Áder János Dél-Békésben emlékezett

feb 26, 16 Áder János Dél-Békésben emlékezett

Hatvankilenc évvel ezelőtt, 1947. február 25-én tartóztatták le a szovjet megszállók Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, 2000. június 16. óta ez a nap a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja hazánkban. Ebből az alkalomból mondott beszédet Áder János köztársasági elnök tegnap, február 25-én Békéssámsonon, megnyitva az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékévet.

A köztársasági elnök beszédében a kommunizmus áldozatairól emlékezett meg, azokról a kevésbé ismert hősökről, akiknek a szabadságot köszönhetjük. „Az, hogy ma szabadságban, függetlenségben, és demokráciában élhetünk, az nem a rendszerváltást előkészítő politikusoknak, hanem nemzetünk megannyi kevésbé ismert hősének köszönhető, olyanoknak, mint a békéssámsoni fiatalok” – fogalmazott Áder János, utalva az Annus István vezetésével 1951-től négy éven át működő Magyar Ellenállási Mozgalom tagjaira is. A békéssámsoni fiatalok nem tudták szótlanul tűrni, hogy az embereket megalázzák, sorsukat megnyomorítsák, és földjüket, egész életüket elrabolják. A Dél-Békésből indult ellenállók röplapokat szórtak több településen – eljutva Budapestre is – független hazát követelve és többek között a téeszesítés, a beszolgáltatás ellen buzdítva. 1955-ben lelepleződtek, s a csoport két vezéralakját, Annus Istvánt és Zöldi Imrét halálra ítélték, amit később életfogytiglanra módosítottak, míg társaik összesen 186 év börtönbüntetést kaptak.

– A kommunista rendszereknek mintegy 100 millió áldozata volt a világon, és több százmillió megalázott, megnyomorított, derékba tört élet – mondta Áder János. Majd emlékeztetett arra is, hogy 25 éve ezen a napon írták alá a Varsói Szerződés felmondásáról szóló szerződést a fővárosban, és ezen a napon teljesült be a békéssámsoni fiatalok, az ’56-os harc hőseinek és Magyarország minden szabadságszerető polgárának álma, hiszen Magyarország újra független, szabad ország lett. Áder János beszéde végén köszöntötte a békéssámsoni mozgalom két életben lévő tagját, Arany-Tóth Ferencet és Tóth Józsefet. “Köszönöm, hogy életükkel, bátorságukkal, emberi kiállásukkal példát mutattak arra, valójában mi mindent is rejt magában ez a négy egyszerű szócska: a haza mindenek előtt” – fogalmazott a köztársasági elnök.

A békéssámsoni megemlékezésen közreműködtek a Magyar Állami Népi Együttes és a Szegedi Nemzeti Színház művészei, remegő hangon emlékezett vissza bajtársai hőstetteire Arany-Tóth Ferenc, valamint Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök a nap folyamán emlékező szentmisét celebrált a tavaly felavatott Sarlós Boldogasszony Templomban. A megemlékezés végén elsőként Áder János helyezte el tiszteletmécsesét az 1956-os emlékműnél, valamint Annus István, a Magyar Ellenállási Mozgalom vezetőjének és Békéssámson első szabadon választott polgármesterének szobránál. Ezen az estén sokan nézték meg a Békéssámsonról indult mozgalom és a kommunizmus ellenei küzdelem emlékeit a tavaly megnyitott Szabadság Házában.

Kiss Anna

Fotók: Gábriel János

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.