2020. február 24. hétfő
Likefestoon / Aktuális / Fókuszban kulturális kincsünk, a népmese

Fókuszban kulturális kincsünk, a népmese

Ma van a magyar népmese világnapja, országszerte programokat rendeznek ez alkalomból, több nevelési és oktatási intézményben is főszerepet kapott a műfaj. A Kunágotai Óvoda minden telephelyén kiemelt figyelemhez jut a népmese, az óvodavezető azt mondja, a gyermekek különös lelkesedéssel vannak a népmesék felé.

2005. szeptember 30-án rendezték meg először a népmese napját Benedek Elek születésnapja alkalmából a Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére. Céljuk, fenntartani a népmeséket és az azokban rejlő bölcsesség továbbhagyományozása. Ezen a napon, így ma is, országszerte rendeznek programokat, tartanak népmesével kapcsolatos előadásokat az óvodákban és iskolákban. Dél-Békésben például a Kunágotai Óvoda almáskamarási, dombiratosi, és kunágotai intézményeiben is teljes körű figyelmet kap a népmese.

– Óvodáinkban minden évben ezen a napon a magyar népmese kapja a főszerepet. A gyermekek nagyon kedvelik, bármikor, bármilyen módon előadva szívesen hallgatják. Örömmel dolgozunk fel velük egy-egy mesét (bábozzuk, dramatizáljuk), mert különös lelkesedéssel vesznek részt a tevékenységben. Mivel a népmesék kivétel nélkül mind tanulságosak, ezért rendkívül jó nevelő hatásúak is – nyilatkozta a Likefestoonnak Kissné Nagy Éva, a Kunágotai Óvoda vezetője.

A népmese, mint a nevében is benne van, a nép ajkán született és formálódott, ezért van az, hogy bárhol, bárki meséli ugyanazt a mesét, soha nem egyezik szóról szóra a szövege – vallja az óvodavezető. Kissné Nagy Éva szerint a népmese mindenki által ismert kulturális kincs, mely tükrözi az emberek valós életét, gyakran humorosan, időnként tragikus hangulatban.

Kiss Anna

Szerzőnk: Földesi Szandra

Nézze meg ezt is!

Almási Ferenc bronzérmes az EB-n

A 130 kilogrammos Almási Ferenc jobban bírta mint a román Hutuleac, és 3-1-re győzött. Június …

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.