Jön a villámok időszaka!

máj 09, 13 Jön a villámok időszaka!
Nyaranta sokan örömmel fogadják a hőséget enyhítő záporokat, zivatarokat. Jól ismerjük a jelenséget: az égen felhők gyülekeznek, a levegő hőmérséklete csökken, s lassan telítődik azzal a feszültséggel, ami jelzi; villámlás várható. Hogy hogyan védjük meg önmagunkat és vagyontárgyainkat a villámcsapástól, erről adott ki tájékoztatót a Békés Megyei katasztrófavédelmi Igazgatóság.
A májustól augusztusig tartó időszak a legveszélyesebb, ilyenkor a leggyakoribb villámlással együtt járó zivatar. A villám a legkisebb ellenállású utat keresi; az élő szervezetek potenciális veszélynek vannak kitéve.

A villámcsapás speciális áramütési forma, amikor pillanatnyi időre extrém nagyságú feszültség éri a szervezetet. A villámáram égési sérüléseket okozhat, tönkreteheti a mozgást irányító és az érzeteket továbbít idegkötegeket. A kisebb villámcsapás által okozott áramütés is azonnali szívleálláshoz, halálhoz vezethet. A villámcsapás közvetve arra is hatással van, aki csak a közelében tartózkodik. Akit villámcsapás ért, azt 24 órás megfigyelésre kórházba kell szállítani még akkor is, ha látszólag nem történt komolyabb sérülése.

A villámcsapás olyan természeti jelenség, amit megelőzni nem tudunk, védekezni ellene csak a rendelkezésünkre álló  technikai eszközökkel lehet. A tűzvédelmi előírások meghatározzák azoknak az épületeknek a körét, amelyekre kötelező villámvédelmi berendezést kiépíteni.

Nem minden villámcsapás okoz tüzet, de igen gyakori, hogy az épület elektromos hálózata, a hálózatra kapcsolt elektromos készülékek, berendezések károsodnak. A villámcsapás okozta tüzek vizsgálatát azokban az esetekben végzi el a katasztrófavédelem, amikor a tűzeset következtében haláleset történt, vagy a tűzeset minősített fokozatáról van szó, illetve ha azt a hatóság vezetője szakmai szempontból indokoltnak tartja.

ismerős a kép: elsötétül az ég, néhány perc és szakad az eső, villámlik és mennydörög.

Ismerős a kép: elsötétül az ég, néhány perc és szakad az eső, villámlik és mennydörög.

A villámvédelem szerepe, hogy csökkentse a villám által az építményeket, illetve embereket érő sérülések és meghibásodások bekövetkezésének valószínűségét, súlyosságát.

Eszköze a villámhárító, ami az épületek tetején elhelyezett és földelt fémrúd. A becsapódó villám áramát a villámhárító a talajba vezeti, így az épületet megóvja a villámcsapás károsító hatásaitól, és biztosítja, hogy az építményben tartózkodókat ne érhesse áramütés.

A villámvédelem másik eszköze az úgynevezett túlfeszültségvédelmi rendszer, amely a villamos hálózatba épített eszközök segítségével a villamos berendezéseket óvja a közvetett villámcsapás hatásától. Ha szakszerűen építik ki, nagyfokú biztonságot nyújt a villámok közvetlen és közvetett hatásaival szemben.

A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kéri a lakosságot, hogy a nyári időszakban fokozottan ellenőrizzék a létesítményeik villámvédelmi berendezéseinek épségét. Szükség esetén szakember segítségével végeztessék el a javításokat. Figyeljenek a jogszabályban meghatározott időszakos felülvizsgálati kötelezettségekre.

A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság javaslatai villámlás esetén:

–          Ha nagy villámlással járó vihar közeleg, vagy kap el minket, húzódjunk be valahová. (Nem ajánlott fa alá állni, a legjobb egy ház vagy egy üzlet.)

–          Ha gépkocsiban ülünk, az ablakokat zárjuk be, a fém részeket ne érintsük meg.

–          Hagyjuk el a kimagasló vagy exponált helyeket.

–          Kerüljük a nedves talajt, azonnal hagyjuk el a vízfelületeket.

–          Kerüljük a kőomlás veszélyes szakadékokat.

–          Védekezhetünk úgy is, ha 10-30 cm vastag szigetelőrétegre állunk (száraz kő, ruhanemű).

–          Nem ajánlott öreg, magányosan álló fa alatt táborozni, mert a lezuhanó ágak összezúzhatják a sátrat, és a villámcsapás veszélye is itt a legnagyobb.

Fotó forrása: idokep.hu, zivatar.hu

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>