36 milliárd forintból fejlesztenek Battonyán

dec 03, 14 36 milliárd forintból fejlesztenek Battonyán

Békés megye legnagyobb megújuló energia-beruházása valósulhat meg Battonyán a következő években. Uniós támogatással épül geotermikus erőmű a Battonyai hátságon, a kiemelt projekt komoly gazdaságélénkítő hatással járhat a térségben.

Sajtótájékoztatón ismertették december 2-án azt a mintaprojektet, amelyre 39,3 millió eurós uniós támogatás érkezik Battonyára. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2011 februárjában számos jelentkező közül az EU-FIRE EGS Hungary Kft. által alapított SHEGSDP projektet választotta ki arra, hogy Magyarországot képviselve pályázzon az EU NER300 programjára.

A Kormány a kiemelt jelentőségű ügyek koordinációjára feladat- és hatáskörrel rendelkező kormánymegbízottként a Békés Megyei Kormányhivatalt vezető kormánymegbízottat, Gajda Róbertet jelölte ki. Gajda Róbert elmondta, a térség országgyűlési képviselőjével régóta kiemelten foglalkoznak ezzel a beruházással, melyet Simonka György is megerősített.

10380974_1514607882151415_7901794383450185189_n

– Teljesen egyedülálló beruházásról van szó. Hasonló nagyságrendű projekt ebben a térségben még nem valósult meg. Éppen ezért az előkészítése hosszú éveket vett igénybe. Dél-Békés számára, több területen is fejlődést eredményezhet a pályázat. Egyrészt új munkahelyeket teremt a térségben élőknek, hiszen általa különböző ipari cégek telepedhetnek le, ami hátrányos helyzetű területként kiemelt jelentőséggel bír. Másrészt mind a lakosság, mind az intézmények olcsó távhő-szolgáltatáshoz jutnak, ez akár a mezőgazdaság számára is új lehetőségeket kínál. A beruházás környezetvédelmi hatásai pedig jól ismertek. A megújuló energia használatára való törekvések fontosak Dél-Békésben. Erre nézve már több településen is valósultak meg különböző beruházások. Dél-Békés igyekszik továbbra is jó példa maradni – fogalmazott az országgyűlési képviselő.

01

Az Európai Bizottság a magyar pályázatot 34 megújuló energia projekt közül választotta ki, és a NER300 program keretei közt az építés releváns költségeinek felét finanszírozza.

A pályázat célja a környezetbarát energia alkalmazásának növelése az unió területén, csökkentve az üvegházhatású gázok mennyiségét a légtérben, mellyel sok évtizedes probléma oldódik meg.

Dr. Kovács Péter az izlandi anyavállalattal rendelkező Mannvit Kft-vel konzorciumot alkotó EU-Fire EGS Hungary Kft. ügyvezetője kifejtette, a kivitelezés során több ezer méter mély kutakat fúrnak a Battonyai hátságon. A szakemberek azonban nem vízadó rétegeket, hanem repedezés mentes forró, tömör kőzeteket keresnek. Azokba ezután kutakat mélyítenek, majd rétegrepesztéssel egy zárt rendszert hoznak létre. Annak végére újabb kutat mélyítenek. Ezután felszíni vizet sajtolnak le, ami a jelenlegi ismeretek szerint a 220-240 fokos kőzeten felhevül, felmelegszik. A forró víz pedig a másik kúton nagy nyomású, magas hőmérsékletű gőzként tör fel, ami meghajtja a turbinákat, amik áramot termelnek. A jó néhány kútpárból álló erőmű körülbelül 12 MWatt áramtermelést és több mint 60 MWatt hőtermelést biztosít majd.

A projektben kiemelt célként a helyi közösség erősítését és szociális fejlődését, a munkahelyteremtés lehetőségét jelölték meg, az ipari üzemek odatelepülése által.

Battonyára a geológia kutatások miatt esett a projekttulajdonosok választása, mert a Battonyai hátság adottságai a legjobbak Magyarországon.

Kiss Réka

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>