Így láttuk Dél-Békésben

márc 24, 15 Így láttuk Dél-Békésben

Nagyszénáson a Kiss György Csillagda segítségével, Dombegyházon a pedagógusok közreműködésével figyelhették meg a tanulók a részleges napfogyatkozást.

Pénteken, március 20-án nem mindennapi égi jelenségnek lehettünk tanúi – a Hold csaknem 60%-ban takarta el előlünk a Napot. Szerencsére Dél-Békésben nagyszerű időben élvezhettük az eseményt, amit csak tovább tetézett, hogy március 20-án egyben a csillagászati tavasz is kezdetét vette, illetve 2013 óta e napot a Boldogság Világnapjaként is számon tartják.

Nagyszénáson a Kiss György Csillagda a MIRA csillagászati szakkör tagjaival vonult ki távcsöveivel a Czabán Samu Általános Iskola felső tagozatának udvarára.

– Szerencsére nagyon szép időnk volt. A jelenség jól látható volt, és nagy volt az érdeklődés is iránta. A felső tagozatosok osztályonként jöttek le az udvarra, és alig lehetett őket visszaterelni az osztályokba – részletezte Fődi Andrásné, szakkörvezető.

Elmondta, a jelenség maximumakor jól érzékelhető volt a fényerő és a hőmérséklet csökkenése is annak ellenére, hogy csupán részleges napfogyatkozásról volt szó.

Szintén március 20-án, pénteken tartották meg a MIRA csillagászati szakkör aktuális foglalkozását is. Fődi Andrásné elmondta, 13-15 fős átlagos létszámmal tartják találkozóikat. Felszerelésük közé tartozik egy 50 mm-es lencsés távcső, és egy 300mm átmérőjű tükrös távcső, melynek tükrét még Kulin György, az amatőr-csillagászati mozgalom elindítója, és Kiss György, a nagyszénási Csillagda alapítója csiszolta Budapesten, az URÁNIA CSILLAGVIZSGÁLÓ alagsorában. A távcső többi részét helyben készítették társadalmi összefogással.

A köri foglalkozásokon bolygókat figyelnek meg, mint a Vénusz vagy a Jupiter, csillagködöket, mint az Orion-köd, csillagképeket, csillagokat, és galaxisokat, mint a hozzánk legközelebb lévő Androméda-galaxis. A tagok olykor elhozzák saját távcsöveiket is, ahogy a legutóbbi foglalkozáson is egy ifjú tag új szerzeményét üzemelték be és próbálták ki.

Dombegyházon a Balsaráti Vitus János Általános Iskola tanulói is megszemlélhették a csillagászati eseményt több féle módszerrel is. Kardosné Korom Éva, alsós tanító segítségével kivetítéses módszerrel és napmegfigyeléshez alkalmas szemüveggel figyelhették meg a jelenséget.

– A napfogyatkozás megtekintésének egyik biztonságos módja a Nap kivetített képének közvetett figyelése. Ez legegyszerűbben a camera obscura elvén alapuló kivetítéssel érhető el, amikor is fehér lapot gombostűvel átlyukasztunk és a Nap képét ezzel vetítjük ki egy másik papírlapra. Többek között ezzel a módszerrel követtük március 20-án az égi jelenséget, amint a Hold a Nap elé kúszott, előidézve az 58,4 százalékos fogyatkozást – tudtuk meg a tanítótól.

 

Az egész iskola részt vett a megfigyelésben, ahol átlyukasztott papíron kívül binokuláris távcsövön keresztül is kivetítették a fogyatkozó Nap képét. A tanító által felajánlott, napmegfigyeléshez alkalmas szemüvegen keresztül is megcsodálhatták a tanulók ezt a ritka eseményt.

Napfogyatkozásra hazánkban legközelebb 2022 őszén számíthatunk, ám akkor is csak részlegesen, kicsit több mint 30%-ban takarja el a Hold a Napot.

Nagy Mária

Fotó: Takács Lejla, Sárkány Tamás, Balsaráti Vitus Általános Iskola

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>