Komplex humánerőforrás-fejlesztési projekt Dél-Békésben

feb 13, 15 Komplex humánerőforrás-fejlesztési projekt Dél-Békésben

Modellértékű komplex humánerőforrás-fejlesztési programot indított a kistérségben a Dél-Békési Kistérség Többcélú Társulása és a Dél-Békés Mezőgazdasági Termelőiért Közhasznú Alapítvány, „Kulcs egy jobb élethez” címmel. A programot a szakmai stáb február 13-án pénteken mutatta be Mezőkovácsházán.

Simonka György országgyűlési képviselő elmondta, a projektben az egészségtudatos és az öngondoskodást erősítő életmód alapjait mutatják be, mely hosszútávon a térség fellendüléséhez vezet. A pályázatban egymásra épülő programelemek mentén adnak iránymutatást minden korosztály számára. A program modellértékűségét jelzi, hogy Baranya megye és Somogy megye is jelezte adaptálni kívánják a programot. A „Kulcs egy jobb élethez” olyan évtizedek óta fennálló problémákra keresi a megoldást, mint a mélyszegénység, a foglalkoztathatóság és a lakosság körében tapasztalható egészségtelen életmód – emelte ki.

Krisztován Anna, projektgazda hangsúlyozta, nem lehet mindenki számára kész megoldásokat kínálni, ellenben a különbözős programelemek tartalmazzák azokat a legfontosabb iránymutatásokat, melyek alapján az egyén, vagy egy közösség hosszútávon megalapozhatja saját sikerességét.

IMG_8147

Horváth László a tudásbázis megerősítésének jelentőségét hangsúlyozta. A helyi igényekre alapozott módszertani fejlesztések, képzések sorából kiemelte az úgynevezett E-learning csomagot. Ennek lényege, hogy akár otthonról, online formában bővíthetjük tudásunkat, saját időbeosztásunknak megfelelő ütemben. Az internet alapú oktatással a dél-békési lakosság széles körét kívánják megszólítani.

A program egy másik pontja az iskolarendszeren belül megvalósítható sikeres iskolakultúra bevezetését tűzte ki célul. Országosan eddig 9 megyéből és a főváros általános iskolái csatlakoztak a programhoz, így dr. Jakab Julianna már konkrét eredményekről tudott beszámolni.

Az úgynevezett 7 szokás alapú önismereti oktatás a gyermekeket a változó világra készíti fel – fogalmazott a szakmai vezető. A hét pont a pedagógusoknak és a diákoknak ad útmutatást a pozitív életszemlélet elsajátításához. Az elmúlt 4 év eredményei azt mutatják, hogy azok az oktatási intézmények, ahol megvalósították az iskolakultúra-fejlesztést, javuló tanulmányi eredményt és pozitív magatartásbeli változásokat tudtak felmutatni. Dr. Jakab Julianna hozzátette, 2016-ig az ország minden megyéjére szeretnék kiterjeszteni a programot.

A program szociális szakterületéről Puju János tájékoztatta a megjelenteket. Elmondta, a programelem által a lakosság mentális – és fizikai állapotromlását kívánják kezelni. Elsősorban egyéni és csoportos mentorálást terveznek.

Balogh László a helyi értékek, a helyben megtermelt élelmiszerekre épülő gazdaságok kialakításának fontosságáról beszélt. Olyan jövedelmet biztosító programot kívánnak bevezetni, mely amellett, hogy bevételt jelent a családoknak, az egészséges táplálkozás kialakításának is alappillére lehet. Főzőiskola segítségével az alapanyagok egészséges felhasználását mutatnák meg, valamint egy agroturisztikai pilot-programon keresztül új piacot teremtenének a helyi termékeknek.

IMG_8113Életünk jelentős részét a munkahelyünkön töltjük, ezért rendkívül fontos a munkahelyi környezet minősége – fogalmazott Hajdú Edit. – A munkáltatónak pedig jól képzett, egészséges munkaerőre van szüksége – tette hozzá. A pályázat ezen programja ehhez ad iránymutatást. Helyi vállalkozóknak szeretnének olyan mintákat bemutatni, melyek segítenek kisebb változtatások által egészséges, környezetbarát munkahelyet kialakítani.

Balogh Attila az egyéni motiváción túl a közösségi szemléletformálás fontosságára hívta fel a figyelmet. Családi- és sportnapokon keresztül igyekeznek a települések lakóinak figyelmét az egészséges életmódra irányítani. A programon belül sportágválasztó eseményt és konferenciát is szerveznek.

A „Kulcs egy jobb élethez” program 2014. december 1-től 2015. november 30-ig tart, elsősorban a kistérség területére koncentrál. A projektet vezető szakmai stáb szeretné, ha minél több dél-békésihez eljutnának a lehetőségek, hogy aki csatlakozni kíván a programokhoz, az időben megtehesse. Jelenleg is keresik azokat a szervezeteket, intézményeket, szakembereket, akik partnerként szeretnének részt venni az operatív megvalósulásban.

Kiss Réka

Fotó: Gábriel János

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>