A tejkvóta eltörlése bizonytalanságot szül

feb 26, 14 A tejkvóta eltörlése bizonytalanságot szül

Tartanak a tehéntartó gazdák, vállalkozások attól, hogy áraik kevésbé lesznek versenyképesek 2015. január 1-jétől, amikor is az Európai unió eltörli a tejkvótát. A nyugati országokban, a technológiai fejlesztések hatására olcsóbb 1 liter tej előállítása, mint a hazai tehenészetek jelentős részében. Egyelőre még csak latolgatni lehet, mi vár a tehenészetekre.

A battonyai Hoffmann László, fiával, feleségével, testvérével és annak fiával együtt dolgozik a családi gazdaságban, immár 1992 óta. Jelenleg 37 tehenük van.

-          Tavaly túlléptük a kvótánkat, 110 százalékra teljesítettük. Azzal lett volna baj, ha nem tudjuk hozni az előírt tejmennyiséget – mondta.

Egy Pest megyei cégnek szállítják a tejet. Az átvételi ár literenként alatta marad a száz forintnak.

-          Bár lett volna lehetőségünk más céggel is üzletet kötni, ez néhány forintot hozott volna literenként. Ami a Pest megyeiek mellett szól, hogy eddig mindig becsületesen utalták a pénzt, minden hónap 20-án megkaptuk. Az egy két forint plusz fejében lehet, hogy ezt a biztonságot elveszítettük volna – fogalmazott.

A családi gazdálkodó arról is beszélt, a kapott pénzzel úgy, ahogy nullára jön ki a családi vállalkozás. Van egy 64 hektáros legelőjük, ahol megterem a széna és az abrakot is maguk termelik. Ha azt úgy kellene megvenniük, azonnal padlóra kerülnének, de akkor is, ha alkalmazottakat foglalkoztatnának. A családi vállalkozás egy „bocimobilt” is üzemeltet, az mindennap hoz a konyhára egy kis pénzt. Hogy mennyit, az változó.

-          Az autóból is áruljuk a nyers, hűtött tejet. A bevételünk nem egységes. Amikor megérkezik a családi pótlék, a nyugdíj, vagy a fizetés, többet adunk el. „Sokadikán” azonban alig valamit. A hitelt megszüntettük. Részben azért, mert voltak, akik visszaéltek a bizalmunkkal, illetve az online pénztárgép sem ismeri ezt a fogalmat – sorolta a gazdálkodó. Hoffmann László még nem tudja, milyen hatással lesz gazdaságukra a tejkvóta megszüntetése. Reményét fejezte ki, hogy a Pest megyei cég továbbra is igényt tart az általuk megtermelt tejre.

Krajcsovicz András, a Szarvasmarha Tenyésztők Országos Választmányának elnöke nem derűlátó. Ő a kondorosi Fríz-Tej Zrt. vezérigazgatója is. Részvénytársaságuk 900 tehenet tart.

-          A hollandok, németek, dánok és franciák a tejkvóta megszűnése után várhatóan több tejet termelnek majd. Ebben most a kvóta szab nekik határt. Márpedig ők technológiai előnyben vannak, velünk, magyarokkal szemben. Náluk szinte minden gépesített, kevés emberi munkaerőt igényelnek a telepek. Így 1 liter tej előállítása ott kevesebbe kerül, mint a magyar üzemek többségében. A kvóta eltörlése azt eredményezheti, hogy a mi piacainkon olcsóbb tejjel jelennek meg.

Ugyanezt az álláspontot osztja Kun Mihály, a mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. vezérigazgatója is. A mezőhegyesiek 1100 tejelő tehenet tartanak és annak szaporulatát. Kun Mihály úgy látja, azok a gazdaságok, amelyek megfelelő takarmányozási lehetőségekkel és jó genetikai képességű állománnyal rendelkeznek, talpon maradnak, ám minden bizonnyal lesznek Magyarországon vesztesei is a kvóta eltörlésének. A mezőhegyesiek számára az előbbi okoz fejtörést. Mint ismeretes, a földek jelentős részét, amin eddig a társaság gazdálkodott, az állam meghirdette bérbeadásra. A Ménesbirtok számára ez jelenti a legfőbb bizonytalansági faktort – írta a Délmagyarország című napilap.

Fotó: Kovács Erika

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>