Közel 4 milliárd óvodáztatásra és eü-képzésre

okt 18, 14 Közel 4 milliárd óvodáztatásra és eü-képzésre

A kötelező óvodáztatás jövő évi bevezetését és a kisgyermekkori nevelést 1,3 milliárd, az egészségügyi dolgozók képzését és pályán maradását 2,5 milliárd forinttal támogatja az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2014-2020-as uniós fejlesztési forrásokból.

Jövő szeptembertől lép életbe a hároméves kortól kötelező óvodáztatás. A kormány ezzel a döntéssel azt szeretné elérni, hogy az óvodában valóban felkészítsék a gyermekeket az iskolára, különösen a hátrányos helyzetű térségekben. Ehhez kapcsolódik az óvónők, óvodapedagógusok képzése is az első pályázati program részeként.

Ezzel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. A sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva azt mondta: az a mintegy négyezer férőhely, amit létrehoztak az óvodáztatást segítendő, elegendő lesz, az intézmények el tudnak indulni szeptembertől. Ebbe belekalkulálták a felmentéseket is, amikor úgy látják, hogy az intézkedés alól mentesíthetők a gyermekek. Idén költségvetési forrásból 800 milliót fordítottak óvodaépítésre és uniós forrásból 10 milliárdot – írja az MTI.

Balog Zoltán kitért arra is, hogy a 2014-2020-as időszakban 939 milliárd forint érkezik a tárcához kapcsolódó területekre. A másik pályázattal a pályaelhagyást szeretnék csökkenteni az egészségügyben, illetve vonzóvá szeretnék tenni a pályát a fiatalok számára és azoknak is, akik már ott dolgoznak, de képzettségük nem megfelelő. Szintén szempont a hátrányos helyzetű térségekben a munkaerő megtartása. A pályázatokat  állami intézmények számára írják ki, és a kormány fog döntést hozni – jelezte a miniszter.

A program új elnevezése Emberi Erőforrás Fejlesztés Operatív Program (EFOP). A miniszter kiemelte: a tárca feladata, hogy olyan programokat dolgozzanak ki és hajtsanak végre, amelyek az emberi erőforrás minőségét javítják, erősítik. Ez kapcsolódik a gazdaság fejlesztéséhez is – rögzítette.

Az első pályázati programban a tervek szerint 800-1000 óvoda vehet részt. Azok az óvodák kapcsolódhatnak be elsősorban, ahol legalább 15 százalék a hátrányos helyzetűek aránya. Az óvodák mellett célterületként jelölték meg azokat, akik a tanügyigazgatásban önkormányzatoknál, fenntartóknál dolgoznak. Számukra a kötelező óvodáztatás új feladatokat jelent majd. A szakemberek közül – a felkészítés után – a legjobbak kerülnek be egy újabb, januári körbe.

A másik program egy régi igényt elégít ki. Azok a jelenleg is az ellátásban dolgozó ápolók vehetnek részt benne a kórházak javaslata alapján, akiknek OKJ-képesítésük nincs még. A számukra nyújtott képzés lehetővé teszi, hogy felzárkózzanak a szakápolói réteghez.

A 2,5 milliárdos keretből több mint 2 milliárd a kórházakhoz kerül, hiszen helyettesítési díjat fizetnek arra az időszakra, amíg az ápolók a képzésben vesznek részt. Emellett ösztöndíjakra is lehetőség nyílik majd, ha az igény magasabb lesz, lehetőség van a keretösszeg bővítésére. A keretösszeg körülbelül ezer fő képzésére lesz elegendő, ebből 875-en szerezhetnek OKJ-s képzést.

A program 2015 első negyedévében indul és 2016 végére zárulhat le.

Kiss Réka

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>