Tegnap volt a fogyatékkal élők világnapja

dec 04, 14 Tegnap volt a fogyatékkal élők világnapja

Ez a nap azt hivatott elérni, hogy a társadalom a fogyatékkal élőket és helyzetüket megismerve kevésbé idegenkedjen tőlük, befogadja őket. Ezt a kormányon kívül számos vidéki szervezet igyekszik bemutatkozó, felvilágosító kampánnyal elérni.

A fogyatékkal élő személyek érzékszervi, mozgásszervi, értelmi vagy kommunikációs képességei elmaradnak az emberek átlagától, ami megnehezíti számukra a társadalomba való beilleszkedést. Fontos kiemelni, hogy a fogyatékosság nem betegség, hanem egy állapot, amibe bárki bármikor kerülhet.

A kormány fontosnak tartja, hogy tudatosítsa: a fogyatékkal élők is a társadalom teljes értékű tagjai, s ők is képesek értéket teremteni. Kurucz Éva kormányszóvivő a debreceni Fény Felé Alapítvány új intézményének átadó ünnepségén hangsúlyozta, hogy a kormány 2010 óta folyamatosan növelte a fogyatékkal élők támogatására fordított forrásokat, emelkedett a fogyatékossági támogatás és az ápolási díj is.

tn726c406– A továbbiakban is mindent megtesz a kormány annak érdekében, hogy segítse a fogyatékkal élő emberek munkaerő-piaci elhelyezkedését, oktatását és képzésben való részvételét – mondta Kurucz Éva.

A szóvivő kifejtette, hogy ma Magyarországon csaknem 80 ezer fogyatékkal élő, egészségkárosodott, megváltozott munkaképességű ember dolgozik, ami több mint kétszer annyi, mint 2010 előtt volt. Hozzátette, hogy az elmúlt hónapban 114 ezer fő részesült fogyatékossági támogatásban. A súlyos beteg hozzátartozójukat otthon ápolókat támogató hozzájárulás július 1-től az alapellátási díj 80 százalékára emelkedett.

– Akkor nevezünk valakit fogyatékkal élőnek, ha sérült, akadályozott állapota miatt nem képes önállóan betölteni társadalmi szerepeit, hanem ebben segítségre szorul – fejtette ki Sajben Mónika, a magyarbánhegyesi Hunyadi János Középiskola Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményegységének (EGYMI) vezetője.

01Az intézményegység-vezető elmondása szerint pozitív irányú változás figyelhető meg a társadalom és a fogyatékkal élők kapcsolatában. Az akadályoztatottak korábbi, szegregált képzését az utóbbi évtizedben egyre inkább felváltja az integráció. A fogyatékkal élők így lehetőséget kapnak arra, hogy saját korosztályukkal együtt fejlődjenek, tanuljanak.

A különböző szakosodott iskolák, mint a Hunyadi János Középiskola gyógypedagógiai intézményegysége olyan akadályoztatottaknak tud segíteni, akiknek lényegesen több segítségre van szükségük. Hosszabb képzési idővel, nagyobb figyelemmel, kisebb létszámú csoportokban tudnak foglalkozni a rászoruló diákokkal.

Sajben Mónika elmondta, hogy az ismeretlentől való félelem okozhatja a fogyatékkal élőkkel szembeni tartózkodást, illetve a megalapozatlan előítéleteket. Ezeket hivatott feloldani az integráció elterjesztése és a felvilágosító, bemutatkozó kampányok. A gyógypedagógiai intézményekből kikerülve számos lehetőség várja a fiatalokat rehabilitációs munkahelyeken, szakemberek foglalkoztatásában.

Nagy Mária

Fotó: Hunyadi János Középiskola EGYMI, kormány.hu

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.