Mesterfogások a Culinary Teamtől

jan 26, 16 Mesterfogások a Culinary Teamtől

Az már biztos, hogy hal, vad és szárnyas fogások szerepelnek a III. Békés Megyei Vendéglátós Bál étlapján, hisz ezekből az alapanyagokból állhatnak a Békés Megyei Culinary Team olimpiai versenyételei. Az októberi megmérettetésig a 16 fős csapatnak még bőven akad tennivalója, de főztjüket a kiváltságosok már most megkóstolhatják.

Még 2005-ben gondolta úgy 12 Békés megyei szakács, hogy többet szeretne tudni a szakmájáról, mint amit addig tudott, főként a prémium vendéglátás és a művészi ételkészítés terén. Vagyis a szakmának arról az oldaláról, amit egy kulináris olimpián vagy egy világbajnokságon is meg lehet mutatni. Napi teendőik mellett tovább képezték magukat, és úgy tervezték, hogy 2008-ban szétnéznek az erfurti szakács és cukrászolimpián. Aztán gondoltak egy merészet, és közülük 9-en versenybe is szálltak, ahonnan mindannyian éremmel a nyakukban tértek haza, így emelve magasra Békés megye gasztronómiai színvonalát.

Nagyon röviden így lehetne összefoglalni a Békés Megyei Culinary Team megalakulását, hiszen ez a sikercsapat azóta is ország-világ előtt hirdeti, hogy Békés megye nemcsak az ország éléskamrája, de a művészi szintre fejlesztett gasztronómia világviszonylatban mért legjobbjai is itt élnek és alkotnak.

Aztán 2014-ben Ambrus György olimpiai bajnok mesterszakács (képünkön) és Fodor Mihály executive séf ötlete nyomán ez a sikercsapat bált adott, ahol a megye vendéglátós kollégáit, a nagy öregeknek számító tanárokat, a háttérből szakmai tanácsokkal, valamint eszközökkel segítő kollégákat, a versenyzők kijutását biztosító támogatókat vendégelte meg.

SAM_4307– Az első bált még nyári időszakban rendeztük 100 fő fölötti létszámmal, de akkor az a kritika ért bennünket, hogy nem a megfelelő időpontban tartottuk. Persze én azonnal a világhírű Anna bálra hivatkoztam, amihez ráadásul Békés megyei kötődésünk is van, mivel a Mezőhegyesi Ménesbirtok ötös nóniusz fogata vezeti az ottani felvonulást, amit kiváló versenyző barátom, Papp János hajt – meséli a kezdeteket Ambrus György. – Tavaly már a báli időszakra tettük, és arról is beszámoltunk, hogy a világbajnokságon milyen eredményt értünk el, elkészítve az ott versenybe bocsájtott ételeket. Az idei bálra szintén mindenkit meghívtunk, és szerencsére mára olyan szponzoraink és segítőink vannak, akik ezt a bált is támogatják, így az csakugyan a szakmáról szólhat.

A 2008-as sikerekkel a magyar csapat nem csupán a hazai kulináris mérce szerint írt történelmet, hisz a versenyeken azóta is tartanak tőlük, a Békés Megyei Culinary Team által Magyarország a gasztronómiai nagyhatalmak élvonalában szerepel. A III. Békés Megyei Vendéglátós Bál vendégei pedig abban a kiváltságban részesülnek, hogy elsőként kóstolhatják meg azokat a fogásokat, amelyeket a csapat tagjai az őszi világversenyen is elkészítenek.

– Először fejben tervezzük meg az ételeket, azután lerajzoljuk, majd a próbafőzésre meghívjuk a tanácsadó kollégáinkat, hogy véleményezzék – magyarázza a részleteket Ambrus György. – A báli ételek főpróbáját csütörtökön tartottuk. Akkor az elő- és a főételeket, valamint a desszertet készítettük és tálaltuk, a levest már korábban lepróbáltuk. Van javítani való, semmit nem bízunk a véletlenre, tudjuk, hogy pénteken mit kell másképp készíteni.

3ca67590-7eb4-4cd9-b51a-bfd5af7f9b53Az idei olimpián két Békés Megyei Culinary Team is indul, csapatonként 4 szakács, 1 cukrász, valamint 3 segítő, vagyis összesen 16 fő részvételével. Mivel képtelenség lenne egyszerre ennyi embernek a konyhán dolgozni, ennek a beosztását is kidolgozták már, de hogy pontosan ki, mikor és mit fog tálalni, mikor ki fog felszolgálni, azt a vendégeknek két szpíker fogja folyamatosan közvetíteni. A III. Békés Megyei Vendéglátós Bál vendégei pedig január 29-én a végleges felállású Culinary Team tagjait is megismerhetik.

– Két csapat indul, de egy szívvel, mert az eredményhirdetésnél egyáltalán nem is biztos, hogy mindig az áll a dobogón, aki a díjazott ételt készítette, fényezte vagy tette a tányérra. Amikor én 2008-ban olimpiai bajnok aranyérmet szereztem, 4 segítőm munkáját köszöntem meg, de az oklevélen csak az én nevem szerepelt.

5261bba4-66f9-4265-a7fa-1ed832673782A Culinary Team tagjaira azonban a bál után is meglehetősen sok feladat vár. A februárt mindjárt az ajaki disznótoros fesztivál zsűrizésével kezdik, majd egy bemutató disznóvágással folytatják Bugacon, amit a hónap végén a megyében is megismételnek. Aztán a gyulai Harruckern bálra készítik el az ételeket, majd vadászbált tartanak, később sajtónapra tálalnak. Júniusban összeállítanak egy 200 ételből álló könyvet, a nyár során több gasztronómiai fesztivált is koordinálnak, főznek és zsűriznek is. Mindezt persze napi teendőik mellett. Szeptemberben még tartanak egy olimpiai főpróbát, októberben pedig elutaznak az év fő megmérettetésének helyszínére, hogy ismét bebizonyíthassák: a konyhában a világon ők a legjobbak.

Csomós Éva

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>