Arad Európa Kulturális Fővárosa – az évszázad kihívása az önkormányzatnak

Sze 27, 13 Arad Európa Kulturális Fővárosa – az évszázad kihívása az önkormányzatnak

A tény, hogy Arad 2021-ben Európa Kulturális Fővárosa akar lenni, az elmúlt évek legnagyobb kihívása a helyi önkormányzat számára.
Gheorghe Falcă polgármester, aki tagja Brüsszelben a Régiók Bizottságának, november végén részt vett azon az ülésen, ahol megszavazták a 2021-re szóló kijelölés feltételeit, procedúráját. Mindez azelőtt, hogy Arad bejelentette volna jelentkezési szándékát. A Régiók Bizottsága megvitatta és megszavazta a határozattervezetet, amelynek alapján majd az intézmény ellenjegyzi az EKF-címre érkező jelöléseket 2020-2030 között.
„Brüsszelben a Régiók Bizottságában elemeztük a kapott dokumentációt, ami az európai kulturális fővárosra vonatkozik. A vitában elhangzott 33 álláspont a jelenlegi törvénykezés módosítására és volt 7 módosító indítvány. Örülök, hogy a Régiók Bizottsága megfogalmazta álláspontját, s ezt továbbítja az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek, ami azt jelenti, 2013-ban meglesz az új törvénykezés erre a titulusra. Arad 2014-ben teszi le jelentkezését, már az új szabályozás alapján. Hallgatva a vitákat, tájékozódva az álláspontokról megtudtam, hogy körülbelül milyen irányban kell elmozduljunk, ha sikert akarunk. Aradnak komolyak a szándékai, becsületesen felkészülünk, hogy nyerjünk 2015-ben és 2021-ben viselhessük az Európa Kulturális Fővárosa címet. Arad fő adui a multikulturalizmus, a többnemzetiség és remélem, hogy a fő vonzerőnk az Aradi Vár lesz, amely tulajdonképpen összeköt bennünket Európa nemzeteivel. Gyakorlatilag Aradra hozhatjuk Európa történelmének egy szeletét, amely kapcsolódik a többi nemzethez. Ne feledjük, a városban nyílt meg a kontinens hatodik zenekonzervatóriuma, elsők között alapítottak itt kőszínházat, s mindezek összekapcsoltak bennünket a sarjadó nemzetekkel” – magyarázta Gheorghe Falcă.
A polgármester megerősítette, az Aradi Vár mindenképpen egy plusz értéket jelent a projekthez, amelyet a város majd elkészít a megmérettetésre.
„Igyekszünk kihasználni, hogy a város közepén található a vár, amelyet szándékaink szerint turisztikai látványossággá alakítunk. Arad rendelkezik valami különlegessel, ami, mint említettem, összeköti Európa államaival, s ezekről konkrét dokumentumokat találtunk, főként a várral kapcsolatban, a bécsi levéltárban. A fellelt dokumentumokat végül románra fordítottuk, s kiderül belőlük, miként kapcsolódott Arad Európa nemzeteihez. Amennyiben elnyerjük az Európa Kulturális Fővárosa titulust, akkor az európaiak majd érdekes, új kötődéseket fedeznek fel. szándékunk a meglévő testvérvárosi kapcsolatokra, partnertelepüléseinkre alapozni, amelyek már kellő tapasztalatot szerezte e témában” – tette még hozzá.

A Régiók Bizottságának szerepe

Az említett ülésen, ahol megvitatták a Régiók Bizottságának szerepét, a résztvevők többek között üdvözölték, hogy az Európa Kulturális Fővárosa kezdeményezés az EU egyik legambiciózusabb terve a helyi, regionális kultúra fenntartására, arra, hogy ezeket az értékeket minden tagállamban megismerjék, megbecsüljék.
A megvitatott dokumentumban szerepel, hogy minden jelölt köteles lesz specifikus helyi kulturális programmal előrukkolni, amelyhez felhasználja az összes helyi, regionális erőt, forrásokat, s ezáltal a tervek európai dimenziót nyernek. Az ilyen programok hosszú távú stratégián kell alapozódjanak, hogy a kulturális év letelte után is hatékonyan irányítsa a térség kulturális életét.
A Régiók Bizottságának irányvonalai a jövőben átláthatóak, konkrétak kell legyenek, hogy a pályázó városok magabiztosabban készülhessenek, és lehetőséget kapjanak ahhoz, hogy valóban hosszú távú célok megfogalmazásával vonják be a projektbe az összes társadalmi réteget, egyházakat, etnikai csoportok tagjait kortól, kultúrától függetlenül. A Bizottság azt szeretné, ha minél nagyobb figyelmet szentelnének a fiataloknak, ha minél nagyobb esélyt kapnának önmaguk kulturális megvalósulásához. De az is elhangzott a vita során, hogy például „Európa Kulturális Napjai” megnevezés alatt alternatívát kínáljanak a kulturális fővároshoz. Olyan alternatívát, amely kevésbé költséges és sikert biztosíthat.

A vár Arad és Európa közös álma

Az Aradi Vár Románia nyugati felének egyik legértékesebb műemléke. Az UNESCO korábban Aradon járt küldöttségének jelentése megállapította, hogy a vár a világörökség részévé kell váljon, mert így részese lehetne a németországi, franciaországi várak látogatására megalkotott útvonalaknak.
„Az Aradi Vár Románia egyik turisztikai szimbóluma lehet a többi történelmi emlékkel együtt. Aradi, magyarországi, osztrák történészek eddig is kutatták a vár múltját, s a jövőben is megteszik a bécsi, budapesti levéltárakban vagy a bukaresti honvédelmi minisztériumban. A tanulmányok előkészíthetik a majdani vármúzeum anyagát, megtudhatjuk, milyen infrastrukturális beruházások szükségeltetnek a vár civil hasznosítása érdekében. A történészek munkáit belefoglaljuk majd a város turisztikai kalauzába” – mondta Gheorghe Falcă polgármester.
Az Aradi Vár a XVII. század második felében épült és korának egyik legjelentősebb katonai erődítményeként tartották számon.
cetatea
Foto:
Cetatea.jpg

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.