András napi néphagyományok, jóslások

nov 30, 14 András napi néphagyományok, jóslások

Szent András apostol, az ortodox és katolikus egyház védőszentjének napjához számos népszokás fűződik. Igen fontos házasságjósló napnak számít hazánkban amellett, hogy ezen a napon kezdődik meg a disznóvágások időszaka is.

A többek között Románia, Görögország és a halászok védőszentjeként tisztelt Szent András a Kr.u-i első században élt, s egyike volt a tizenkét apostolnak. Nevéhez fűződik az andráskereszt (x alakú kereszt) is, amelyen vértanúhalált halt.

Hazánkban a legerősebb házasságjósló napnak tartják november 30-át, s az ehhez kötődő népi praktikákat sok helyen a mai napig űzik. Összegyűjtöttünk párat a legelterjedtebb hagyományok közül.

gombocSzokás volt gombócokba cetliket rejteni, melyekre férfineveket írtak. Amelyik gombóc elsőként jött fel a víz felszínére, abból derülhetett ki a jövendőbeli neve. Olvasztott ólom vízbe cseppentését követően a megszilárdult alakzatból a leendő férj foglalkozására lehetett következtetni.

„Aki böjtöl András napján, vőlegényt lát iccakáján” – utal a mondás arra a szokásra, mely szerint a lányok az egész napos böjtölés után férfi ruhaneműt rejtettek párnájuk alá, hogy megálmodják jövendőbelijüket. Magokból úgy jósoltak, hogy a zsúpfedeles ház ereszét megrázták, s amilyen mag hullott a lányok kötényébe, olyan férjre számíthattak. A búzamag gazdag, míg a rozsmag szegény férjet jósolt.

Szokás volt ezen a napon megzörgetni a disznóólat is. Ahányat röffen a disznó, annyi év múlva várható a házasságkötés. De ismert még a kapuk megrázása is – ahonnan az első kutyaugatás hallatszik, onnan várható a vőlegény.

Az ehhez a naphoz tartozó népi időjóslás úgy tartja, „fehér András – rossz év, víg András – víg év”.

kolbászokEz a nap a disznóvágások időszakának kezdetét jelöli. Ekkorra már elég hideg a kinti hőmérséklet ahhoz, hogy a hurka, kolbász, vagy szalonna kifagyjon, és sokáig elálljon a kamrában. Szokás volt a disznóvágást követő vacsorán a kántálás, majd a verselők megvendégelése is. Ám a kántálók elutasításáért cserébe jókívánságok helyett gúnyversek jutottak a gazdának.

Nagy Mária

Fotó: illusztráció

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>