A Kézfogások Arad és Gyula városok ünnepe, a kezdeményező egy 18 éves magyar diák volt

aug 31, 13 A Kézfogások Arad és Gyula városok ünnepe, a kezdeményező egy 18 éves magyar diák volt

Pontosan 18 esztendővel ezelőtt egy gyulai magyar diák, Susánszki Imre szimbolikusan átnyújtotta kezét a magyar-román határon, s megállapította, a másik oldalon elfogadják ezt. Akkor ez mindössze egyszerű gesztusnak tűnt. Idővel a gesztus barátsággá erősödött.

A kezdetek

Tizennyolc évvel ezelőtt Arad és Gyula önkormányzat testvérvárosi szerződést írt alá, amelynek alapja Susánszki Imre, gyulai diák levele volt, aki azt akarta, hogy a határ két oldalán élő emberek közelebbről megismerjék egymást. Ez volt a kezdete a későbbi, szimbolikusan Kézfogásoknak nevezett társadalmi-kulturális mozgalomnak.
Bognár Levente, Arad alpolgármestere úgy emlékszik vissza az első időszakra, hogy egy esős napon több Arad megyei polgármester indult útnak Kevermesre, hogy a határ túloldalán élő kollégáikkal találkozzanak, ismerkedjenek”.
„Késve érkeztünk, mert abban az időben csak Nagylaknál lehetett átmenni a határon, a kisbuszunkkal pedig a ködben aztán kerestük, hol is várnak bennünket. Szerencsére, mindez a múlté, ma a Tornya-Battonya határállomáson át hamar Kevermesre érkezik az ember” – pergette a múlt emlékeit az alpolgármester.
Egyébként a Tornya-Battonya határátkelő pont az akkoriban tervezett magyar-román együttműködés egyik eredménye. Az első találkozók alkalmával még csupán az ismerkedésre, a közös kulturális hagyományokra tevődött a hangsúly, s ezek kiépítésében, megerősítésében kiemelten aktív szerepet vállalt a romániai magyar, és a magyarországi román közösség.
Idővel aztán a testvértelepülések száma egyre csak szaporodott. Arad és Gyula 18 éve testvérváros, s amióta aláírták a szerződést, évente megszervezik a Kézfogások rendezvénysorozatot, amely alkalmat nyújt a két város lakósainak, hogy részt vegyenek a különböző programokon. És a találkozókon újabb közös együttműködések alapjait fektették le.
Az akkori Phare-CBC előcsatlakozási projektek, majd a HURO 2007-2013 biztosította lehetőségek eredményeként fejlődött a térség, a települések apró pályázatai pedig remek együttműködéseket biztosítottak.

Közös tapasztalatok

A Ponton nevet viselő román-magyar irodalmi antológia 2004-ben látott napvilágot, s akkor úttörő munkának számított. Aradi román írók, magyar tollforgatók, gyulai magyar és román írók közölték munkáikat ebben a kétnyelvű kötetben. A kötetben szereplő összes író, költő műveit fordításban is olvashatták az eredeti mellett, ami különleges irodalmi élményt nyújtott az érdeklődőknek. Az aradi szerzők munkáit Vasile Dan, a Romániai Írók Szövetsége helyi fiókjának elnöke válogatta össze, míg a gyulai anyagot Gaál Áron költő, dramaturg szelektálta.
Arad és Békés megye határon átnyúló együttműködésének tízedik évfordulóján jelent meg a szintén kétnyelvű, A határ mentén címet viselő kötet, bizonyítva, hogy a román-magyar kapcsolatok, de főleg Arad és Békés kapcsolata szilárd alapokon nyugszik és ez támpont a térségi, közös projektek megvalósításához.
„A testvérvárosi szerződés és a Kézfogások kiemelt szerepet játszott a határ két oldalán élő közösségek fejlődésben, együttműködésében, amelyben elévülhetetlen szerep jutott a kisebbségeknek, a helyhatóságoknak, hisz célunk mai napig a két város, a lakósok, a kultúra közelebb hozása. Évente aláírjuk az együttműködési szerződést, amely tartalmazza a tervezett kulturális, művészeti rendezvényeket. S ne feledjük, hasonlóan fontos, hogy több közös uniós pályázatot valósítottunk meg” – összegzett Bognár Levente.
Arad alpolgármestere azt is elmondta, hogy 2014-ben, amikor a testvérvárosi szerződés megkötésének 20. évfordulóját ünneplik, még több közös eseményre kerül majd sor.

Foto:
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
strangeri de maini.jpg

Susánszki Imre levele

„1992-ben indítványoztam egy magyar-román megbékélési találkozó megrendezését. A fő cél az volt, hogy a politikusok jobban működjenek együtt, és a két ország civil társadalma is egymásra találjon. Ugyanúgy örülünk és szomorkodunk. Ugyanahhoz az Istenhez imádkozunk. Gondjaink, örömeink ugyanazok. Mindannyian emberek vagyunk. Jelenünk, jövőnk közös. (…) Mi civilek is tegyünk végre lépéseket! Ugyanakkor fontosnak tartottam a politikusokat is bevonni ebbe a megbékélési folyamatba, mert ők hozzák a döntéseket. Csak az ő, valamint az állampolgárok mind hatékonyabb hozzájárulásával lehetséges a két nép barátságának megszilárdítása. (…) Vágyam, hogy a kinyújtott kezek mindig megtalálják egymást.”
Susánszki Imre

Kézfogások visszatekintő

Az első Kézfogások találkozóra 1994. június 22-26-án került sor Gyulán és Aradon Catherine Lalumière, az Európa Tanács főtitkára fővédnökségével.
Az évek során a Kézfogások írók, pedagógusok, újságírók, politológusok, szociológusok, üzletemberek, környezetvédők, különböző szakemberek közötti tapasztalatcseréket jelentett.
A Kézfogások jó alkalmat biztosított sportrendezvények – labdarúgás, úszás, tenisz –, kulturális műsorok, kiállítások, folklórműsorok, koncertek, színházi előadások szervezésére.
Évente megrendezik az Arad-Békéscsaba-Arad szupermaratont.

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>