Kiváló lehetőség a PILOT

júl 25, 15 Kiváló lehetőség a PILOT

Több mint 4000 milliárd forintos uniós forrás áll rendelkezésre közvetlen gazdaságfejlesztésre – három operatív program valósulhat meg hazánkban a gazdasági növekedés és a versenyképesség növelése érdekében.

Az egyik a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), melynek keretében 2733 milliárd forint használható fel a hozzáadott érték emelésére, a foglalkoztatás bővítése, az új vállalkozások számának növelése érdekében. A forrásból azoknak juthat, akik vállalják a kiemelt programok megvalósítását.

A GINOP egyik legfontosabb célkitűzése Magyarország foglalkoztatási rátájának 75%-ra való emelése. Ehhez új munkahelyeket kell létesíteni, illetve fejleszteni kell a munkát vállalni akarók képességeit. A forrásból azoknak juthat, akik vállalják a kiemelt programok megvalósítását – mivel térségünkben elsősorban a mezőgazdasági programok népszerűek, a településvezetők a háztáji gazdálkodásban látják a lehetőséget. Ezért dolgozta ki Simonka György országgyűlési képviselő a kormányzattal közösen a „Kitörési pont a háztáji gazdaságok irányába” megnevezésű pilot projektet, és kínálta fel a településeknek.

2015. március 30-án, Orosházán összesen 29-en írták alá a „Kitörési pont a háztáji gazdaságok irányába” című Pilot program konzorciumi szerződését. A csatlakozók közül a Békés megyei önkormányzat mellet megyénk 19 településének önkormányzata, alapítvány, egyesületek valamint kft-k vállalták a szerződésben kitűzött célok megvalósítását. A konzorcium vezetője Fejes Róbertné, Orosháza alpolgármestere.

A program egyik fontos célja olyan profitorientált gazdaságok létrehozása, melyek hosszútávon munkalehetőséget biztosítanak azoknak, akik eddig nem tudtak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. A mintaprogram keretében 19 településen összesen 36 brigáddal – brigádonként 11 fő közfoglalkoztatottal – folyik a növénytermesztés és állattenyésztés. Almáskamaráson 1 brigád, Battonyán 1 brigád, Csanádapácán 1 brigád, Dombegyházon 4 brigád, Dombiratoson 1 brigád, Kaszaperen 5 brigád, Kevermesen 1 brigád, Kisdombegyházon 1 brigád, Kunágotán 2 brigád, Lőkösházán 1 brigád, Magyarbánhegyesen 1 brigád, Magyardombegyházon 1 brigád, Mezőhegyesen 1 brigád, Mezőkovácsházán 2 brigád, Nagykamaráson 1 brigád, Pusztaföldváron 1 brigád, Orosházán 2 brigád, Tótkomlóson 1 brigád és Pusztaottlakán 8 brigád dolgozik. A projekt így összesen jelenleg 396 főnek biztosít megélhetést.

A konzorciumi szerződésben foglaltak szerint az önkormányzatok biztosították a növénytermesztéshez a földterületet, az állattenyésztéshez az ólakat valamint az emberi erőforrásokat. A munkához szükséges tárgyi eszközöket, a kezdő állat- és növényállományt belügyminisztériumi forrásokból finanszírozták.

Miután lezajlottak a közbeszerzések, folyamatosan érkeztek a brigádokhoz a gazdálkodáshoz szükséges tárgyi eszközök, munkaruhák, fóliasátrak, öntözőrendszerek, palánták, egyéb felszerelések.

Első lépésként minden brigád 5 fóliában ültetett el 1800 palánta tökre oltott sárgadinnyét. Ezeket hetekig tartó szorgalmas és kitartó munka eredményeként ládákba szedtek, elszállítottak, és értékesítettek. A termés a programban résztvevők nagy örömére várakozáson felüli lett.

A terményeket szedés után azonnal hűtőházba kellett szállítani, ahonnan áruházak és piacok polcaira kerültek. Erre a célra és más feladatok ellátására minisztériumi forrásból beszereztek két NISSAN Pick Up terepjárót, egy Volvo, egy Mercedes és egy SCANIA teherautót. A terepjárókkal az állattenyésztésért és növénytermesztésért felelős vezetők járják a 19 települést és intézik az ágazati ügyeket. A SCANIA egy itatórendszerrel illetve digitális hőmérséklet és páratartalom rögzítő rendszerrel felszerelt teherautó, amit élőállat – elsősorban sertés, juh – szállítására használnak. A másik két hűtőrendszerrel felszerelt teherautó a megtermelt növényeket szállítja.

A tervek szerint minden brigádhoz 55 darab sertés érkezik a program első ütemében.

Eddig két településre érkezeztek már állatok, 2015. július 14-én Orosházára szállítottak 110 darab, és Dombegyházra 220 darab malacot.

Lezajlott a közbeszerzés a zsákos takarmány beszerzésére, így ezeket folyamatosan igény szerint kapják a telephelyek.

Orosházán további 18,5 millió forintos fejlesztés veszi kezdetét a telephelyen. A telepeken az állatok egészségéről állatorvos gondoskodik, heti rendszerességgel felügyeli a takarmányozást, a gyógyszerrel való ellátást, ellenőrzi az állategészségügyi és higiéniai előírások betartását. Az eddig kihelyezett sertéseket állategészségügyi szempontból megfelelőnek találta.

A közfoglalkoztatottak heti 40 órás munkarendben látják el a növénytermesztési és állattenyésztési feladatokat.

- A program célja olyan profitorientált szociális szövetkezetek létrehozása, ahol a piaci igényeknek megfelelő termékeket állítanak elő, haladva ezzel az önfenntartó termelési tevékenységet végző gazdaságok felé. Fontos célkitűzés az is, hogy a közfoglalkoztatottak a szociális szövetkezeteken keresztül visszajussanak a munkaerőpiacra. Ennek érdekében a települések összefogva, egymás munkáját segítve valósítják meg a kitűzött célokat. Ez a program nagy lehetőség, amely a térség felemelkedését és az itt élők segítését szolgálja, tisztes megélhetést kínálva a dolgozni akaró dél-békésieknek – emelte ki a konzorciumi vezető, Fejes Róbertné.

Kiss Réka

Fotó: bekesijarasok.hu

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>