A kommunizmus áldozataira emlékeznek Almáskamaráson

feb 24, 15 A kommunizmus áldozataira emlékeznek Almáskamaráson

Térségünkben több településen is megemlékeznek a kommunista diktatúrák áldozatairól. Nincs ez másként Almáskamaráson sem, ahol a helyi általános iskolában tartanak ünnepséget holnap, február 25-én, délelőtt 9 órától.

A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjának megtartását a Magyar Köztársaság Országgyűlésének 2000. június 13-án elfogadott határozata rendelte el. Ennek értelmében az oktatási intézményekben minden év február 25-én tartják a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapját.

Így van ez az almáskamarási Károlyi Bernát Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskolában is. A megemlékezés reggel 9 órakor kezdődik a Himnusz eléneklésével, majd Bajza Brigitta 8. osztályos diák adja elő a Magyarország című dalt.

Ezt követően fél 10-től ünnepi szentmisére kerül sor, mely után Károlyi Bernát emléktábláját koszorúzzák meg a megjelentek.

A kommunizmus fekete könyve becslések és levéltári kutatások alapján körülbelül 100 millióra teszi a kommunizmus áldozatainak számát az egész világon. Kelet-Közép-Európában az éhínségben, kényszermunkatáborban vagy kivégzés által elhunyt áldozatok száma eléri az egymilliót, de a rendszer áldozata az is, akit börtönbe zártak, vallattak, kínoztak, megbélyegeztek, akit csoport- vagy vallási hovatartozása miatt üldöztek, vagyis mindenki, akit a szabad cselekvés és választás lehetőségétől megfosztottak, testileg és lelkileg megnyomorítottak.

Still0305_00007Károlyi Bernát, az iskola névadója is a kommunista diktatúra áldozata. A II. Világháború idején, 1944-ben a Pasaréti téri kolostorban menekülteket bújtatott a nyilasok elől. 1945 júniusában már demokráciaellenesség vádjával tartóztatták le, de ekkor még rövidesen szabadult. Az 1947-es választásokon mandátumot szerzett a Demokrata Néppárt színeiben, de pap lévén erről rövidesen lemondott. 1949. november 28-án az ÁVH letartóztatta. Angol kapcsolatai miatt kémkedéssel vádolták, internálták, majd a Gyűjtőfogházba hurcolták. A börtönben érte a halál 1954 márciusában.

A koszorúzás után, fél 12-től a Krisztusért adott hét élet című dokumentumfilmet vetítik, az ünnepséget pedig megvendégeléssel zárják.

Kiss Réka

Fotó: illusztráció

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>