Az I. világégésben elesett katonák emlékét ápolják Orosházán

Már 14, 14 Az I. világégésben elesett katonák emlékét ápolják Orosházán

Idén éppen száz esztendeje, hogy kitört az első világháború. Orosházán méltóképpen kívánnak emlékezni a világégésben elesett hősökre. Az önkormányzat bizottságot hozott létre a tervek koordinálására.

Összesen 1156 orosházi esett el az első világháborúban. 1926-ban több emlékművet is emeltek a hősök emlékezetére. Azóta azonban nem túl sok figyelmet kapott az elesett katonák emléke. A következő években ez másképp lesz – mondta lapunknak Németh Béla, a város előző ciklusbeli polgármestere, jelenlegi önkormányzati képviselő, a centenáriumi emlékbizottság elnöke.

–          A bizottság tagjai Koszorús Oszkár helytörténész, Verasztó Antal helytörténész, valamint Rózsa Zoltán, a Szántó Kovács János Területi Múzeum igazgatója. Mi négyen szervezzük a centenáriumhoz kötődő történéseket – mondta Németh Béla.

Májusig már nincs sok idő, a bizottság is gőzerővel dolgozik. Május utolsó hétvégéjére tervezik a hősök emléknapjának megünneplését.

–          Mára már kevésbé ismert, hogy az I. világháború után a Gyopárosi tó túlpartján 1156 fát ültettek eleink az 1920-as években. Minden fával egy-egy elesett katonára emlékeztek. Mivel a parkerdőben már több fa is kipusztult, szeretnénk azokat pótolni, illetve terveink között szerepel az erdős rész kitakarítása is. Ebben nagy segítségünkre lesznek a helyi fegyveres testületek nyugdíjas szervezetei, illetve más önkéntesek, akik szívesen vennének részt a munkában. A parkerdőnél található emlékoszlop körül a térburkolatot néhány éve felújították. Az emlékmű mögé most cserjéket ültetünk. Ezzel a munkával május végére végzünk, hogy a hősök napján így is tisztelegjünk az elesett orosháziak emléke előtt. A városi ünnepséget is az emlékoszlopnál tartjuk, Gyopárosfürdőn – mondta Németh Béla.

Orosházán 1926-ban több I. világháborús emlékművet is állítottak. Ezek közül a legismertebb az Árpád kertben lévő, amit Pásztor János szobrász alkotott.

–          Három emlékművünk felújítására is pályázatot nyújtottunk be, 3,5 millió forint összértékben. Néhány évtizede részlegesen felújították ugyan az Árpád kertben lévő emlékművet, de mára újból ráfér a rekonstrukció. Orosháza-Szentetornyán, az evangélikus templom közelségében is áll egy I. világháborús emlékmű, az állapota nagyon rossz. Ha esetleg nem nyerünk a pályázaton, a város önerőből mindenképpen megoldja a felújíttatást. Ami számomra is meglepetés volt, hogy áll egy I. világháborús emlékmű a már lezárt zsidó temetőben is. A centenárium alkalmából szeretnénk, ha ez az alkotás is visszakapná a régi fényét.

Németh Béla arról is beszélt, hogy az alvégi temetőben, a 12-es parcellában, az úgynevezett gesztenyés kertben több, az első világégésben elhunyt katona nyugszik, közöttük egy orosházi alezredes, Tury Gyula. A bizottság tervei között szerepel a gesztenyés kert kitakarítása, a gesztenyefák pótlása, a sírkövek tisztíttatása, a feliratok újravésetése, amit legkésőbb halottak napjára szeretnének elkészíttetni.

A bizottság egy könyv kiadását is tervezi, amellyel írásos emléket is állítanának az 1914-1918 között elesett orosházi katonáknak. A könyv szerkesztője Koszorús Oszkár lesz, a munkába bevonják a pontos nyilvántartásokkal, adatokkal rendelkező történelmi egyházakat: az evangélikusokat, a katolikusokat, a reformátusokat és az izraelitákat.

A bizottság a könyv megjelentetését a 2015-ös hősök napjára tervezi. Egy emlékülést és kiállítást is szerveznek. A kiállítás anyagát a múzeum gyűjti. Kérik az orosháziakat, ha van a birtokokban I. világháborús relikvia, a kiállítás időtartamára adják át azokat a múzeumnak.

Fotó: Kovács Erika

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.