Trage, trage tare, fă-o!

szept 18, 12 Trage, trage tare, fă-o!

Acesta era celebrul îndemn a lui Nagy Sándor, preluat de domul profesor Dr. Kaáli Nagy Géza, la concursul memorial de înot de la sfârşitul săptămânii, unde rezultatele tinerilor participanţi din Orosháza au fost următoarele:

11 medalii de aur, 4 medalii de argint şi 5 medalii de bronz

 Asociaţia de Înot din Orosháza a organizat anul acesta pentru a 24-a oară, Concursul Memorial de Înot „Nagy Sándor”. După ce preşedintele clubului de înot, doamna Dr. Letavecz Ilona  i-a salutat pe cei prezenţi, domnul Román András a rostit câteva cuvinte de reculegere în memoria lui Vági András, sportivului decedat recent.

Ca susţinător principal al concursului, Domnul Profesor Dr. Kaáli Nagy Géza a vorbit despre cât de importantă este perseverenţa şi-n acest sport, subliniind că ţelul pe care ni-l stabilim, cu credinţa şi prin voinţa necesară, poate fi atins.

 „Deja din copilărie trebuie să-i facem să iubească înotul, şi este foarte important ca să ajungă din timp în mâini bune. Cei mai talentaţi şi perseverenţi pot să atingă orice, probabil vom vedea la acest concurs câţiva, de ce nu, viitorii campioni olimpici. Pe domnul Nagy Sándor   l-am cunoscut prin anii ’50, era un om foarte perseverent şi care ştia entuziasma copii într-un mod nemaiântâlniti. Avea îndemnul acela:„Trage, trage tare, fă-o!”. Mă bucur că pot sponsoriza un astfel de concurs de înot, atât de nobil” – a mai declarat dânsul portalului OrosCafé.

 Concursul de sâmbătă a fost deschis oficial de primarul localităţii Orosháza, domnul Dr. Dancsó József, după care au urcat la startul probei de bras14 înotători începători, membrii ai asociaţiei din Orosháza. Aceştia au fost urmaţi de 6 înotători, care au prezentat înotul craul. În memoria sportivului Vági András s-a aprins o lumânare pe piatra de start a culoarului cu numărul 4, după care urmat o probă de înot la seniori.

Rezultatele finale au fost 11 medalii de aur, 4 de argint și 5 medalii de bronz. La acest al XXIV- lea Concurs Memorial de Înot „Nagy Sándor” s-au înscris 400 de înotători, membrii a 22 de cluburi de înot. La acestă ediţie tinerii au luat 850 de starturi, în urma clasamentului final asociaţia de înot din oraşul Orosháza ocupând poziţia a doua.

Rezultatele obţinute au fost următoarele:

 Medalii de aur: Kiss Annamaria – 50m fluture, 50m bras, 100m spate, 100m craul; Drahota Adrienn: 100m spate, 100m craul; Fetser Rebeca: 100m craul; Muntyán Luca: 50m bras, 100m craul, componenţii echipei ştafeă 4 × 50m mixt, compus de Drahota Adrienn Komjáti Nelli, Szabo Noemi şi Ivett Ökrös, echipa de ştafetă 4 × 50m craul compusă de: Fetser Rebeka Ida, Kiss Katalin, Drahota Adrienn, Kiss Annamária.

Medalii de argint: Benkő Aliz la 50m fluture; Fetser Rebeka la 50m fluture , 50m bras şi 100m spate.

Medalii de bronz: Szabó Ivett la 50m fluture şi 100m craul; Benkő Aliz la 100m craul; Komjáti Nellila 50m bras; Madarász Gréta la 50m bras.

 Pe poziţia a IV-a au fost următorii concurenţi:

Kiss Katalin la 50m fluture, 100m spate, 100m craul; Muntyán Luca: 50m fluture, 100m spate; Drahota Adrienn la 50m fluture; Benkő Zsófi: 100 m craul; Pásztor Adél la 50m bras.

Pe poziţia a V-a au fost următorii concurenţi:

 Madarász Grétala 50m future, Benkő Zsófi la 50m fluture şi 100m spate; Benkő Aliz la 50m bras, Drahota Adrienn la 50m bras; Szabó Ivett la 100m spate, Csizmadia Nóra la 100m spate; Krámli Kristóf la 100m craul, echipa feminină de ştafetă la 4×50m craul Majsai Anna Barbara, Fetser Anna Mária, Komjáti Nelli şi Szabó Ivett.

Pe poziţia a VI-a au fost următorii concurenţi:

Kovács Zita la 100m spate; Krámli Kristóf la 100m spate, Majsai Anna Barbara la 100m spate; Őze Boglárka la 50m fluture; Szabó Ivett la 50m bras.

 Alte rezultate:

 Proba feminină de 50m fluture:

  – născuţe înainte de 1999:

Locul 2. Benkő Aliz (1993), 0:32,70

Locul 5. Madarász Gréta (1997), 0:38,31

  -la cele născute în anul 2000

Locul 4. Muntyán Luca, 0:39,20

Locul 5. Benkő Zsófi, 0:39,93

 -la cei născuţi în anul 2001

Locul 1. Kiss Annamária, 0:34,14

Locul 9. Pásztor Adél, 0:48,04

 -la cele născute în anul 2002

Locul 3. Szabó Ivett, 0:37,92

Locul 4. Drahota Adrienn, 0:38,87

Locul 11. Ökrös Noémi, 0:43,51

Locul 12. Komjáti Nelli, 0:46,92

Locul 15. Kovács Zita, 0:49,88

  -la cele născute în anul 2003

Locul 12. Fetser Anna Mária, 1:01,66

  -la cele născute în anul 2004

Locul 4. Kiss Katalin, 0:52,65

Locul 6. Őze Boglárka, 1:02,22

-la cele născute până în anul 2005

Locul 2. Fetser Rebeka Ida, 0:58,72

Proba masculină de 50m fluture:

 - născuţi în 2000:

Locul 15. Majsai Bálint, 0:51,64

-născuţi în 2001

Locul 14. Nagy István Zsombor, 0:54,92

- născuţi în 2002

Locul 9. Krámli Kristóf, 0:52,10

Proba feminină de 50m bras:

 – născute până în 1999:

Locul 3. Madarász Gréta (1997), 0:41,04

Locul 5. Benkő Aliz (1993), 0:42,99

Locul 14. Nagy Imola (1999), 0:46,54

 

- născute în anul 2000:

 Locul 1. Muntyán Luca, 0:41,75

 Locul 7. Benkő Zsófi, 0:45,77

-născute în 2001:

Locul 1. Kiss Annamária, 0:41,02

Locul 4. Pásztor Adél, 0:48,48

Locul 7. Bartos Lilla, 0:48,99

 

 – născute în 2002

Locul 3. Komjáti Nelli, 0:45,68

Locul 5. Drahota Adrienn, 0:46,06

Locul 6. Szabó Ivett, 0:46,15

Locul 11. Ökrös Noémi, 0:49,80

Locul 17. Benkő Barbara, 0:56,83

Locul 19. Miszlai Georgina, 0:58,69

-născute în 2003

Locul 15. Fetser Anna Mária, 1:01,86

 

-născute în 2004

Locul 11. Pásztor Szonja, 0:55,43

Locul 12. Kiss Katalin, 0:56,67

Locul 13. Csizmadia Nóra, 0:57,2

Locul 20. Püspöki Lea, 1:02,19

Locul 21. Őze Boglárka, 1:03,76

Locul 22. Majsai Anna Barbara, 1:05,40

-născute până în anul 2005

Locul 2. Fetser Rebeka Ida, 0:57,40

Locul 10. Bartos Dorina, 1:05,20

Locul 11. Papp Vivien, 1:06,98
                                                                         

Proba de băieţi, 50m bras:

 

-născuţi până în 1999

Locul 16. Szuchánszki Tamás (1999), 0:46,50

 -născuţi în anul 2000

Locul 2. Majsai Bálint, 0:50,07

-născuţi în anul 2001

Locul 10. Nagy István Zsombor, 0:53,82

-născuţi în anul 2002

Locul 7. Krámli Kristóf, 0:54,68

Locul 10. Kálmán Dominik, 1:02,52

-născuţi în anul 2003

Locul 7. Irimiás Márk, 0:52,84

Locul 15. Paulik Levente, 0:58,71

- născuţi în anul 2004

Locul 15. Rácz László, 1:07,41

Locul 17. Benkő Benedek József, 1:08,33

Locul 18. Kiss Axel, 1:10,70

            – născuţi până în 2005

Locul 12. Antal András, 1:10,38

 

Proba de ştafetă 4X50m mixt la fete

 

Locul 1. Orosháza ÚE, grupa „A”, cu timpul de 2:44,77

Membrii echipei: Drahota Adrienn (2002) – Komjáti Nelli (2002) – Szabó Ivett (2002) – Ökrös Noémi(2002).

 

 

Proba de 100m spate- fete

 

-născute până în anul 1999
Locul 7. Benkő Aliz (1993) 1:23,48
Locul 9. Madarász Gréta (1997) 1:26,37
Locul 19. Nagy Imola (1999) 1:45,87

 

-născute în 2000

Locul 4. Muntyán Luca 1:26,00
Locul 5. Benkő Zsófi 1:28,40

 

-născute în 2001

Locul 1. Kiss Annamária 1:21,25
Locul 8. Bartos Lilla 1:43,17
Locul 9. Pásztor Adél 1:46,11

 

-născute în 2002

Locul 1. Drahota Adrienn 1:24,60
Locul 5. Szabó Ivett 1:34,38
Locul 6. Kovács Zita 1:36,84
Locul 9. Komjáti Nelli 1:38,69
Locul 10. Ökrös Noémi 1:42,07
Locul 13. Benkő Barbara 2:12,17

 

-născute în 2003

Locul 9. Fetser Anna Mária 2:06,87

 

-născute în 2004

Locul 4. Kiss Katalin 1:54,7
Locul 5. Csizmadia Nóra 1:57,8
Locul 6. Majsai Anna Barbara 2:04,47
Locul 7. Püspöki Lea 2:07,0
Locul 9. Pásztor Szonja 2:15,00

 

-născute după 2005

Locul 2. Fetser Rebeka Ida 1:59,73
Locul 7. Bartos Dorina 2:23,6

 

Proba de 100m spate la băieţi:

 

- născuţi până în 1999

Locul 15. Szuchánszki Tamás (1999) 1:38,49

- născuţi în anul 2000

Locul 9. Majsai Bálint 1:50,13

- născuţi în 2001
Locul 13. Nagy István Zsombor 1:54,71

- născuţi în 2002
Locul 6. Krámli Kristóf 1:37,17

- născuţi în 2003
Locul 12. Irimiás Márk 2:12,72

 

Proba de 100m craul – fete

 

-născute până în 1999
Locul 3. Benkő Aliz (1993) 1:06,63
Locul 10. Madarász Gréta (1997) 1:16,70
Locul 20. Nagy Imola (1999) 1:22,66

- născute în anul 2000
Locul 1. Muntyán Luca 1:10,07
Locul 4. Benkő Zsófi 1:11,91

- născute în 2001
Locul 1. Kiss Annamária 1:08,93
Locul 8. Pásztor Adél 1:26,67
Locul 16. Bartos Lilla 1:34,27

- născute în anul 2002
Locul 1. Drahota Adrienn 1:14,81
Locul 3. Szabó Ivett 1:15,71
Locul 8. Ökrös Noémi 1:25,20
Locul 13. Komjáti Nelli 1:31,24
Locul 16. Kovács Zita 1:34,60
Locul 20. Benkő Barbara 1:57,56
Locul 21. Miszlai Georgina 2:08,31

- născute în anul 2003
Locul 12. Fetser Anna Mária 1:48,16

- născute în 2004
Locul 4. Kiss Katalin 1:35,62
Locul 10. Majsai Anna Barbara 1:48,96
Locul 11. Őze Boglárka 1:50,39
Locul 14. Csizmadia Nóra 1:52,78
Locul 15. Püspöki Lea 1:55,33
Locul 17. Pásztor Szonja 2:03,45

- născute până în 2005
Locul 1. Fetser Rebeka Ida 1:38,91

 

Proba de 100m craul – băieţi

 

-         născuţi în 1999

Locul 32. Szuchánszki Tamás (1999) 1:30,24

-         născuţi în 2000

Locul 12. Majsai Bálint 1:31,14

-         născuţi în 2001

Locul 15. Nagy István Zsombor 1:35,68

-         născuţi în 2002

Locul 5. Krámli Kristóf 1:19,16
Locul 15. Kálmán Dominik 2:07,02

-         născuţi în 2003

Locul 20. Irimiás Márk 1:59,61
Locul 21. Németh Bence 2:01,60

-         născuţi până în 2005

Locul 10. Antal András 2:24,02

 

Proba ştafetă  4×50m craul – fete

 

Locul 1. Orosháza ÚE, grupa „A” 2:33,27

Membrii echipei:  Fetser Rebeka Ida (2005) – Kiss Katalin (2004) – Drahota Adrienn (2002) – Kiss Annamária (2001)

Locul 5. Orosháza ÚE, grupa „B” 2:55,01

Membrii echipei: Majsai Anna Barbara (2004) – Fetser Anna Mária (2003) – Komjáti Nelli (2002) – Szabó Ivett (2002)

Locul 7. Orosháza ÚE, grupa „C” 3:02,20

Membrii echipei: Csizmadia Nóra (2004) – Pásztor Szonja (2004) – Kovács Zita (2002) – Pásztor Adél (2001)

Locul10. Orosháza ÚE, grupa „D” 3:25,21

Membrii echipei: Bartos Dorina (2005) – Őze Boglárka (2004) – Püspöki Lea (2004) – Bartos Lilla (2001).