Foglalkoztatást segítő programok indulnak

jan 08, 16 Foglalkoztatást segítő programok indulnak

Huszonötezer közfoglalkoztatottnak segíthet a január elejével bevezetett elhelyezkedési juttatás, az év első felében induló kormányprogramok az elsődleges munkaerőpiacra lépést támogatják, a közfoglalkoztatottak idei béréről pedig januárban születik végleges döntés.

A közfoglalkoztatási támogatás állásba lépés esetén is igényelhető a 2016. január 1-jén bevezetett intézkedés alapján – jelentette be Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján.

– A január elsejétől bevezetett elhelyezkedési juttatás lényege, hogy aki legalább egy hónapja közfoglalkoztatottként tevékenykedik, illetve az azt megelőző két éven belül legalább 180 napig volt közfoglalkoztatási jogviszonya, sikeres piaci elhelyezkedés esetén megkaphatja a közfoglalkoztatási szerződése még hátralévő idejére járó támogatást – nyomatékosította az államtitkár, aki szerint ez jelentős segítséget nyújthat a közfoglalkoztatottaknak, és arra is ösztönözheti őket, hogy elfogadják a számukra kiajánlott munkát, illetve maguk is keressék a munkalehetőségeket.

Szintén az ilyen jellegű elhelyezkedéseket támogatja a február 1-jén induló „Közfoglalkoztatásból a versenyszférába” címet viselő, 3 milliárd forint tervezett keretösszegű program is, aminek segítségével – a kormány tervei szerint – 20-25 ezren léphetnek át a közfoglalkoztatásból az elsődleges munkaerőpiacra.  Erről már a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára beszélt, aki szerint a közfoglalkoztatottak az alapképzés kiegészítéseként a kereskedelmi területen kaphatnak olyan szakképzést, ami segítheti őket az elhelyezkedésben.

– Ha egy közfoglalkoztatott a szerződése lejárta előtt piaci állást talál, akkor havonta felveheti a közfoglalkoztatási jogviszonyból a hátralévő időszakra a foglalkoztatást helyettesítő támogatás összegét is – hangsúlyozta Cseresnyés Péter, hozzátéve, hogy a kormány tervei között szerepel még a szakképzettséggel rendelkező pályakezdők támogatása érdekében a gyakornoki program kibővítése, valamint a rugalmas foglalkoztatási formák és munkaszervezési módok bevezetése is. Cseresnyés Péter tájékoztatása szerint gyakornoki programra azok a mikro,- kis- és közepes vállalkozások pályázhatnak majd, amelyek vállalják a 25 év alatti szakképzettséggel rendelkező fiatalok foglalkoztatását.

Az államtitkárok a magyarországi foglalkoztatottság alakulásáról is beszámoltak. Pogácsás Tibor megállapítása szerint amíg 2010-ben több mint 500 ezer munkanélküli volt az országban és nagyon sok aktív korú egészséges ember élt segélyen és kilátástalanságban, addig a 2010-es 12 % munkanélküliségről ez az arány mostanra 6,2 %-ra csökkent, ami a gazdaság növekedésének és kisebb részben a közfoglalkoztatásnak köszönhető.

– A közfoglalkoztatás egy eszköz ahhoz, hogy azokon a területeken, ahol ma még a piac nem képes elegendő munkahelyet teremteni, ott értelmes, a helyi közösségért végzett munkát biztosíthassanak az embereknek. A közfoglalkoztatás egyfajta előképzés is ahhoz, hogy az emberek a piaci lehetőségekkel  élni tudjanak – hangsúlyozta Pogácsás Tibor.

Cseresnyés Péter a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által kedden közzétett foglalkoztatási adataira hivatkozva közölte, hogy a foglalkoztatottak száma elérte a 4 millió 273 ezret, vagyis 2010-hez képest jelenleg 563 ezerrel többen dolgoznak. A munkanélküliségi adatokra vonatkozóan pedig azt közölte, hogy legutóbb 11 éve volt ilyen alacsony a munkanélküliség az országban, mivel a jelenlegi munkanélküliségi ráta 6,2 %-os.

A közfoglalkoztatás idei költségvetése 340 milliárd forint, a közfoglalkoztatottak idei béréről pedig januárban dönt a kormány.

Csomós Éva

Fotó: pixabay.com 

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>