A mártírokra emlékezünk

nov 04, 16 A mártírokra emlékezünk

Az 1956-os forradalom és szabadságharc kimenetelét megpecsételte a november 4-én megkezdődött szovjet invázió. 60 évvel ezelőtt ezen a napon hajnalban Magyarország teljes területén megindult a katonai megszállás, s bár a fővárosban csak több napos fegyveres harcok árán tudták a szovjetek felszámolni az ellenállást, mégis ez a nap határozta meg a magyar szabadságért vívott harc sorsát.

Az 1956. október 23-tól kibontakozott harcoknak köszönhetően november 1-jén megkezdte a Nagy Imre vezette, új kormány a működését. Magyarország kilépett a Varsói Szerződésből és kihirdette semlegességét. Miközben a forradalmi magyar kormány a kivívott szabadság megőrzésén fáradozott, nyilvánvalóvá vált, hogy a Szovjetunió nem engedi elszakadni a magyarokat. A Vörös Hadsereg katonái november első napjaiban elfoglalták a reptereket és a laktanyákat, valamint bekerítették a nagyobb városokat. Ezt követően november 4-én reggel 5 órakor a szovjetek által megválasztott ellenkormány miniszterelnökének, Kádár Jánosnak a levelét olvasták be a rádióba. Erre válaszul, 5 óra 20 perckor hangzott el Nagy Imre miniszterelnök híres rádióbeszéd, amelyben tájékoztatta a lakosságot a hadüzenet nélküli fegyveres beavatkozásról.

„Itt Nagy Imre beszél, a Magyar Népköztársaság minisztertanácsának elnöke. Ma hajnalban a szovjet csapatok támadást indítottak fővárosunk ellen azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megdöntsék a törvényes magyar demokratikus kormányt. Csapataink harcban állnak! A kormány a helyén van. Ezt közlöm az ország népével és a világ közvéleményével!”

Ezt követően csak késleltetni lehetett az elkerülhetetlent. A forradalmi kormány a Jugoszláv követségre menekült. November 11-re az utolsó ellenálló csoportot is leverték a szovjetek és bejelentették, hogy Nagy Imrét és a kormány több tagját is felmentették pozíciójukból. Következett a megtorlás. A szabadságharc során 2652 forradalmár esett el, de 1956. november 4. után is sokak váltak a forradalmi események áldozatává. Mintegy 400 szabadságharcost végeztek ki, több mint 21 ezer embert bebörtönöztek és valószínűleg 18 ezren kerültek internálótáborokba az 1956-os események kapcsán. Rájuk emlékezünk a nemzeti gyásznappal.

Dél-Békésben is emlékeznek az ’56-os forradalom leverésének 60. évfordulójára. Tótkomlóson például az emléknap kapcsán Dávid Mihály ’56-os veteránnal beszélget Dr. Csontos Pál helytörténész. A Természet Házában meghirdetett megemlékezés délután 3 órakor kezdődik.

Az 1956-os Emlékbizottság mindenkit arra kér, november 4-én, a forradalom leverésének 60. évfordulóján, hogy ne csak a hősök, hanem a mártírok előtt is tisztelegjünk. Ezen a napon félárbocra engedik a nemzeti lobogót a Parlament épülete előtt. Péntek 19 órakor pedig arra kérik a lakosságot, hogy gyújtsanak gyertyát az áldozatok emlékére, és helyezzék el azt a köztereken vagy az ablakban.

Zámbori Eszter

Fotó: illusztráció

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.