Előzzük meg a szén-monoxid mérgezést

szept 20, 13 Előzzük meg a szén-monoxid mérgezést

ha akarjuk, ha nem, nyakunkon az ősz. Egyre hűvösebbek a nappalok és az éjszakák, vannak, akik esténként már fűtik az otthonukat. A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a veszélyekre hívja fel a figyelmet.

Európa-szerte hűvösebb az idő az ilyenkor megszokottnál, előkerült a kabát és az esernyő, lassan beindul a fűtési szezon is. Ebben az időszakban évek óta gyakrabban hívják a katasztrófavédelem tűzoltó egységeit kéménytűzhöz, füstmérgezéshez, szén-monoxid-mérgezéshez. Azonban kellő odafigyeléssel, a vonatkozó előírások betartásával, szakmai segítség igénybevételével a baj legtöbbször elkerülhető.

A szén-monoxid-mérgezés napjainkban az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amely sok esetben a nem megfelelő műszaki állapotú, vagy helytelenül használt tüzelőberendezések miatt következik be. Éppen ezért a tüzelő- és fűtőberendezéseket, a kémények műszaki állapotát még idejében szakemberekkel érdemes ellenőriztetni. A biztonsághoz elengedhetetlen, hogy megfelelő időközönként a gázkazánokat is lássa szakértő szem.

A magas energiaárak, fűtési költségek miatt sokan egyre jobb szigetelésű nyílászárókat építtetnek be otthonaikba. Nem árt tudni, hogy ezek akár veszélyesek is lehetnek, a természetes szellőzésre ugyanis minden lakótérben szükség van. Különösen óvatosnak kell lenni ott, ahol a nyílt égésterű berendezések megfelelő légutánpótlása nem megoldott. Ezért már a nyílászáró kiválasztásánál figyelni kell a beépített szellőzőkre, és rendszeres szellőztetés révén a lakótérben is folyamatosan gondoskodni kell a friss levegőről.

A gázkészülékekkel ellátott helyiségekben érdemes CO jelző készüléket is felszereltetni a balesetek elkerülése céljából. A „csendes gyilkosként” emlegetett szén-monoxid ugyanis színtelen, szagtalan toxikus gáz, amely rendkívül gyorsan öl. Meggátolja a véráramban az oxigén szállítását, a mérgezés tünetei pedig (szédülés, nehézlégzés, fejfájás, émelygés, hányinger, gyengeség, súlyos esetben ájulás) jelentkezhetnek hirtelen, vagy fokozatosan is. A megfelelően működő, karbantartott érzékelő berendezés időben jelzi a megnövekedett koncentrációt, s ezzel életet menthet.

 

  • Minden berendezés beszerelését és telepítését bízzuk szakemberre, éljünk a szaktanácsadás lehetőségével egy-egy készülék, vagy rendszer megvásárlása előtt!
  • Az időszakos és kötelező felülvizsgálatok, ellenőrzések elvégzését is bízzuk megfelelő szakképesítéssel rendelkező emberre!
  • Tegyük lehetővé a kéményseprők bejutását otthonunkba!
  • A feltárt hiányosságok megszüntetéséről a lehető legrövidebb időn belül gondoskodjunk!

 

Baj esetén azonnal hívjuk a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon!

Fotó: vecseshirek.hu

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>