Időben kell kezdeni kerti munkák tervezését

jan 18, 15 Időben kell kezdeni kerti munkák tervezését

Már télen el kell kezdeni a tavaszi kerti munkák tervezését. Szakembertől kértünk tanácsot, mire érdemes odafigyelni.

A mezőgazdasági munkálatok szempontjából nyugalmas időszakban érdemes összeírni, mit kívánunk tavasszal vetni és ültetni, illetve lehetőség szerint ilyenkor kell beszerezni az ehhez szükséges vetőmagokat. Célszerű ezeket szakboltban megvásárolni, ahol az eladók megfelelő információval és tanáccsal szolgálnak a termékről. Vetőmagot ne vegyünk ismeretlen kofától a piacon, ne fogadjunk el a szomszédtól maradék magot, mert a vetőmagok csíraképessége korlátozott idejű.

A csomagoláson mindig fel van tüntetve a vetőmag szavatossági ideje, amire a vásárlásnál különösen kell ügyelni. Dohos, penészes magot semmi esetre se vegyünk! Óvatosnak kell lenni a saját termésű vetőmaggal kapcsolatban is.

– A legjobb vetőmag is csak akkor váltja be a hozzá fűzött reményeket, ha a talajt gondosan előkészítjük, optimális időpontban ültetünk. Fontos, hogy elegendő felvehető tápanyag és víz álljon a mag rendelkezésére – mondta el Uhrin András környezetgazdálkodási agrármérnök, a Dél-Békési Humán Szolgáltató Szociális Szövetkezet tanácsadója.

Idejében kell megtervezni a vegyszeres növényvédelmet is, vagyis permetezési tervet kell készíteni.

– Az éves termelés eredményét befolyásolja a fák és bokrok télvégi, lemosó permetezése, melyhez réz és kén tartalmú szereket (2 % bordói lé + kén) használhatunk. Ha tavaly sok rovarkártételt észleltünk, akkor ehhez a permetléhez keverjünk 3 % Agrol Pluszt is. Ez a permetlé az ökotermesztés követelményeinek is megfelel, emberre, melegvérű állatokra és a környezetre ártalmatlan – hívja fel a figyelmet a szakember.

DSC_0192A növényvédő szereket is jó, ha idejében megvesszük, de nem érdemes hosszú ideig, felbontott csomagolásban tárolni ezeket. Egy családi kiskertben szükségünk lehet, egy gombakártevők elleni, egy lisztharmat, egy levéltetű és egy más kártevők elleni szerre.

– A permetleveket egészítsük ki nedvesítő szerrel, mely fokozza a tapadást és lehetőleg tápoldattal is. Tartsuk be a használati, valamint a munkaegészségügyi, az élelmezés egészségügyi, illetve a tárolási, raktározási előírásokat is.  A tavaszi munkákhoz szükséges műtrágyát is vegyük meg, tekintettel arra, hogy tavasszal főként nitrogén tápanyagra van szükségük a növényeknek – tette hozzá Uhrin András.

A felsoroltakon kívül szükségünk lehet talajtakaróra (fólia, fátyol, fenyőkéreg), kötöző anyagra (raffia, fémhuzal), friss kerti földre (a cserepes növények átültetéséhez) és üzemanyagra is (a kerti gépekhez).

Iglicz Tamás

Fotó: illusztráció

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>