Fesztiválszezon: figyeljünk az étkezésre is

Júl 23, 16 Fesztiválszezon: figyeljünk az étkezésre is

A felhőtlen szórakozás közepette kevesen ügyelnek arra, hol, milyen ételt vásárolnak, vagy épp arra, hogyan étkeznek, így gyakran élelmiszer eredetű megbetegedések jelentkezhetnek. A NÉBIH összegyűjtött néhány hasznos tanácsot a fesztiválozóknak a megelőzés érdekében.

A szünidő alatt sok fiatal részese a fesztiváloknak, ahol a szórakozás mellett csak kevés figyelmet fordítanak az étkezésre, ennek következtében pedig a nagy melegben és a tábori körülmények között élelmiszer eredetű megbetegedések jelentkezhetnek, melyek rövid idő alatt keresztbe húzhatják a kikapcsolódást. A probléma elkerülése érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) összegyűjtött néhány hasznos tanácsot, mire figyeljünk ételek vásárlásakor.

Fontos megválogatni, kitől és hol vásárolunk, vagyis mindig ügyeljünk arra, hogy tiszta, rendezett árustól vegyünk enni- és innivalót, olyan eladótól, akinél minden a helyén van, nincsenek rovarok, háziállatok és ahol az élelmiszert védik a szennyeződéstől, az időjárástól. A megbízható árus nem nyúl puszta kézzel az ételhez, ügyel a pénz és az étel elkülönített kezelésére, van, ahol kezet tud mosni és használja is a kézmosót. Csak ott vásároljunk, ahol az ételeket lefedve, védetten és kellő hőfokon tárolják, ahol a kiszolgált meleg étel forró, a hűtendő pedig jéghideg, ahol nem tárolnak élelmiszereket közvetlenül a földön. Ahol a tányér, tálca, szalvéta tiszta, ahogy az evőeszközök és a poharak is. Elvárás, hogy az ételárusító hely mellett hulladékgyűjtő legyen kihelyezve. Fontos a kínálat és az árak, valamint az árusító cég nevének és címének egyértelmű, jól látható kiírása is – osztja meg jó tanácsait a hivatal.

Fordítsunk figyelmet a kiszolgálókra is, viseljen tiszta munkaruhát, kezei legyenek ápoltak és tiszták. Azonban nemcsak az eladókra kell figyelmet fordítani, hanem saját magunk étkezésére is. A megelőzés érdekében minden étkezés előtt mossunk kezet, vagy használjunk kézfertőtlenítő kendőt, folyadékot. Az ételt csak tiszta kézzel vagy tiszta szalvétával fogjuk meg. Kizárólag forrón tálalt meleg ételt, hűtőben tárolt hideg ételt fogadjunk el, leginkább a frissen készült, forrón tálalt étel a legbiztonságosabb választás.

Jó, ha tudjuk, hogy a tojásos, darált húst tartalmazó, vagy töltelékes ételek, a hidegkonyhai és hűtést igénylő cukrászsütemények fogyasztásának kitelepüléssel járó környezetben nagyobb a kockázata. Ha tehetjük, kerüljük a tárolást, hiszen az tábori körülmények között igen kockázatos. Természetesen az étkezés mellett a folyadékbevitel is kiemelt figyelmet igényel, nem mindegy, hogy a hőségben mit iszunk. Leginkább vizet, ásványvizet, és gyümölcslevet fogyasszunk, kerüljük az alkoholtartalmú italokat, hiszen ezek kivonják a vizet a szervezetünkből, így csak még szomjasabbak leszünk. Energiaitalt vagy cukros időitalt ugyan ihatunk, de csakis akkor, ha nem a vizet pótoljuk vele.

Kiss Anna

Fotó: illusztráció

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.