Gyümölcsfáink fagykárok elleni védelme

feb 17, 16 Gyümölcsfáink fagykárok elleni védelme

A növények mélynyugalmi állapota január végén, illetve február elején ér véget. A népi hagyomány január 25-ére teszi ezt a pálfordulásnak nevezett, fontos napot. Gyümölcsfáink a lombhullás óta nyugalmi állapotban vannak, ennek ellenére érzékenyek az időjárás viszontagságaival szemben. A téli fagyok azonban csak akkor okoznak kárt a termőrügyekben, ha a hőmérséklet -15 fok alá csökken.

Február első napjaiban először a csonthéjasok, majd az almatermésű fák gyökerei kezdenek ébredezni, vizet felvéve a talajból. Azért kritikus időszak ez, mert egy átmeneti meleg időjárás, mint amilyen most is van, a fáinkat ideje koráni virágzásra késztetheti, amikor a fagyok később még visszatérhetnek. Ez főként a kajszi és az őszibarackfákat veszélyezteti, de gyakran az almafák is megsínylik.

Ezen problémák elkerülésére különféle fagyvédelmi eljárások léteznek. Az egyik ilyen lehetőség a gyümölcsfák öntözése, mellyel elérhetjük, hogy a növény fagyérzékeny fejlődési szakaszát a tavaszi fagyok utáni időszakra toljuk ki. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy nappalonként a fák törzsét folyamatosan öntözzük. Ezzel a módszerrel akár 1-2 hét virágzáskésleltetést is elérhetünk az alma- és barackfáinknál. Ugyanakkor a virágzás késleltetése miatt az érés időpontja is csúszni fog néhány napot. A kertészetekben bevált módszer ez, hiszen az érési időpontok eltolódásával mérsékelhetőek a szedési munkacsúcsok.

A fagykárosodás gyakran az említett védekezési eljárás mellett is bekövetkezik. Ebben az esetben azonban nem végleges állapotról beszélünk, mivel a védekezésnek köszönhetően a gyümölcsfák többé-kevésbé képesek regenerálódni. A már fellépő fagykárok esetén fáink gyógyulását nagyban elősegíthetjük élénkítő metszés elvégzésével – tudtuk meg Lunk Norbert agrármérnöktől.

Betkó Tamás Dávid

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>