Mielőtt jégre lép

jan 11, 16 Mielőtt jégre lép

A tartós hidegben megdermednek a vízfelszínek, csalogatva az arra járókat a kalandra. Azonban mielőtt a jégre lép, tájékozódjon a legfontosabb tudnivalókról.

Kellő szilárdságú, nem olvad, nem mozog – néhány tulajdonság a biztonságosan befagyott víz ismérveiből a szabad vízen tartózkodás szabályairól szóló rendelet szerint. A biztonságos jégréteg ránézésre átlátszó, homogén állapotú. Ha ettől eltér, vagyis nem áttetsző, akkor az lehet hóba esett eső, vagy olvadás során rétegesre fagyott jég, mely komoly kockázatot hordoz magában. A legveszélyesebb a légbuborékokat tartalmazó, ennek legkisebb a teherbírása.

Érdemes számba venni, hogy a part közelében, továbbá hótakaró alatt vékonyabb, a beszűküléseknél pedig áramlatok gyöngítik annak teherbíró képességét. A biztonságos rálépéshez minimum 8 cm vastagnak kell lennie a táblának, de érdemes szem előtt tartani, hogy nyílt vizek teljes területén nem egyforma vastagon fagy meg, ezért egy tavon ily módon átkelni tilos.

A kikapcsolódás ezen formáját mindig társak körében válasszák. Fontos a többrétegű, lehetőleg kevésbé nedvszívó termo, orkán, pamut ruhák viselése. Vízbe esés esetén lassabban hűl ki így testük, a ruha pedig kisebb terhet jelent vízlepergető hatása végett. Mindig ellenőrizzék egy bottal az előttük lévő jég vastagságát, ha megbizonyosodtak a biztonságos vastagságról, egyenletes, lassú mozdulatokkal közlekedjenek.

Ha recsegő, ropogó hangra lesznek figyelmesek, a szakemberek javaslata szerint feküdjenek minél nagyobb testfelülettel a jégre, a legközelebbi biztonságosnak vélt pontot hason kúszva közelítsék meg. Amennyiben a beszakadás már nem elkerülhető, tárják szét karjaikat, igyekezzenek megakadályozni, hogy a jégfelület alá kerüljenek. Minél hamarabb fel kell mászni a jég felszínére, majd hason kúszásban megközelíteni a partot.

Ha egy társukat éri baj, akkor hason közelítsék meg a helyszínt, az utolsó métereket pedig egy segédeszközzel hidalják át. Ez lehet bot, kötél, rongy, melyek segítségével húzzák fel a bajba jutottat a jég felszínére. A jeges vízből kihúzott embert nem szabad egyből meleg helységbe vinni. Az átázott ruházattól meg kell szabadítani, majd dörzsöléssel be kell indítani a vérkeringését. Minden jeges fürdőző orvosi ellátást igényel.

Betkó Tamás Dávid

Fotó: pixabay.com

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>