Fókuszban az aranysárga kincs gyártói

ápr 04, 17 Fókuszban az aranysárga kincs gyártói

Egy szervezett, szorgos csapat munkájáról, és gazdájuk feladatáról – Rangasz Dávidhoz, Medgyesbodzás ifjú méhészéhez látogattunk, aki a mézgyártás és a méhekkel való törődés minden fortélyába beavatott minket, elmondta, eddigi legnagyobb sikerének az egy év alatt egy méhcsaládtól kipergetett 42 kg mézet tekinti. Megtudtuk többek közt, hogy mit kell tenni a jó minőségű méz érdekében, azért, hogy életben maradjon minden állatunk a télen, hogy milyen csodás látvány a nektárérlelés, valamint hogy csaknem 70 jótékony hatással bír a méz.

A közelmúltban számos híradásban hallhattunk arról, hogy Békés megyében a méhek 15-20 százaléka elhullott a télen, ennek következtében a túl kevés termelő méh miatt valószínűleg kevés repce- és akácméz terem idén. Bár a megyei számok ismertek, megkérdeztünk egy térségi méhészt, Dél-Békést érintette-e az elhullás.

– Megyei szinten sok elhullás volt, nekem szerencsére csak három méhcsaládom pusztult el a tél során, de az sem az extrém hideg, vagy egyéb körülmény miatt, egyszerűen nem voltak életrevalók, a méhanya elpusztult, a család további része pedig nem fejlődött. Tehát jelentősen nem érintett a varroa atka okozta elhullás, télire minden méhcsaládomat lekezeltem, sőt, cukorlepényt és mézet is készítettem be a kaptárokba. Kiemelt figyelmet kell tulajdonítani nekik, hetente ellenőrizni kell őket, mutatkozik-e bármilyen betegség, például nyúlós költésrothadás, költésmeszesedés, vagy épp atka, ez utóbbi a legveszélyesebb, minden évben kezelni kell az állatokat ellene – részletezte Rangasz Dávid, medgyesbodzási méhész hozzátéve, tavasszal is óvakodni kell, a permetezéskor kiszórt mérgező vegyszer hamar „padlóra küldheti” az állományt.

Rangasz Dávidot négy évvel ezelőtt „ejtette rabul” a méhészkedés, mint mindennapos tevékenység, a medgyesbodzási fiatal húsz éves kora óta autonóm módon foglalkozik ezzel a szakmával a mezőgazdasági tevékenységei mellett, azt mondja, egy barátjánál ismerkedett meg az akkor még újdonságnak számító munkával.

– Először még a családom se hitte, hogy én valóban méhészkedni szeretnék, mára már látják, komolyan veszem, sőt, sokszor segítségemre vannak. Bár a képzést nem végeztem el, könyvekből igyekeztem elsajátítani az alapokat, induláskor egy méhcsaláddal és egy kaptárral kezdtem, ma már hatvan kaptárom van tizenegy családdal. Már nemcsak vásárolok, hanem adok is el méheket, sőt, kaptárokat is tesztelek, például Nagyboconádi fekvőkaptárt, illetve rakodókaptárt, ami Hunor keretet és Nagyboconádi félkeretet is tartalmaz. Persze volt pár buktató, de 2017-ben újult erővel kezdtem neki a szaporításnak – számolt be hírportálunknak a fiatal.

Megtudtuk, ahhoz hogy jó minőségű méz teremjen, vándoroltatni is kell a kaptárokat, így más területen is gyűjtögethetnek az apró állatok, Dávid elmondása szerint a költöztetést éjszaka kell megoldani, hiszen ilyenkor minden rovar a helyén van, nappal gyűjtögetnek szorgosan, éjjelente a nektárt érlelik, az ifjú méhész szerint ez csodálatos, ámulatba ejtő látvány.

– Szervezettek a méhek, mindenkinek megvan a maga feladata, a fiatalabb méhek nem tudnak szúrni, azok kezdetben takarítanak, táplálják a fiasítást, majd csak öregkorukra lesznek gyűjtőméhek. Hatalmas a „hajtás” hordásnál és virágzásnál, ezért egy méh nyáron átlagosan két hónapot él, télen természetesen több ideig, akkor kevesebb a munkájuk. A méhanya napi 1500-3000 darab petét képes lerakni, ő több évig is elél, ha a magtarisznyája kiürül, újra bepárzik, ő nem dolgozik, őt táplálják a többiek méhpempővel, ami szuper táplálék – avat be a részletekbe Rangasz Dávid, akit az is elárulta, eddigi rekordja az egy év alatt egy méhcsaládtól kipergetett 42 kilogramm méz.

Repceméz, akácméz, napraforgóméz és vegyes virágméz – ez mind megtalálható Dávidnál, sőt, különlegességként levendulás akácmézet is vásárolhatnak nála az érdeklődők. Azt mondja, szereti az újdonságokat, jövőbeni tervei közt szerepel az ízesített méz készítése, például csokis és epres akácméz gyártása. Úgy véli, mindegy ki milyen formában, milyen típusú mézet fogyaszt, de fogyasszon minden héten, hiszen kincs, ha gyógyításról van szó, de nemcsak betegség esetén fontos, annak megelőzése érdekében is, ugyanis baktérium-, gomba-, és vírusölő, valamint gyulladáscsökkentő, a méz csaknem hetvenféle gyógyító és fiziológiai hatással bír.

– Többen kérdezik, hogy fogyasztáson kívül mire használható a ragacsos kincs. Tökéletes sebfertőtlenítő, vitaminpótló és immunrendszer erősítő, de alkalmazhatjuk szívbetegségek, gyomorhurut, légcsőhurut fertőzések kezelésére, azonban ne feledjük, a csecsemők 18 hónapos korukig nem fogyaszthatnak mézet.

A medgyesbodzási fiatal azt mondja, méhészekre mindig szükség lesz hazánkban, hiszen a magyar mézre nagy igény mutatkozik külföldön is, ezért érdemes már ifjúkorban elsajátítani az alapokat. Azt tanácsolja, senki se akarjon sokkal kezdeni, mert nagyot lehet bukni, érdemes kisebb állománnyal elindulni, és azt fejleszteni évről-évre, lényeg, hogy ne féljünk az apró állatoktól.

Kiss Anna

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.