A kistelepülésen élőkért térségünkben is

aug 24, 16 A kistelepülésen élőkért térségünkben is

Már ezer faluban és ötszáz tanyán működik hazánkban a kormány kezdeményezésére a gondnoki szolgálat, melynek fontos eleme a segítségnyújtás a kistelepüléseken és tanyákon élők számára, miközben 1500-1600 állampolgárnak adnak munkát. Térségünkben több mint tíz településen tevékenykedik gondnok, például a Kaszaperhez tartozó zsákfaluban, Pusztaszőlősön is.

Hazánkban már ezer faluban működik falugondnoki és ötszáz tanyasi területen tanyagondnoki szolgálat, mely annak a közösségvállalásnak a szimbóluma, hogy a kormányzat nem hagyja magára az aprófalvakban, és a tanyákon élőket, vagyis több mint félmillió magyar állampolgárt. A szolgáltatás fontos eleme a személyes segítségnyújtás, vagyis a falu-, illetve a tanyagondnok által a társadalom “rányitja az ajtót” a magányos emberekre, ezáltal újjáépíti a közösséget – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Czibere Károly, szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.

A beszámolóból kiderült, az elmúlt időszakban történt forrásemelés nyomán immár valamennyi szolgálat évente 2,5 millió forintból gazdálkodhat, így a költségvetés 3,5 milliárd forintot biztosít évente a hálózat működtetésére. A szolgálatok 1500-1600 állampolgárnak adnak munkát hazánkban, a magyar kormány elkötelezett a további fejlesztés iránt. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió vidékfejlesztési támogatása nyomán ma már valamennyi szolgálat rendelkezik mikrobusszal, amely összeköttetést teremt a nagyobb településekkel és az ott elérhető szolgáltatásokkal – írja az MTI. Magyarországon falugondnoki szolgálat hatszáznál kisebb lélekszámú településeken működtethető, míg tanyagondnoki olyan területeken, amelyeknek legalább hetvenen, de négyszáznál nem többen élnek.

Utánajártunk, Dél-Békésben több mint tíz településen működik falugondnoki szolgálat, köztük a Kaszaperhez tartozó, mintegy 170 lélekszámmal rendelkező Pusztaszőlősön is, ahol Csiffáry Pál látja el a gondnoki feladatokat.

– Véleményem szerint hasznos a gondnoki szolgálat, ugyanis zsákfaluként nem kell olyan komoly problémákkal szembenéznünk, mint például háziorvos, vagy épp iskola, óvoda nélkül maradás, ugyanis a mikrobusszal a gyermekeket elszállítom a nevelési- oktatási intézményekbe Kaszaperre, míg a betegeket szintén a nagyközség szakrendelőjébe, illetve gyógyszertárába vihetem, de az ebédszállítás is feladatkörömben szerepel. Sokrétű a munkám, de úgy gondolom a szolgálat nemcsak segítségnyújtás falunk számára, hanem megoldás is a felmerülhető problémáinkra – nyilatkozta Csiffáry Pál.

A szolgálatok működtetésével a kormányzat célként tűzte ki a kistelepülések megtartóerejének növelését, a helyben maradó, sokszor idős és elesett emberek segítését. Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára szerint fontos állami, önkormányzati és közösségi feladat, hogy a kistelepülések megtartóereje növekedjen, a belügyi tárca a jövőben is támogatni kívánja a hálózat működtetését és fejlesztését. Az államtitkár tájékoztatása szerint a továbbiakban lehetséges közmunkások bevonása is a szektorba, a szociális munkába.

Kiss Anna

Fotó forrása: kaszaper.hu

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.