Nők a munkában – egyre többen vannak

dec 08, 12 Nők a munkában – egyre többen vannak

Hiába a modern idők szava, a fejlődés, az elmúlt évek gazdasági problémái és nehézségei igen csak rányomták bélyegüket – többek között – a foglalkoztatási mutatókra is. Az ebből való kilábalás egyik pozitív jeleként értékelhetjük, hogy hazánkban a foglalkoztatottak száma 2010 III. negyedéve óta folyamatosan emelkedik.

A Nemzetgazdasági Minisztérium Foglalkoztatáspolitikáért Felelős Államtitkárságának közleménye szerint a KSH (Központi Statisztikai Hivatal) legfrissebb adatai alapján a mai napig 160 ezerrel többen vannak jelen a munka világában, mint az előző kormányzati ciklus végét jelentő kormányváltáskor.

Az adatok azt mutatják, hogy a 2012 augusztusa és októbere közötti időszakban 71 ezer fővel dolgoztak többen hazánkban, mint az egy évvel korábbi hasonló időszakban. Ehhez kétharmad részben – 44,7 ezer fővel – járultak hozzá a nők.

A nők helyzete a munkaerő piacon – nem csak itthon – mindig is nehezebb volt, mint a férfiaké. Nekik egyszerre több fronton is ugyanúgy helyt kell állniuk. Egyszerre kell eredményes munkavállalónak, sikeres vezetőnek, jó szakembernek és persze anyának, feleségnek is lenniük. Ismerve a mai munkáltatói elvárásokat, kemény harcokat vívnak a munkaerőpiacon. Nem egy kis zsonglőrködést hajtanak végre az idővel, hanem szinte már varázslat, amit a nők nap, mint nap véghezvisznek.

Idén jutottunk el ismét oda – 2007 óta először -, hogy a hazai női munkanélküliségi ráta alacsonyabb volt az uniós átlagnál. A nők minden korosztályát figyelembe véve 2012 II. negyedévében először kezdett emelkedni a foglalkoztatottak száma. Legjelentősebben emelkedés a 40 év feletti női munkavállalók számában mutatható ki, de más korcsoportoknál is hasonló tapasztalható. Az fellendülés leginkább a teljes munkaidős foglalkoztatásban alkalmazottaknál észlelhető. A bővülés háromnegyedét ezen a téren dolgozók teszik ki. Ez a számok világába átültetve annyit jelent, hogy 2012 III. negyedévében 100 nőből 53 dolgozott, közülük 48 teljes munkaidőben.

A minisztériumi szakemberek tájékoztatása szerint ezt az emelkedést az új Munka Törvénykönyvének hatályba lépése indította el, mégpedig oly módon, hogy az új jogszabályi rendelkezések hatására a munkaerőpiac rugalmasabbá vált, és ezzel párhuzamosan a teljes munkaidős foglalkoztatás is bővült. A hazai női munkavállalók foglalkoztatási mutatóit tekintve a legjelentősebb változások a kereskedelemben, az egészségügyben, a szociális ágazatban, valamint a mezőgazdaságban érhetők tetten.

Leave a Comment

Email cím (nem tesszük közzé) A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>