Likefestoon / Aktuális / Hasznos tanácsok a burgonyatermesztéshez

Hasznos tanácsok a burgonyatermesztéshez

A burgonya, más néven krumpli, egyike a legnépszerűbb táplálékunknak. A gumója sok szénhidrátot, C-vitamint, esszenciális aminosavakat és ásványi anyagokat tartalmaz. Könnyen emészthető, ízletes, sokféleképpen elkészíthető, jól tárolható és tartósítható termény. Ezért a kertekből nem hiányozhat. Hogyan kezdjünk neki? A választ itt találod:

A burgonyatermesztés ott kezdődik, hogy jól választjuk meg a területet, és a burgonyafajtát. A fajtaválasztáshoz több tényezőt is figyelembe kell venni. Március közepétől április elejéig ültethetjük, 70 cm sor- és 30-35 cm tőtávolságra. A gumókat kapával készített 15-20 cm mély fészekbe helyezzük. A gumók nagysága és a termésmennyiség között összefüggés van: apró gumóból normális termés nem várható, míg a túl nagy gumókból nem kapunk arányosan nagyobb termést, tehát legjobb 4-8 cm átmérőjűeket használni. A burgonya káliumigényes növény. A kálium fontos a keményítő-képződéshez, javítja a tárolhatóságot és csökkenti a károsodott gumók arányát, mert erősíti a sejtfalakat.  A nitrogén nagy részére a csírázás és a gumóképződés közötti időben van szüksége növénynek.

Mikor a burgonya hajtásai elérik a 10 cm-es magasságot, töltsük fel földdel úgy, hogy épp csak a növények hegye látszódjon ki. Ezt a feltöltést folyamatosan ismételjük egész addig, míg a burgonyavirágzás meg nem kezdődik. A burgonyatermesztés során nagyon fontos munkaművelet a töltögetés, ez elősegíti a gumókötést, megakadályozza, hogy a burgonya szára túlzott mértékben elterüljön, gátolja a gyomképződést.

A rendszeres és folyamatos nedvességre ügyeljünk. Amikor a növények elkezdenek virágozni, készülődhetünk, az első újkrumpli elfogyasztására. Köztudottan vízigényes növény, igényli az öntözést. A rendszeres öntözést bő terméssel hálálja meg. Inkább kisebb adagokban öntözzünk, mint egyszerre nagy vízmennyiséget kijuttatva.

A burgonyanövénynek számos betegsége és kártevője van. Ezek közül legnagyobb kárt a burgonyavész, a vírusok és a burgonyabogár okozzák.

Ültetéstől számítva gyakorlatilag 2 -2 és fél hónap után már a saját újkrumplinkat tálalhatjuk fel, ez időben május vége, június eleje. Ha jó időben ütemeztünk, akkor egy másodvetésre is van még lehetőségünk, így augusztus végén, szeptember elején ismét fogyaszthatjuk – cikkünk a “Kulcs egy jobb élethez” komplex humánerőforrás-fejlesztési program közreműködésével készült el.

Szerzőnk: Földesi Szandra

Nézze meg ezt is!

Az árulást sokfelé szeretik, de az árulót sehol

VAN, AMI NEM FÉR BELE. Feljelentés az internetes oldalunkat feltörők ellen (KATT IDE!)    

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.