Magyar mentőcsapatok mentettek Romániában

júl 25, 15 Magyar mentőcsapatok mentettek Romániában

Két napos nemzetközi katasztrófavédelmi gyakorlaton vett részt a romániai Taut község körzetében a Dél-Békés Mentőcsoport (DBMCS) és a Körös Mentőcsoport (KMCS). A gyakorlat feltételezése szerint, Taut felett egy utasszállító repülőgép darabokra tört és lezuhant. A gépen 131 ember utazott. A gép törzsének egy része a Tauti víztározóba zuhant, a többi túlélőkkel és halottakkal együtt a környező hegyekben szóródott szét. Két napos folyamatos megfeszített munkával dolgozott a magyar kontingens a Román mentőerőkkel együtt. A rekkenő hőség ellenére önkénteseink tették a dolgukat.

A riasztástól számított 3 órán belül készen állt a magyar csapat a bevetésre. A két mentőszervezet 9 járművel és 27 fővel érkezett Taut községbe, ahol rövid eligazítás után megkapták a feladatot az operatív törzstől.

A DBMCS logisztikai központ felállításával teljesen önellátó, a Román bevetési erőkkel együttműködni képes magyar bázist alakított ki. A logisztikai bázison a Magyar kontingens élelmezése, szociális és egészségügyi ellátása is megoldott volt.

A gyakorlatot irányító operatív törzsbe a magyar csapat 3 főt delegált. A KMCS összekötő tisztje, a DBMCS összekötője és tolmácsa segítették a munkát.

Az első magyar bevetésre a DBMCS kutató-mentő egysége indult. Két DBMCS terepjáró és egy Román terepjáró alkották a kutató csapatot, melynek a feladata egy túlélő felkutatása volt a hegyekben. A csapat 3 órás terepjárós majd gyalogos kutatás során megtalálta a súlyos életveszélyes állapotban lévő sérültet. A DBMCS egészségügyi egysége a Román egészségügyi önkéntesek segítségével ellátta a sérültet majd a megadott egészségügyi gyűjtőhelyre szállította.

Miközben a logisztikai központ folyamatosan épült, a KMCS kutyás mentői és búvárai is feladatot kaptak. A kutyák sérült személyt kerestek, míg a búvárok a repülő fekete dobozát keresték és találták meg a víztározóban. Mindeközben a KMCS Drón is bevetésre került. Egy rendkívül kitett sziklaorom tetejéről repült a pilóta nélküli robotrepülő a magasba és kutatta fel a szakadékba zuhant sérültet, akit a Román mentőerők alpintechnika segítségével mentettek ki.

Az első nap végére a Magyar és Román mentőerők 131 utasból 17 túlélőt találtak és mentettek ki a kárterületről.

A második napon a területen szétszóródott roncsok felkutatása és összeszedése volt a feladat, azonban a DBMCS felderítői és a KMCS kutyásai újabb sérültet találtak. A nehezen megközelíthető bozótos területen talált, súlyos életveszélyes állapotban lévő fiatal lányt a DBMCS egészségügyi egysége látta el, majd terepjárón a sebesült gyűjtőhelyre szállították.

A DBMCS egészségügyi egységei kisebb-nagyobb valós egészégi problémák ellátását is elvégezték.

B.A.

Fotó: DBMCS, KMCS média

 

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>