Begyógyítják a tájsebeket

márc 09, 14 Begyógyítják a tájsebeket

Jövő nyárra a Délkelet-Alföldön 76 bezárt hulladéklerakót rekultiválnak. A tájsebek helyét befüvesített zöldterületek veszik át. A munkálatok összköltsége meghaladja a 10 milliárd forintot.

A projekt nyitórendezvényét március 7-én Orosházán rendezték meg.

A Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer (DAREH) Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás még 2011 májusában nyújtotta be pályázatát a 100 százalékos támogatottságú uniós forrásra, amit kedvezően bírált el a kiíró. A 71 település 76 hulladéklerakójának rekultivációját két párhozamosan futó ütemben valósítják meg. Az I. ütemben 39 bezárt hulladéklerakót számolnak fel, a másodikban pedig 37-et. Hutás-Csizmadia Ibolya, a DAREH elnöke elmondta, a 76 volt szeméttelep a régió rekultivációs terveinek 40 százalékát érinti.

–          A pályázat célja, hogy megakadályozzuk a felszíni és a felszín alatti vizek további szennyeződését, minimális szintre csökkentsük, vagy teljesen megszüntessük a nem megfelelő műszaki védelemmel rendelkező bezárt települési szilárdhulladék-lerakók által okozott környezetterhelést – mondta az elnök.

A kivitelezést a DAREH I. Konzorcium nyerte el, amelyben négy cég szerepel: a KÖZGÉP Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt., a Bácska Mérnöki Szolgáltató Kft., a WESTBERG Kft., valamint a WEST Hungaria Bau Kft.

A projektnyitón Sinka Tibor, a KÖZGÉP hulladékgazdálkodási és kármentesítési igazgatója főbb vonalaiban vázolta, hogyan oldják meg a rekultivációt.

–          Az első ütemben szereplő településeken a meglévő hulladék egy részét átrostáljuk, a veszélyes hulladékokat ártalmatlanításra elszállítjuk. A kommunális hulladékot rétegenként tömörítjük. Az úgynevezett kirostált finom frakciót kiegyenlítő rétegként, 0-50 centiméteres vastagságban elterítjük. Ha a rekultiváció együtemű, akkor erre a felületre szigetelő réteg kerül, ami agyag, vagy mesterséges vízzáró szigetelés lesz. Erre jön végül a humuszban gazdag talaj, amit befüvesítünk. A II. ütembe azok a hulladéklerakók kerültek, ahol még van a „szeméthegyekben” gázgépződés. A cél, hogy a szervesanyag lebomlása ezeken a helyeken is megtörténjen, vagyis itt még nem helyezünk el vízzáró rétegeket – mondta Sinka Tibor, hozzátéve, ha jövő nyáron, a projektek befejezése után a lakosok kimennek a volt szeméttelepekre, a tájsebek helyett befüvesített, zöldterületeket találnak majd.

A 76 hulladéklerakó közül a három legnagyobb az orosházi, a szentesi és a makói. Orosháza hulladéklerakója, ahol mintegy 620 ezer köbméter tömör hulladék található, az I. ütemben szerepel. Itt várhatóan már áprilisban kezdik mega rekultivációt, ami meghaladja a nettó 380 millió forintot.

A makói régi települési szilárdhulladék-lerakót az I. ütemben rekultiválják, az új szeméttelepet pedig a II. ütemben, a költségek a két ütemben meghaladják a nettó 420 millió forintot.

A Szentes-Termál szeméttelep tájsebei ugyancsak az első ütemben gyógyulnak be, nettó 50 millió forint ráfordítással, míg a Szentes-régi és a Szentes-Berki hulladéklerakókat a II. ütemben rehabilitálják. Az előbbi rekultivációja több mint nettó 1 milliárd forintba kerül, míg az utóbbi nettó 140 millió forintba – írta a Délmagyarország című napilap.

Fotó: Kovács Erika

76 település szabadul meg a szeméttelepétől

A rekultiváció I. ütemében szereplő települések: Almáskamarás, Ambrózfalva, Battonya, Békéssámson, Békésszentandrás, Bélmegyer, Biharugra, Csanádapáca, Dévaványa, Doboz, Dombegyház, Dombiratos, Ecsegfalva, Elek, Gerendás, Kertészsziget, Kétegyháza, Kevermes, Körösújfalu, Kötegyán, Lökösháza, Magyarbánhegyes, Makó, Maroslele, Medgyesbodzás, Medgyesegyháza, Nagybánhegyes, Orosháza, Pitvaros, Pusztaföldvár, Sarkad, Szeghalom, Szentes, Tarhos, Újkígyós, Zsadány.

A II. ütemben résztvevő települések: Apátfalva, Árpádhalom, Békés, Bucsa, Csanádpalota, Csanytelek, Csorvás, Derekegyház, Fábiánsebestyén, Földeák, Füzesgyarmat, Gádoros, geszt, Hunya, kamut, kardos, Köröstarcsa, Kunágota, Magyarcsanád, Makó, Méhkerék, Mezőgyán, Mezőhegyes, Murony, Nagymágocs, nagytőke, Óföldeák, Okány, Örménykút, Sarkadkereszttúr, Szegvár, Székkutas, Szentes, Telekgerendás, Vésztő.

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>