A szőlő metszéséről szakértővel

Már 15, 16 A szőlő metszéséről szakértővel

A gyakorlott kertészkedők bizonyára már javában csattogtatják a metszőollóikat, de aki csak néhány tővel rendelkezik, annak nem érdemes sietni a metszéssel. Lunk Norbert agrármérnök mondja el a legfőbb tudnivalókat.

A kiskertekben a könnyebb kezelhetősége miatt a kordonos művelési mód a legelterjedtebb. Ezen művelési módnál a szőlő termőrészei a huzalon végigkúszva fejlődnek ki, így a termőterület is nagyobb lesz, emellett pedig dísze is lehet a kertnek. Kétféle kordonművelést különböztetünk meg. Az alacsony kordon mindössze 30-40 cm, illetve a középmagas 50-60 cm magasságú. Ezzel szemben a magas művelésű kordon a 120-140 cm magasságot is elérheti. Előnye hogy a termés nem koszolódik, hátránya pedig hogy a törzsét hamarabb elérheti a fagykár.

Az, hogy a szőlőtőke minden évben egyenletesen teremjen, csak az alaposan elvégzett metszéssel érhető el. A metszés során általában egy hosszabb, három-négy rügyre és egy rövidebb, egy rügyre metszett vesszőt szokás meghagyni a karon. Arra mindig figyeljünk, hogy a ferde metszlap a rüggyel szemben eső oldalra lejtsen, ezáltal a kicsorduló nedv nem fog a rügyre folyni.

Rövidcsapos váltómetszés: Az első év tavaszán két világos rügyet (csapot) hagyunk a karon, amelyből kialakul a termőalap. A következő évben a két rügyből kapott csercsapos vessző közül a felsőt tőből eltávolítjuk, az alsót pedig két rügyre vissza kell metszeni. A harmadik évben ugyanígy járunk el, a felső vesszőt tőből eltávolítjuk, az alsót ismét két rügyre metsszük vissza. Ezt minden évben meg kell ismételnünk. A művelési mód előnye, hogy késlelteti a tőke felkopaszodását, de csak a bőtermő szőlőfajtáknál érdemes alkalmazni.

Hosszúcsapos váltómetszés: Ez a metszésmód szinte minden szőlőfajtánál alkalmazható. Itt is a kétrügyes csap a kiindulási pontunk, a két rügyből kapott vesszők közül a felsőt négyrügyesre, az alsót pedig kétrügyes rövid csapra metsszük vissza. A harmadik évben a letermett hosszú csapot távolítjuk el, majd a tavalyi rövidcsap felső hajtását négy rügyre, az alsó két rügyet pedig rövid csapokra metsszük. A hosszúcsapos metszés előnye, hogy nagyobb tőketerhelést bír el és a termőegyensúly megtartása is egyszerűbb, mint a rövidcsapos metszésnél – tudtuk meg Lunk Norbert agrármérnöktől.

Betkó Tamás Dávid

Fotó: illusztráció

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.