Devizahitelek – Az adósnak kell kérnie a letiltás leállítását

aug 13, 14 Devizahitelek – Az adósnak kell kérnie a letiltás leállítását

Júliusban az Országyűlés elfogadta az úgynevezett devizahiteles törvényt, amelynek egyes rendelkezései még tisztázásra szorulnak. Azonban azok, akikre egyértelműen vonatkozik a jogszabály, kérhetik fizetésük letiltására vonatkozó végrehajtás leállítását, melynek a végrehajtók is eleget tesznek – áll a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara közleményében.

Dr. Császti Ferenc a Kamara ügyvezető alelnöke elmondta: a törvény nem vonatkozik a kereskedelmi célú hitelekre (ilyen például a vállalkozói hitel), a vállalkozói hitelek felvételekor tett kezességvállalásokra sem, függetlenül attól, hogy deviza-, vagy forintalapú hitelről van szó.

201304-csaszti-ferenc1_7gumqncs

A törvény egyértelműen kimondja, hogy végrehajtási cselekményt a végrehajtó nem foganatosíhat. Speciális eset a munkabérből történő letiltás, ugyanis itt az adósnak külön kérnie kell a végrehajtónál a letiltás leállítását – emelte ki dr. Császti Ferenc.

Erre az adósnak ügyfélfogadási időben, az illetékes végrehajtónál van lehetősége, ahol jegyzőkönyvet vesznek fel a kérésről. Ezt követően a végrehajtó értesíti a munkáltatót. Ez a kérelem nem jár semmilyen költséggel.

Dr. Császti Ferenc azt is hangsúlyozta, hogy a törvény nem azt jelenti, hogy megszűnnének a felvett hitelekből adódó adósi kötelezettségek. A jogszabály minden 2004. május 1. után felvett hitelt érint, ha a pénzintézet, amely a hitelt folyósította Magyarországon van bejegyezve, és itt legalább fiókteleppel, vagy telephellyel rendelkezik.

Ez utóbbit azért fontos hangsúlyozni az alelnök szerint, mert Nyugat-Magyarországon sokaknál a hitel felvétele Ausztriában történt. Ők az osztrák jog alá tartozó banktól vettek fel pénzt, így a most meghozott magyar törvény, ami a végrehajtásokat pillanatnyilag szünetelteti, rájuk nem vonatkozik.

A törvény hatálya alá tartozó többi ügyben a törvény értelmében most “szünetelnek” a konkrét végrehajtási cselekmények, ugyanakkor nagyon fontos tudni, hogy ettől a kamatok még folyamatosan ráterhelődnek a tőketartozásra.

0_lakashitel

“Azt is fontos megjegyezni, hogy a törvény nem akadályozza meg az adóst, tartozása kifizetésében, azaz, ha akarja, el tudja adni az adós az ingatlanát, miután kiegyenlítette a tartozást” – mondta az alelnök. Lehetőség van bírósági felülvizsgálatra, amennyiben a több százezer ügyből egy-egy esetben a végrehajtó téves jogértelmezést alkalmaz. Ezt kezdeményezheti az ügyfél a végrehajtást foganatosító bíróságnál. A döntést csak a bíróság hozhatja meg – tette hozzá.

Kiss Réka

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>