A tél végi palántanevelésről

feb 27, 16 A tél végi palántanevelésről

Két, tél végi időszakra tehető fontos kertészeti teendőről olvashatnak ezúttal. Az egyik a talaj elmunkálása, a másik téma a palántanevelés. A szakértőt, Lunk Norbert agrármérnököt kérdeztük a legfőbb tudnivalókról.

A talaj elmunkálása

Mivel már kifelé haladunk a télből, kijelenthetjük, hogy idén nem voltak komolyabb fagyok, ezért a talajrögök elmunkálása ezúttal a kertészkedőkre hárul. Az ősszel felásott veteményes és a fák koronája alatti rész rögös maradt. Ahhoz, hogy a talaj a csapadékot meg tudja tartani, alaposan el kell gereblyéznünk, valamint a nagyobb rögöket szét kell vernünk. A fák körüli talaj ásásánál gyakori hiba, hogy csak a törzs körüli részt ássák fel, pedig a fák gyökerei addig terjednek, ameddig a lombozatuk elér. Ezt még ilyenkor korrigálhatjuk, ha ősszel nem végeztük volna el kellőképpen. Ha az ősszel elmulasztottuk volna a trágyázást, még mindig bedolgozhatunk a talajba komposztot, érett istállótrágyát. A műtrágyák közül kálium- és nitrogéntartalmúakat használjunk.

Ekkortájt nekiláthatunk a hidegtűrő gyökérzöldségek vetéséhez is. A sárgarépa és a petrezselyem különösen igényli a fellazított talajt, különben nem fognak megfelelően fejlődni.

A palántanevelés időszaka

A káposztaféléket (fejeskáposzta, kelkáposzta, karfiol, karalábé) és a paprikát, paradicsomot, padlizsánt kell palántaként nevelni. Ezek a növények igen hosszú tenyészidővel bírnak, ezért ha már időben palántákat nevelünk belőlük, azzal sok időt és energiát spórolunk meg magunknak. A káposztaféléknél (magvetéstől számítva) 6 hétre van szükség a kiültetésre kész állapot eléréséhez, míg a paprika és paradicsom palántáknál ehhez 8 hét kell. Jellemzően a február vége – március eleje közötti időszak alkalmas a magvetésre.

A palánta neveléséhez olyan edényt válasszunk, amelybe legalább 6 cm vastag földréteget tudunk helyezni. A csírázásig meleg helyen kell tartani és rendszeresen öntözni. Amikor a növényünk előbújt, sok fényre és melegre lesz szüksége. Természetesen az öntözésre is figyeljünk oda, a föld kiszáradása és túlöntözése egyformán veszélyes. Ezután már a palántákat egyenként át lehet tűzdelni műanyag poharakba, amelynek az alján előtte lyukakat fúrtunk, hogy a víz lefolyhasson. A kiültetés előtti egy hétben a palántákat edzeni kell a zordabb körülményekhez, pl. kitehetjük az erkélyre, de a hideg éjjeleken még vigyük védett helyre – tudtuk meg Lunk Norbert agrármérnöktől.

Betkó Tamás Dávid

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.