Így kerüljük el az influenzát!

jan 19, 16 Így kerüljük el az influenzát!

A mostanában tapasztalt változékony időjárás igencsak próbára teszi az emberi szervezetet. Az egyik napról a másikra mutatkozó jelentős hőmérsékleti különbségek gyakran okozhatnak megfázást, de az influenza tünetei is könnyen megmutatkozhatnak. Miként előzhetjük meg, és mit tegyünk, ha már megbetegedtünk? Ebben nyújt segítséget tanácsaival Dr. Baróthy-Képíró Zsuzsanna, Kunágota háziorvosa.

– A náthát és az influenzát is vírus okozza – magyarázza a doktornő -, hogy épp melyikkel van dolgunk, azt a tünetek alapján tudjuk meghatározni. Elmondása szerint az influenza mindig izomfájdalommal és nagyon magas lázzal kezdődik, szárazköhögés, gyengeség, étvágytalanság jellemzi. Nátha esetén azonban nincs olyan magas láz, de a beteg ilyenkor is gyenge, fáradékonyabb, köhög és folyik az orra. Mindaddig egyszerű nátháról beszélünk, amíg az orrváladék vagy az, amit felköhög, vízszínű. Ha ez megváltozik, zöld vagy sárgás színű lesz, és az állaga is sűrűbbé válik, abban a pillanatban tudható, hogy felülfertőződés alakult ki.

A megelőzés érdekében sokan folyamodnak védőoltásért, ami a háziorvos szerint bármikor beadható, tudva, hogy általában 7-14 nap alatt fejti ki a hatását, az emberi szervezetben ennyi idő alatt alakul ki a betegség iránti immunitás. Azt azonban Dr. Baróthy-Képíró Zsuzsanna hangsúlyozza, hogy megfázás vagy fennálló influenza esetén ez a fajta védelem már nem igényelhető.

– Úgy tartják, ha a lakosság egy közösségben (faluban, iskolában, munkahelyen stb.) 30%-ban részesült oltásban, akkor az influenza elleni védelem a többiekre is kihat, így őket már nem szükséges beoltani. A védőoltásokat illetően minden évben van változás. A védőanyagot mindig az a vírus ellen próbálják meg kifejleszteni, amelyik elméletileg támadni fog – nyomatékosítja a doktornő.

A védőoltás elsősorban időseknél és kisgyerekeknél hatékony, a csecsemők már 3 éve kötelezőn meg is kapják. A természetes megelőzésben pedig nagy szerepet játszik a helyes táplálkozás, a sport, és természetesen a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a stressz kerülése.

Ha pedig már megjelent a betegség, a szakember a lázcsillapítás fontosságát hangsúlyozza. Javasolja a nagyon nagy mennyiségű folyadékbevitelt és az egészséges táplálkozás során szervezetbe juttatott zöldségeket és gyümölcsöket. Az ilyen jellegű betegségek esetén a C és a D vitaminokat tartja nagyon hatékonynak. Az otthoni kúrálásba bevethetők még a lázcsillapítók, a gyulladáscsökkentők, ezek forróitalként történő fogyasztása is hatékony lehet.
– Nemrégiben olvastam egy olyan elméletről, hogy gyerekeknél influenza esetén kerüljük a szalicilátokat, mivel szív- és májkárosodást okozhat – mondja Dr. Baróthy-Képíró Zsuzsanna.

Ha a betegség tünetei, valamint a láz 3-5 nap alatt nem csillapodik, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mint ahogy a fent említett orrváladék elszíneződése és állagváltozása esetén is, mert akkor – a szövődmények elkerülése érdekében – mindenféleképp antibiotikumra van szükség.

Csomós Éva

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>