Kertészkedésre fel!

márc 21, 15 Kertészkedésre fel!

Véget ért a jól megérdemelt pihenés a kertészek számára, indul a tavaszi kerti szezon, irány a kert, kezdődhet a munka! Szakembert kérdeztünk, hogyan fogjunk hozzá a teendőkhöz, és milyen munkálatot mikor érdemes elvégezni.

A hideg tél után a természet szerelmesei már alig várják, hogy gumicsizmát és kesztyűt húzzanak, hogy végre ismét a kertészkedés örömének hódoljanak. Körültekintünk a konyha és a dísznövénykertben, illetve a gyümölcsfák ápolására is kitérünk.

Előkészítés

– Tél végi időszakban fontos a kerti szerszámok karbantartása, nézzük át az eszközöket, olajozzuk meg a metszőollót, tegyük rendbe a háti permetezőt. Előnyös, ha már télen egy vázlatrajzon megtervezzük a kertünkben mit hová vetünk, milyen parcellákat alakítunk ki. Fontos szempont a növények vízigénye, és a locsolás módszerének kidolgozása. Ügyelni kell arra is, milyen veszélyek és lehetőségek adódnak, ha fák alá vetünk, vagy hogy mikor mit kell majd permeteznünk, mert a lehulló permetlé miatt esetleg napokig nem fogyasztható az adott zöldség.

Tél végén, kora tavasszal már megkezdődik a magok elvetése a melegházakban, a palánták nevelése – mondja Brlázs Róbert az Orosházi Gazdakör alelnöke.

25_150709_674047_e8eb7757d1b934307769021a051b46e9_7dd2b4_301A tavasz első és legfontosabb feladata az ágyások felásása, vagyis maga a talajlazítás, magágy előkészítés, parcellák kialakítása.

Gyümölcsös

– Takarítsuk le a kerti utakat, javítsuk ki az esetleges hibákat, vagy azokat a helyeket ahol a téli fagy kárt tett az utakban. Még rügyfakadás előtt végezzük el a gyümölcsfákon a lemosó permetezést. Kezdjük el a gyümölcsfák metszését, korona kialakítását. Sövényeket alakítsuk formára egy metszéssel – kezdi a teendők felsorakoztatását az agrárszakember.

Udvarrendezés

Rávilágított arra is, bár lehet, hogy sokak számára nem ismeretes a tény, mely szerint nem árt, ha az udvarunkon lévő gyepszőnyegből alaposan kigereblyézzük az  elszaporodott moharéteget. Ezáltal „meglevegőztetjük” a talajt, ami ilyenkor nagyon fontos. Ahol kell, pótolhatjuk a gyepet, fűmag vetésével vagy gyepkockával.

Veteményezés

– Szerezzük be a vetőmagokat, permetezőszereket, esetleg alkatrészeket vagy javítókészletet az öntözőberendezéshez. A melegágyban már ilyenkor vethető a palántának való paradicsom, paprika, padlizsán, dísznövények (petúnia, verbéna, stb.) Szabad földben elkezdődik kora tavasszal (március) a mák, borsó, hagyma, fejes saláta, sárgarépa, petrezselyem elvetése. A fagyok elmúltával (április vége, május eleje)  már a burgonya, csemegekukorica, tök, és a palánták kiültetése is megtörténhet. A parcellák kialakításával csepegtető öntöző berendezések lehelyezése is kialakítható – foglalta össze a gazda.

1Vitathatatlan, hogy nincs is finomabb egy általunk gondosan ápolt és vegyszermentesen nevelt paradicsomnál vagy paprikánál, amire – akár saját csemetéinkre – mondhatni még büszkék is vagyunk, s nem is gondolnánk, mennyi jót teszünk ezek fogyasztásával az egészségi állapotunk érdekében. Bizonyított tény az is, hogy az embert megnyugtatja és felderíti a természet. A kertészkedés jót tesz a testnek és a léleknek is. Kiváló stresszoldó és terápiás, léleküdítő program. Jótékony mozgáskoordinációt és egyensúlyérzéket fejlesztő tevékenység, alvászavarokra is kitűnő alternatív megoldás – a kertészkedés utáni kellemes fáradsággal mélyebben tudunk aludni. Irány tehát a természet! Kertészkedésre fel!

Kálmán-Pócsik Judit

Fotók: illusztráció

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>