Mezőhegyes: 2017 a megvalósítás éve

Már 13, 17 Mezőhegyes: 2017 a megvalósítás éve

Fogalmazott Rajos István, Mezőhegyes alpolgármestere, aki a 2016-os évet a sok munkával teli tervezés és előkészítés éveként, az idei évet pedig a pályázatok megvalósulása által, a kézzel fogható eredmények időszakaként említette.

Mezőhegyes, az előző évi tervezés hatására meghatározó időszak előtt áll, a következő években ugyanis számos fejlesztés valósulhat meg a településen. Rajos István szerint a dolgok a tervek szerint alakulnak, melyek a támogatási szerződések megkötése után válnak kézzel foghatóvá.

– Alapvetően sikerült elérni azokat a célokat, amelyeket 2016 elején kitűztem magam elé, sőt, úgy érzem, hogy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) lehatárolásával, egy sokkal nagyobb és lehetőség teljesebb cél is megvalósult, mint azt 2016 elején gondoltam volna – hangsúlyozta Rajos István, aki az előző évben több tekintetben is sokat tett a település fejlődéséért.

Mezőhegyes életéhez és fejlődéséhez szorosan kapcsolódik a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság ügyében született kormányrendelet, amely pozitívan befolyásolja a település jövőképét. Az Országgyűlés a tavalyi évben elfogadta az ún. Mezőhegyes törvényt, melynek keretében a Ménesbirtok állami szinten tud rendeződni.

– Köszönettel tartozunk Magyarország Kormányának, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek, Farkas Sándor kormánybiztosnak és Simonka György országgyűlési képviselőnek is. Úgy érzem, a városnak kötelessége, hogy minden olyan lehetőséget megragadjon, amivel odaállhat ezen nagy léptékű fejlesztések, beruházások mellé – emelte ki az alpolgármester, aki azt is hangsúlyozta, hogy a Tangazdaság az előzetes terveknek megfelelően saját lábra tudott állni.

A Ménesbirtok mellett nagyon fontos megemlíteni Mezőhegyes kapcsán a vetőmagüzemet és a Limagraint, ami vélhetően új befektetésekkel jelenik meg a településen, illetve a vetőmagüzem fejlesztésével, működtetésével szintén jelentős előrelépés és beruházás lesz a város életében.

– A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP), és egyéb lehatárolt keretek elérésé kapcsán is ki kell emelnem, hogy csak a térségi összefogás eredményeképpen valósulhatott meg, kiemelten Simonka György országgyűlési képviselő úr kitartó munkájának köszönhetően – hangsúlyozta Rajos István.

A következő időszakban a település életének következő 100-200 évét meghatározó, közel 2 milliárd forintos beruházás valósulhat meg, amely közvetlen a városban történő fejlesztéseket és nem a tangazdaságot érinti. Több km zárt csapadékvíz elvezető rendszer épülhet, megújulhatnak a szociális és városi intézmények, az óvodák, és még orvosi rendelő is. Az alpolgármester elmondta, hogy ezek a források nagy segítséget jelentenek a fejlődés szempontjából, melyek ügyében a térségi összefogásnak is nagy szerepe van.

A közmunkaprogramba a tavalyi évben közel 250 főt vontak be, akik parkgondozásban, kertrendezésben vettek részt, illetve a program keretében több kilométer járdaszakasz és beltéri terület újulhatott meg.20161021-155616-mezohegyes-bejaras-simonka-zalai-rajos (2)

A közmunkaprogramok közül egy-két terület kiemelt szót érdemel. Ilyen például a savanyító üzem működése és a térkő készítés, melynek köszönhetően az ’56-os emlékművet új helyszínre helyezték át. 2016-ban Dr. Hoffman Imre államtitkár elfogadta a lombseprű készítési programot, amelyre 2017-től jelentős állami megrendelést is adott.

A pilot program keretében sertéstartáson volt a hangsúly, illetve fóliasátrakban sárgadinnyét és egyéb gyümölcsöt és zöldséget termesztettek, amelyekből piaci eladásra is kerültek termékek.  A közfoglalkoztatási kiállítást is Mezőhegyesen rendezték meg.

– Második alkalommal rendezhettük a Fiatal Fogatlovak Világbajnokságát, melyen kezdeményezésemre kialakítottunk egy területet, Ízek utcája címmel, ahol a Dél-Békésben közfoglalkoztatási program keretében előállított termékeket mutattuk be. Ezáltal Németországba, Hollandiába is eljuttattak ezek a termékek – emelte ki a település alpolgármestere.

Mezőhegyes közbiztonság tekintetében kiemelten biztonságosnak és élhetőnek számít, ezt a bűnügyi statisztikák is alátámasztják. Bűncselekmény, lopás nagyon alacsony számban fordul elő, élet ellenes bűncselekmény pedig nem történt. A határ közelsége fenntartja a migrációval kapcsolatos problémát, de a rendvédelmi szervek hatékony munkájának köszönhetően csökken az ezzel kapcsolatos kockázat.

– A közbiztonság munkacsoport nagyon sokat foglalkozik a tényadatok feltárásával, melyben sokat segít az is, hogy nagyon jó az együttműk13939553_313718818963845_3493858475603917227_nödés a polgárőrséggel, határrendészettel, rendőrséggel is. A munkacsoport tagjai között szerepel az orosházi és mezőkovácsházi rendőrkapitány is, ez a kapcsolat még szorosabb együttműködést tesz lehetővé – emelte ki Rajos István, aki a Dél-Békés Jövőjéért Szövetség, közbiztonsági kérdésekkel foglalkozó munkacsoportjának vezetője is. Elmondta, hogy a település kamerarendszerrel van ellátva, amely egyenesen a rendőrséghez van bekötve, így ez a szolgáltatás is nagyban csökkenti a biztonsági kockázatot. Az alpolgármester úgy fogalmazott, hogy 2017 lesz az az év, amikor beérik a gyümölcse a 2016-ban elkezdett munkának. Mezőhegyes elkövetkezendő száz, vagy akár kétszáz évét is megalapozhatja a következő időszak. Ha a munkálatok az irányító hatóságok által elfogadott támogatási szerzősek megkötése után elkezdődnek és megvalósulnak, azok hatalmas jelentőséggel bírnak majd a település jövőbeli képét tekintve.

Földesi Szandra

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.