Közeledik az influenzaszezon, előzzük meg a bajt

nov 09, 14 Közeledik az influenzaszezon, előzzük meg a bajt

Összegyűjtöttük, amit tudni lehet a megelőzésről, a lehetséges szövődményekről és a védőoltás körülményeiről.

Különbséget kell tenni az influenza és a közönséges nátha között, ugyanis a meghűlés és torokfájás nem egyenlő az influenzával. Influenza esetén, ami egy vírusos megbetegedés, nem használ az antibiotikum. A betegség az emberek között cseppfertőzéssel vagy közvetlen érintkezés (pl. váladékkal szennyezett kéz) útján terjed, amit a párás, nedves idő is elősegít. Az influenza fő tünetei a hirtelen kezdődő láz, izomfájdalom, elesettség, később pedig száraz köhögés.

A védőoltás fontosságáról és a megelőzésről dr. Fritz Izabella háziorvost kérdeztük.
– A fertőzés esélye csökkenthető, ha elkerülik a szoros érintkezéseket, és betartják az általános személyi higiénés szabályokat, különös tekintettel a kéz higiénére. Gyakori kézmosás szükséges, szellőztessünk gyakran, és kerüljük a közvetlen érintkezést azokkal, akik már megfertőződtek a vírustól. Mindenképpen javaslom a védőoltás beadását, hiszen ezáltal védetté válik az immunrendszerünk. A fertőzés szempontjából különösen nagy veszélynek vannak kitéve az immunbetegek, a 60 éven felüliek, a krónikus betegségben szenvedők és a kismamák. Az ő esetükben a legbiztonságosabb még a babatervezés elején felvenni az oltást, illetve a 12. hét után. Az influenza kapcsán a lehetséges szövődményekkel is számolnunk kell, ami sok esetben rendkívül veszélyes lehet, nem mehetünk el mellette, orvoshoz kell fordulni, ha már fennáll a betegség. Egyetlen működő megelőzés az, ha beoltatjuk magunkat – tudtuk meg a szakembertől.

Akik térítésmentesen vehetik igénybe a védőoltást:
Hat hónaposnál idősebb, súlyos betegség kockázatának kitett betegek,
• várandós nők,
• azok a nők, akik a gyermekvállalást az influenza szezonális időszakára tervezik,
• ápolást, gondozást nyújtó, rehabilitációs, átmeneti elhelyezést nyújtó intézményekben, lakóotthonokban, vagy egész¬ségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt személyek;
• tartós szalicilát-kezelésben részesülő gyermekek és serdülők (a Reye-szindróma veszélye miatt);
• 65 éven felüliek, egészségi állapotuktól függetlenül.
• egészségügyi dolgozók,
• szociális intézmények dolgozói.

Továbbá fel kell ajánlani azon dolgozók számára a térítésmentes védőoltást, akik állattartó telepeken, ahol sertés, baromfi és ló tartásával, valamint ezen állatok szállításával foglalkoznak.

A betegség kockázata sokkal nagyobb, mint a védőoltásé. Egy ok a védőoltásra az egyéni védelem, a másik ok pedig a környezetünkben élők védelme. Vannak ugyanis olyanok, akik nem olthatók (pl. a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők). Ők is fogékonyak a fertőzésekre, és az egyetlen esélyük a védelemre az, hogyha a körülöttük élő személyek nem fertőzik meg őket. Ennek az a módja, hogy ezeket a személyeket beoltjuk influenza ellen. Tehát a nem olthatók számára a védelmet az oltottak biztosíthatják.
Előzzék meg a fertőzést, keressék fel háziorvosukat időben!
Kálmán-Pócsik Judit
Forrás: www.antsz.hu

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>