Befőzés cukor és tartósítószerek nélkül

júl 13, 14 Befőzés cukor és tartósítószerek nélkül

Itt a nyár, a befőzés ideje. Sokan tartanak attól, hogyha nincs elegendő tartósítószer a lekvárban, vagy a befőttben, az hamar megromlik. Befőzni azonban szerencsére másként is lehet, azaz cukor és tartósítószerek nélkül. Ugyanis nem ezek a „segédanyagok” tartósítanak, hanem maga az eljárás. A hangsúly a tisztaságon van, tiszta üvegek, tiszta kupakok, néhány percig főzött gyümölcs. Ezáltal a mikroorganizmusok elpusztulnak – szegények – és a készítmények eltarthatóvá válnak.

A lekvár

A tisztára mosott és sérülésektől megtisztított, kimagozott stb. gyümölcsöt megfőzzük. Nem szükséges szétfőzni, ugyanis minél tovább fő, annál több bomlik el a benne lévő hőérzékeny anyagokból. Elég ha néhányat rottyan. Ezzel már csírátlanítottuk, vagyis a romlását előidéző mikroorganizmusokat elpusztítottuk. Ha nagyon darabosnak érezzük, akkor hagyni kell kicsit kihűlni. Egy botmixerrel simára turmixoljuk, majd megint felforraljuk. Az üvegeket alaposan kimossuk, vagy kifőzzük. A kupakokat forró vízben megmosom kell mosni, vagy forrásban lévő vízbe mártani. A kupakokat előzőleg mindig ellenőrizzük, hogy jól záródnak-e. A forró lekvárt egy tiszta merőkanállal az üvegekbe merjük, amelyek száját ezután tisztára töröljük és azonnal lezárjuk. A dunsztot előre elkészítjük, azaz alul-felül pokróc, felül pedig még lehet egy paplan is, és két napig hagyjuk kihűlni. A kész üvegeket egy-két napig elől hagyjuk, és figyeljük, hogy nem kezdenek-e el romlani. Többnyire nem kezdenek, de ha nem zárt jól a kupak akkor előfordulhat.

A befőtt

Ha befőttet készítünk, a gyümölcsöt közvetlenül az üvegbe tesszük, majd annyi vizet öntünk rá amennyi elfedi. Az üvegeket egy nagy lábosba tesszük, majd a lábosba annyi vizet öntünk, hogy ne folyjon be az üvegek száján. A kupakokat elmossuk, majd lazán az üvegekre helyezzük – de nem csavarjuk még rájuk. Az edényben lévő vizet felforraljuk addig, míg az üvegekben is elkezd gyöngyözni a víz. Ekkor kivesszük a befőtteket, a kupakokat rájuk csavarjuk, és dunsztba tesszük két napra.

Fejjel lefelé?

Gyakran hallható jó tanács, hogy fejjel lefelé állítsuk az üvegeket a dunsztba. Ez a megoldás azért nem a legjobb, mert a csavaros tetők belsejében mindig van egy kevés műanyag. Magas hőmérsékleten ebből kioldódhat valamennyi. Mivel ilyenkor a forró lekvárban ázik a kupak belseje órákig, több oldódhat ki belőle, mintha csak a forró gőz érné.

Ha nem elég édes a gyümölcs

A gyümölcsöknek mindig finomnak és édesnek kell lenniük, mert cukor híján csak így lesz finom, amit befőzünk.

Ha nem volt elég édes a gyümölcs akkor a lekvárokat utólag lehet édesíteni mézzel. A befőtteket soha nem szoktuk utánédesíteni, mindig elég finomak „natur” is.

A befőttek és a lekvárok hetekig, hónapokig, sőt néha évekig állnak a kamra polcain. A hosszú állás során azonban lassan elbomlik bennük az, amiért ennénk. Minél tovább állnak, annál többet veszítenek a vitálanyag értékükből. Pusztán élvezeti funkciójuk marad – amely a téli kulináriai egyhangúság enyhítése.

Kiss Réka

befőttbefozes_tartositoszer_nelkul

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>