Az Arad-Termesvár autópálya-szakasz a határ menti régió gazdasági fejlődésének alapja

Az Aradot Temesvárral összekötő autópálya tavaly készült el, s ezzel teljesült a két város, a nyugati országrész lakóinak, valamint a két megyeközpont vezetésének régi álma.
Biztosra vehető, hogy a sztrádaszakasz Arad és Temes megyék, valamint a határ menti térség gazdasági fejlődésének hajtóereje lesz az elkövetkező esztendőkben. A munkálatok befejezésével egy újabb jelentős résszel bővült az országos sztrádahálózat, gyors közlekedést biztosítva Arad és Temesvár között.
A sztrádaszakasszal szinte egy időben kezdődött Arad autópálya körgyűrűjének építése is, ami szintén része az Arad-Temesvár közötti szakasznak. Az út átvételénél elhangzott, minőségi szempontból ez az egyik legjobb ilyen körgyűrű az országban.
„Úgy a két várost összekötő autópálya, mind Arad autópálya-körgyűrűje egy álom beteljesülését jelenti. Egy álomét, amely kényelmesebbé, gyorsabbá teszi a közlekedést. Ne feledjük, Aradon a körgyűrűvel, autópályával négy lehajtó is épült, ami szintén a gazdasági fejlődést hivatott szolgálni. A két sztrádaszakasz elkészülése közelebb vitte Romániát az európai gazdasági integrációhoz, hisz a kivitelezés ideje alatt, de utána is jelentős gazdasági hasznot hoz az ország számára” – mondta Gheorghe Falcă, Arad polgármestere. Az Arad-Temesvár sztrádán hamarosan négy parkoló és pihenőhely is épül, ezeknél egyszerre 30 személygépkocsi és nyolc teherautó várakozhat.
A fenntartó út- és autópálya vállalat (CNADNR) megígérte, hogy karácsonyig átadják az első ikerparkolót, az út két oldalán az 530-as kilométernél.
És miután elkészül a Nagylak-Arad sztrádaszakasz is, Arad közvetlenül rácsatlakozhat Európa nagy úthálózataira.
Az Arad-Temesvár autópálya hossza 32,25 kilométer, része a IV-es páneurópai folyosónak. A kivitelezési költségek 482,8 millió lejt tettek ki, ami körülbelül 136 millió eurónak felel meg. A szakaszon 11 híd és felüljáró található, egy közúti csomópont, egy karbantartó részleg. A kivitelezést az Astaldi-FCC Construcción konzorcium végezte.
Arad autópálya körgyűrűje 12,25 kilométer hosszú, ezen 100 km/óra sebességgel lehet közlekedni, és nagyban segített enyhíteni a város zsúfoltságát, mert átveszi a 7-es és a 69-es főútak tranzitforgalmát is, ugyanakkor gyors elérést biztosít a reptérhez.
A munkálatokat az FCC Construcción-Porr Bau alkotta konzorcium végezte, a szerződés összege 429 610 443 lej (forgalmi adó nélkül), ebből az Európai Bizottság hozzájárulása a kohéziós alapokból 211 365 803 lej, a román kormány és az Európai Beruházási Bank része pedig 218 244 639 lej volt.

Magyarország élenjár a sztrádaépítésben a határ menti övezetekben

Az M1 Magyarország legrégebben átadott autópályája. Az építése 1964-ben kezdődött az M1-M7-es közös szakaszával és 1996-ra készült el, összeköti Magyarországot Ausztriával (Hegyeshalom, A4-en keresztül), 108 km hosszú.
Az M15-öst a szlovák határig fejezték be, de egyelőre csak két sávon lehet közlekedni rajta. 1998-ban építették, hossza 15 km és összeköti Levélt (M1) Rajkával, a szlovák határnál pedig rákapcsolódik a D2-re.
Az M7-es Magyarország legrégebbi autópályája. Az első, önálló szakaszát (Budapest belterületén közös az M1-gyel) 1966-ban adták át, két sávon. Volt és jelenleg is rendkívüli a fontossága, hisz a Balatonhoz, a kiemelkedően fontos turisztikai célponthoz vezet. 1970-ben adták át a Balatonvilágosig vezető szakaszt.
Az M7-esen található a leghosszabb autópálya-híd, ez 1,872 kilométer. A sztrádán Letenyéig lehet közlekedni, végső hossza 242,3 km. Székesfehérvár és az M0 között egyik oldalon két sáv, a másikon, Budapest irányába három sáv épült.
Az M70-es az egyetlen sztráda-összeköttetés Szlovéniával, tulajdonképpen az M7-es egy ága nyugati irányba. Hossza 20 kilométer és 2004-ben adták át. Jelenleg csak egyik oldala használható főútként.
Az M0 Budapest gyorsforgalmi körgyűrűje, s habár 1988-ban kezdték építeni, még nincs kész, hiányzik a nyugati oldala. A déli oldalt szélesíteni fogják, rövidítés is épül, amely összeköti a déli és keleti részt.
Az M2 Budapest és Vác között található, de csak Fótig használható sztrádaként. Hossza 30 kilométer és csupán gyorsforgalmi út, 1999-ben épült.
Az M3 Magyarország leghosszabb autópályája. 242 kilométert tesz ki és Nyíregyházánál végződik. Az építés 1978-ban kezdődött, az utolsó szakaszt pedig 2007-ben fejezték be. Állítják, a közeljövőben elkészül az összeköttetés Ukrajnával.
Az M30 az M3-es autópálya egyik ága és Miskolcot köti össze ezzel. Hossza 25 kilométer, a jövőben a szlovák határig toldják meg. A szakasz építése 2004-ben zárult.
Az M31 egy rövidítés az M3-as és M0-ás között, hossza 15 km. A kivitelezés 2008-ban rajtolt.
Az M35 az M3-as egy másik leágazása, amely Debrecent köti össze a fővonallal. Jelenleg 48 kilométer hosszú, 2006-ban adták át, hamarosan rákapcsolódik az M4-esre is.
Az M43 még a legrövidebb magyar autópálya volt 2008-ban. Mindössze három kilométert tett ki, és Szeged körgyűrűjének számított, 2005-ben avatták. 2008-ban azonban, amikor a Románia és Bulgária felé haladó tranzit kamionforgalom megháromszorozódott, a magyar fél elkezdte építeni a sztrádát a román határ irányába, amelynek egyik ága majd Gyulavarsánd fele halad, a másik Nagylakhoz. A szakasz Makóig épült meg.
A gazdasági válság kirobbanása előtt Magyarország számára az M6-os építése volt az első számú prioritás. 2008-ban 56 km hosszú volt és csak 7,7 km hiányzott, hogy rákapcsolódjék az M0-ra. Most már elkészült, és a jövőben Ivánvárdáig, a horvát határig hosszabbítják meg. Az első olyan magyar autópálya, amelyiken alagutak is fúrtak. Négy alagút készült el, a leghosszabb kb. 1,5 km.
Az M60-as a legrövidebb autópálya, 55 kilométer és Pécs városát köti össze az M6-ossal. A munkálatok 2008-ban rajtoltak és 2010-ben zárultak, amikor Pécs Európa Kulturális Fővárosa volt.
Az M8-as egy rövid, gyorsforgalmi út, s azért épült, mert Budapesten nincs elegendő Duna-híd. Az M8 tulajdonképpen egy híd, amelyhez pár kilométer sztráda kapcsolódik, és az M6-os első szakaszával párhuzamosan készült. Az M8-as majd része lesz a Rábafüzes-Veszprém-Dunaújváros-Szolnok autópályának. Jelenleg 10,2 km hosszú, ha átadják, 330,2 km lesz. Az említett híd 2007-ben készült el. (forrás: revistamiscarea.ro)

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.