Vince-napi hagyományok

jan 22, 16 Vince-napi hagyományok

„Ha fényes a Vince, tele pince” – tartja a régi mondás, ugyanis Vince napján a szőlőtermelők különösen figyelték az időjárást, és annak megfelelően következtettek belőle a jövőre. Szép, napos idő esetén jó, ellenkező esetben rossz bortermésre számítottak.

A Szent Vincéhez kötődő hagyomány a Villányi borvidékről terjedt el. Ezen a napon, január 22-én a szőlősgazdák az időjárásából és a metszett „vincevesszők” állapotából jósolták meg a szüret gazdagságát. A vesszőket üvegbe, majd a meleg szobába tették, és várták, hogy kihajtson. Ha sok rügy lett rajta, sok borral terveztek, ellenkező esetben szomjazásra készültek. A vincevessző hajtatása az ország más vidékeire is elterjedt, egyes helyeken pedig pincelátogatással ösztönözték bő termésre a szőlőtőkéket. A borászok egyik pincéből a másikba járva kóstolták egymás borait és áldomást mondtak a jó termésért. Sok helyen még pappal is megáldatták a tőkéket, máshol pedig a szőlő négy sarkát öntözték meg borral vagy szenteltvízzel. A biztonság kedvéért olykor még bort rejtettek a föld alá, vagy a szőlősorok végére hurkát, disznósajtot, „gömböcöt” kötöztek, hogy ezáltal legyenek majd szép kövérek a szőlőszemek.

A borra vonatkozó következtetések főként abból származnak, hogy a Vince név hangzása hasonlít a vinum (bor) kifejezésre, de a Vince-nap időjárásából sok helyen nem csak a bortermésre következtettek. A ma Szerbiához tartozó Topolyán a várható kukoricatermésre jósoltak: amilyen hosszú jégcsapok lógnak az ereszen, olyan hosszúak lesznek a kukoricacsövek.

Akármilyenek is voltak az egyes vidékekre vonatkoztatható szokások, azt már évezredek óta a világ valamennyi pontján úgy tartják, hogy a szőlőt és bort szentek vigyázzák. A védőszentek sorát Szent Vince nyitja, majd áprilisban Szent György folytatja, az év végén pedig Szent Márton fejezi be. Szent Vincét azért emelték ebbe a sorba a borászok és szőlőgazdák, mert ilyenkor már készülődik a tavasz, és a szőlővesszők is megmutatják már, mire lesznek képesek az új esztendőben.

A Vince név győzedelmest jelent. E név viselőit úgy tisztelték, mint akik legyőzik a tél sötét hatalmait és előkészítik a lassan közeledő tavaszt. Mindezzel Szent Vince vértanú története is párhuzamba állítható, akit a keresztény üldözések idején kínoztak halálra, de még akkor sem lehetett legyőzni, mert a természet erői védelmezték meggyalázásra kidobott testét.

A mai időjárás alapján a térségben élő gazdák is bizakodhatnak, hisz a napsütésből következtetve jó szőlőtermésre számíthatnak.

Csomós Éva

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>