Nemzetközi kórustalálkozó Kisiratoson

nov 14, 13 Nemzetközi kórustalálkozó Kisiratoson

Hagyományteremtő szándékkal szombaton Kisiratoson I. alkalommal szervezték meg a Nemzetközi Kórustalálkozót, ami a Páter Godó Mihály Gimnáziumban 15 órakor a vendégek fogadásával indult, majd 15.30 órától a karnagyokat a polgármesteri hivatalban szakmai beszélgetésre várta Almási Gábor, a helybeli Szalbek Vegyes-kórus karnagya.

A program egyeztetése után, 17 órától a helybeli katolikus templomban vette kezdetét a kórustalálkozó, ahol Juhász Rozália programvezető köszöntötte az egybegyűlteket, majd felkérte Almási Vince polgármestert az esemény megnyitására. A polgármester a település és lakóinak rövid bemutatását követően kifejtette: – Zeneszakértők egybehangzó véleménye szerint az éneknek szíve, lelke, üzenete, visszhangja van. Kifejezhet örömet, bánatot, szerelmet vagy csalódást, énekkel imádkozhatunk, vigasztalhatunk, de akár haragunkat is kimutathatjuk. Legszebben azonban Kodály Zoltán fogalmazta meg, amit a mai rendezvény mottójául is választottunk: „Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők másokét is. Nem sokat ér, ha magunkban dalolunk, szebb, ha ketten összedalolnak, aztán mind többen, százan, ezren, míg megszólal a nagy harmónia, amiben mind egyek lehetünk. Akkor mondhatjuk csak igazán: örvendjen az egész világ!” Kedves nemzettársaink, vendégeink, itt, Kisiratoson ma legyünk az egész világ, énekeinkkel együtt örvendjünk.

Juhász Rozália programvezető elsőnek a házigazda, Szalbek Vegyes-kórust szólította, amelyik néhány hét múlva ünnepli fennállásának a 10. évfordulóját. Ez idő alatt számos meghívásnak tett eleget, közülük kiemelkedik az aradi színházban 2006., illetve 2007. március 15-i ünnepségen történt fellépése, legutóbb idén, október 5-én lépett fel ugyanott, de az anyaországban is sok, emlékezetes fellépést tudhat maga mögött, Almási Gábor karnagy dirigálásával, Halai János alpolgármester és Németh Anikó közművelődési előadó vezetésével. Műsorukban Kodály Zoltán Ének Szent István királyról; Domine ad adiuvandum (Zsigmond-kori töredék); Bárdos Lajos Tábortűznél; Svédhatos – Quodlibet; illetve Vavrinecz Béla Széles a Balaton című művei hangzottak el.

Utánuk a Nagyváradi Asszonykórus következett, amelynek tagjai 2010-ben vetették fel először Agyagási Ernőnek, hogy a Váradi Dalnokok mintájára népdalokat, virágénekeket szeretnének betanulni, előadni. Az elmúlt három évben Kiss Géza közel 100 dalt tanított be az Asszonykórusnak, amely Vakaria Adél karnagy dirigálásával az Ó, én édes jó Istenem; a Tartsd meg hazánkat Isten; A rózsám, de csinos; a Magyar lánynak magyar legény a babája, illetve a Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország című dalokat adták elő.

Őket a Kisperegi Asszonykórus követte, amelyik 2006-ban alakult Gerőcs Ildikó nyugalmazott tanítónő és Vígh Erzsébet RMDSZ-elnök vezetésével. Első fellépésük 2007. március 8-án volt Kisperegen. Azóta Arad megye számos településén, de a magyarországi Egyeken is felléptek. Műsorukban népdalokat, illetve református egyházi énekeket adtak elő, utóbbiakat Kalouszek Valentin kántor tanította be.

A továbbiakban a délvidéki Rákóczi Férfikórus lépett fel, ami a II. Rákóczi Ferenc Magyar Művelődési Egyesület kebelében működik. 2006. óta állandó szervezője a kétévente, Csókán megszervezett Magyar Népdalkórus Fesztiválnak. A különböző megmérettetéseken eddig négyszer érdemelték ki az Aranypáva Díjat, kétszer az Aranypáva Nagydíjat, valamint négyszer a Vass Lajos Nagydíjat. Művészeti vezető helyettesük, Fehér Attila dirigálásával ezúttal katonanótákat, betyár nótákat adtak elő.

A nagyiratosi Forray Asszonykórus 2012 májusában alakult. A 12 tagú együttes Nagy Melinda vezetésével többször fellépett Csorváson, Dombegyházán, Kisiratoson és Aradon. A szombati fellépésükre ft. György Zoltán plébános is segített felkészülni. Programjukban a Megkötöm magamat; A te nevedben; a Krisztus, az Úr; az Ó nézz le édes Szűzanyánk (fogolydal), valamint a Béke fejedelme című énekek szerepeltek.

A továbbiakban az arad-belvárosi baptista gyülekezet Férfikarát szólították fellépésre, amelyet 1901-ben a tehetséges Molnár András alapította, majd 2 év múlva az első zenekar is megkezdte tevékenységét. Aradon 1911. karácsonyán az Aradi Polgári Iskola dísztermében tartottak előadást. A folyamatosan tevékenykedő énekkar életében a két világháború kényszerszünetet hozott, az utóbbi 20-30 évben azonban számtalan eseményen léptek fel. Jelenleg 3 tehetséges karvezető, Szűcs Ernő, Kiss László és Szűcs János irányítja a kórus munkáját. Kisiratosi repertoárjukban a Jeremiah Clarce Jertek, áldjuk Istent; Antonin Dvorak Égi szent béke jöjj, végezetül baptista zeneszerzőktől az Én úgy várok egy napot, illetve az Égi trombiták, ha zengenek című zeneművek szerepeltek.

Az utánuk fellépő sátoraljaújhelyi Intervox Nőikar 2003 márciusában alakult énektanárokból és volt tanítványokból. 2006-ban részt vettek a minősítő hangversenyen, ahol arany-fokozatot szereztek. Azóta számos külföldi, illetve hazai fesztiválon vettek részt, nagy sikerrel. Zongorán kísért Simon György zeneiskolai tanár, karnagy. Kisiratoson Szokolay Sándor Szálljon a dal; Saint-Saens Ave Maria; Liszt Ferenc Vidáman játszva; Rauch Artemis búcsúja Apollótól; Kodály Zoltán 150. zsoltár; Gounod Ave Maria, valamint Szokolay Sándor Fohász Erdély faluiért című darabjai csendültek fel.

Utoljára lépett fel a legnépesebb, a 40 tagot számláló Váradi Dalnokok férfikórus, amely 2010 januárjában alakult a Nagyvárad-Réti Református Gyülekezetben, vezetőjük Márkus Zoltán kántor-karnagy. 2011. január 8-án, az EMNT A közjó szolgálatában Díjjal tüntette ki a kórust. Az igen rátermett és tehetséges karnagy, Márkus Zoltán jóvoltából megalakulásuk óta közel 100 dalt tanultak be, amelyeket számos fellépésen adtak elő határon innen és túl. Műsorukat olyan verbunkosokkal kezdték, mint Isten áldja meg a magyart; Kiskunságban verbunkolnak; A jó lovas katonának, majd Garibaldi csárdás kiskalapja, illetve Erkel Ferenc Éljen a haza; Huszka Jenő Szép juhászné operettjéből, a Szabadság indulóval zárták.

A kórustalálkozó az összesen 190 énekes közös fellépésével zárult, amikor a sátoraljaújhelyi Intervox Nőikar vezetőjének, Majorosné Hódossy Ilona vezényletével a templom közönségével együtt, felállva énekelték el a Soli Deo Gloria, valamint Erkel Ferenc Szózatát, végül nemzeti imánkat.

A rendezvény végén Juhász Rozália felkérte Almási Vince polgármestert és Németh Anikó főszervezőt a kórusvezetők számára elkészített oklevelek, figyelmességek átadására. Miután minden kórusvezető hölgynek és a műsorvezetőnek is virággal, a férfiaknak egy-egy üveg borral kedveskedett, Almási Vince polgármester minden fellépőnek megköszönte a feledhetetlen estét, majd abban a reményben zárta, hogy legközelebb ugyanitt vagy bármelyik kórusnál otthon, de újra találkoznak, végezetül mindnyájukat a kultúrházban megterített vacsorára hívta. Vacsora közben a három kisiratosi citerazenekar, utánuk Czank Miklós (Öcsi) és Pintér András szórakoztatták 1.30 óráig a mulatsággá fejlődött kellemes együttlét tagjait. A kórusok közül legkitartóbbnak a sátoraljaújhelyi bizonyult, amelyiknek tagjai még a vasárnapi szentmisén is énekeltek, majd közös ebéd után délután feltöltődve távoztak, mert a karvezetőjük szerint, Kisiratoson magyarságtudatot tanulhattak.

Kép és szöveg: Nyugati Jelen

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.