Darules a Kardoskúti Fehértavon

nov 03, 16 Darules a Kardoskúti Fehértavon

Rövidülnek a nappalok és az egyre korábban nyugvó nappal megérkeztek a költöző madarak a Kardoskúti Fehértóra is. Az őszi madárvonuláshoz kapcsolódóan immár 3 éve rendezi meg novemberi programjait a Körös-Maros Nemzeti Park a Fehértónál.

Kotymán László természetvédelmi tájegységvezető elmondta, hogy a novemberi hónapban a legmagasabb a hazánkban tartózkodó darvak száma. Ebben az időszakban 20-22 ezer egyed választja éjszakázó helyének a Fehértavat, éppen ezért november minden szombati napjára szervezett madárlest a nemzeti park.

A programot a Lófogó-ér és a Kardoskút Sóstói telep behajtója mellett felállított kilátónál rendezik meg. Kotymán László azt javasolja az érdeklődőknek, hogy napszállta előtt minimum két órával érkezzenek meg, mert ekkor a legaktívabbak a darvak. A tó körül található gyülekezőhelyeikről napnyugtakor kezdődik a behúzás az éjszakázó helyükként szolgáló tóra. Ebben a pár percben az eget teljesen ellepi a több mint 20 ezer madár. A hangjuk, pedig megtölti az estére már elcsendesedő őszi pusztát. A természetkedvelő embereknek feledhetetlen élményt nyújt egy-egy ilyen őszi naplemente.

A darulesre minden érdeklődő az időjárásnak megfelelő ruházatban és meleg itallal érkezzen. A madárcsapatok megfigyeléséhez hasznos lehet távcsővel is felszerelkezni. Emellett nagyon fontos, hogy a nemzeti park területén ne szemeteljenek a látogatók és minél csendesebben várják a darvak behúzását.

Az évszakok változásával idén nem csak a puszta képe változik meg, hanem a Pusztaközpontban található Kardoskúti Múzeum is. Szeptember végén bezárták az intézményt, mivel teljesen megújul a tárlat és az épület is. 2017 tavaszára egy modern, látogatóbarát, interaktív kiállítással várja majd az érdeklődőket a múzeum. Az új tárlat témája nem is lehetne más, mint a madárvonulás. A múzeum tavaszi megnyitója előtt azonban, még idén novemberben élőben is megtekinthetik a daruvonulást a látogatók november 5-én, 12-én, 19-én és 26-án.

Zámbori Eszter

Fotó: Széll Antal, forrása: Körös-Maros Nemzeti Park

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.