Mezőgazdasági szaktudást szereztek

szept 27, 12 Mezőgazdasági szaktudást szereztek

Mezőkovácsházán 40 hátrányos helyzetű kistérségi lakos vett részt egy mezőgazdasági felnőttképzési programban, amely szeptember végével zárult. Az uniós és állami támogatásból megvalósult projektre a Kalocsa Róza Nonprofit Közhasznú Korlátolt Felelősségű Társaság pályázott a fenntartó önkormányzat támogatásával. A művelődési központot is működtető cég nem csupán a helyi lakosok számára szervezte meg a képzést, sokan csatlakoztak a környező településekről is.

 A Tanulás a munka szolgálatában – mezőgazdasági felnőttképzési programok a Mezőkovácsházi kistérség hátrányos helyzetű lakosai számára című programhoz több mint 40 millió forintot nyert a mezőkovácsházi nonprofit társaság. A képzések lebonyolítása mellett a támogatásból kialakítottak egy tantermet és egy információs irodát is a projektgazda művelődési központban. Így lehetőség nyílt arra, hogy az intézmény a jövőben színvonalas körülmények között újabb és újabb felnőttképzési programokat is megvalósítson.

 A hátrányos helyzetű munkanélküliek számára szervezett TÁMOP-5.1.1-09/7-2010-0027 képzés keretében kétféle mezőgazdasági tanfolyamot végezhettek el a résztvevők. Még 2011 októberében indult a bionövény-termesztő és bioállat-tartó és tenyésztő képzés. Majd 2012-ben a gyógynövénytermesztő és fűszernövény-termesztő tanfolyam. Mind a négy szakmát OKJ-s vizsga letételével szerezhették meg a képzésben résztvevők. Ami igen magas arányban meg is történt, a 40 indulóból 36-an vizsgáztak.

 A projekt befejezésével bár konkrét munkahelyre nem tudták kiközvetíteni az új szakmával rendelkezőket, azonban a szervező cég ügyvezetője, Jankó Erzsébet arra buzdította a szakképzetteket, hogy kezdjenek önálló vállalkozásba, s a parlagon álló kiskertek megművelésével kisebb-nagyobb volumenben lássák el a környéket bio- és gyógynövényekkel. A mezőkovácsházi munkaügyi kirendeltség vezetője, Bartha Lajosné pedig felhívta a figyelmet arra, hogy több mezőgazdasági végzettséghez kötődő munkalehetőséget tudnak ajánlani a végzetteknek, illetve mindenkinek figyelemébe ajánlotta a startmunkaprogramot, amelynek keretében Dél-Békésben több százan dolgoznak a mezőgazdaságban.

 A szeptember 27-én megrendezett projektzárón prof. dr. Turcsán Zsolt polgármester a szakképzettségek fontossága mellett a tanfolyam másik eredményét, az ökológiai gondolkodás terjesztését emelte ki. Mint mondta, jó lenne, ha minden embert meg lehetne tanítani az ökológiai gondolkodásra, s többen szem előtt tartanák azt a mondást, miszerint „Az leszel, amit megeszel”. A polgármester reményét fejezte ki, hogy a képzés résztvevői a maguk és a közösség előnyére hasznosítani tudják a megszerzett tudást.

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>