Iosif Matula EP-képviselő is részt vett az utolsó CrossPress műhelyen

szept 01, 13 Iosif Matula EP-képviselő is részt vett az utolsó CrossPress műhelyen

Iosif Matula EP-képviselő is részt vett az utolsó CrossPress műhelyen

Iosif Matula EP-képviselő megtisztelte jelenlétével a harmadik CrossPress workshopot, amelyet Arad Polgármesteri Hivatala szervezett az uniós forrásokból finanszírozott „Közös sajtószolgáltatás a határ menti térség jobb informálása érdekében” elnevezésű projekt keretében.
Az aradi műhelytalálkozó megnyitásaként Bognár Levente alpolgármester a megyeszékhely fontosabb, határ menti közös uniós pályázatairól beszélt, kiemelve többek között a Kézfogásokat, a Gyulával közösen szervezett rendezvénysorozatot, amely idén a 18. kiadásához érkezett.
Iosif Matula „Határon átnyúló együttműködés az Európai Unióban” címmel tartott előadást a jelenlévőknek.
„Akármilyen furcsának tűnik, de a II. Világháborút követően egy francia és a német tette le az Európai Unió alapjait. A közös európai ház létrejöttét követően pedig hirtelen megszaporodtak a határ menti térségek együttműködései. Tény, Brüsszel már a kezdetekkor erőltette a belső határok menti összefogást, hisz az EU, mostanra 27-re bővült tagállamai lakosságának jelentős hányada határok menti térségekben él. Jelenleg ezt a fajta együttműködést 53 uniós program támogatja anyagilag” – mondta az aradi EP-képviselő, hozzátéve, hogy a 2014-2020-as költségvetési időszakban a román-magyar határ menti közös projektekre várhatóan 275 millió euró áll rendelkezésre.
Iosif Matula arra is felhívta a figyelmet, hogy Romániában sajnos egyelőre nagyon kevés emberben tudatosult, hogy ő az Európai Unió állampolgára. „Vissza szoktunk emlékezni a Berlini Falra, az államokat elválasztó szögesdrótokra, Most viszont fel kell tennünk a kérdést: merre tartunk? Harcokat, háborúkat, lövészárkokat akarunk, vagy megyünk előre? Véleményem szerint az elmúlt évek legjelentősebb történése, amit sokan alig érzékelnek, hogy az Európai Unió tagja lett az ország. Ma a közös európai ernyő alá kerültünk, s előbb-utóbb kiegyenlítődnek az életszínvonalbeli különbségek is. Határon átnyúló együttműködést akarunk? Akkor építsünk ki utakat, kommunikációs csatornákat, s most nem feltétlenül aszfaltra gondolok. A magyar-román határszakaszon, Szatmárnémetitől Nagylakig kilenc átkelőhely létezik. A belga-francia határon, nagyjából ugyanilyen hosszan, 350. Az ilyen és ehhez hasonló pályázatokkal Magyarország és Románia ledolgozhatja a hátrányát” – összegzett Matula.
A workshop első napján dr. Adrian Păcurar, a Vasile Goldiş Egyetem előadó tanára a határ menti kapcsolatokról, az unió 2014-2020-as új, kohéziós politikájáról tartott előadást, majd Carmen Neamţu, az Aurel Vlaicu Egyetem előadó tanára a jelbeszéd, testbeszéd – amit a „barbárok” is megértenek – érdekes, fontos elemiről beszélt.
A műhelytalálkozó második napja két fontos témát tárt a résztvevő diákok, egyetemisták elé. Dr. Nótáros Lajos, az Aurel Vlaicu Egyetem előadó tanára az online-sajtó jövőjét, a határ menti térségben betöltött szerepét ecsetelte a hallgatóságnak, majd dr. Virgil Jireghie, a Vasile Goldiş Egyetem tanára kínált inspirációs forrást a Körösök-vidékéről.
A workshopon Magyarországról részt vett Horváth Krisztián és Péntek Katalin, a „Közös sajtószolgáltatás a határ menti térség jobb informálása érdekében” pályázat lebonyolításának szaktanácsadói, valamint Laczi István, a határ menti programok szakértője.

Foto:
workshop
workshop.jpg

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>