Házi praktikák az egészségünk védelmében

dec 07, 14 Házi praktikák az egészségünk védelmében

A hideg idő beköszöntével az immunrendszerünknek szüksége van vitaminok pótlására, hiszen sokkal inkább ki van téve a szervezetünk a megbetegedések kockázatának. Összegyűjtöttük, milyen otthoni, gyors és egyszerű módja van, hogy feltöltsük vitaminkészletünket.

Ebben a kiszolgáltatott helyzetben szervezetünk nem képes felvenni a harcot a megfázás, vagy az influenza erőszakos rohamai ellen, és rövid időn belül ágynak dőlünk. Ha erős a szervezetünk immunrendszere, akkor sokkal jobban ellenáll a kórokozók támadásainak.

Klasszikus segítője immunrendszerünknek a C-vitamin. Ez a vitamin bevihető gyümölcsökkel (például kiwivel, naranccsal, citrommal), de savanyú káposztával, vagy pezsgőtablettával is. Kevésbé közismert, de a bíborlevelű kasvirág is jó szolgálatot tehet nekünk, mivel frissen préselt levének legfontosabb hatóanyaga az arabinogalaktán nevű szénhidrát, amely magához köti a kórokozókat, és odavonzza a fehérvérsejteket, ezzel megkönnyítve a falósejtek dolgát.

134829240Vöröshagyma alkalmazásával is nagyszerű eredményeket érhetünk meghűlés esetén, ha a hagyma illatát beszívjuk, vagy teaként felszolgáljuk magunknak. Inhalálás esetén jól érvényesül a hagyma baktériumölő hatása, valamint az illóolaja kiválóan tisztítja a tüdőt, és oldja a hörgők görcsét is.

Fokhagyma, mint ismeretes, meghatározó kelléke a népi gyógyászatnak. Megfázáskor is nagy hasznát vehetjük antibakteriális és vírusölő hatásának. Használatával könnyebben elmúlik az orrdugulás, és javul az étvágy. Ha megelőzésre használjuk, akkor legalább hetente egyszer együnk nyers fokhagymát pirított kenyérrel, vagy ha nem szeretnénk egész nap illatozni, reszeljünk le három-négy gerezd fokhagymát és keverjük el egy pohár natúr joghurtban.

kamillatea-hatasa-es-alkalmazasaKamilla hatása vitathatatlanul az egyik legsokoldalúbb gyógynövény. Így nem csoda, hogy megfázáskor a kamilla gőzölése, enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és az ilyen megbetegedések esetén jól érvényesül az immunrendszer működést serkentő hatása is.

A csipkebogyót, sajnos ma már egyre kevesebben használják, pedig a természetben megtalálható vadrózsa termése rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, amelyre az influenzás időszakban igen csak nagy szükségünk lehet. Forró teaként mézzel ízesítve gyakran használták a népi gyógyászatban lázcsillapítóként. Fontos még megemlíteni, hogy a csipkebogyóból készült lekvárnak még étvágygerjesztő hatása is van

Az eukaliptuszos illóolaj is csodákra képes, mivel inhalálása megszünteti az orrdugulást, és csökkenti a kellemetlen fejfájást, rossz közérzetet is.

10167_eroleves_sonkagomboccalTorokfájásunkra gyógyír lehet, ha jóféle pálinka gurítunk le rajta, mivel az alkohol kiválóan elűzi a baktérium-tenyészetet. Legjobb, ha kiváló minőségű saját készítésű mézes házi pálinkát fogyasztunk. Elkészítése könnyen kivitelezhető: két evőkanál mézre öntsünk két cent házi pálinkát, majd forraljuk fel, és hagyjuk hűlni. Ezután egy dolgunk maradt: fogyasszuk egészséggel. Tovább érdemes megemlíteni meghűléses panaszok kezelésénél a jól bevált, és nagyszerű hatású mézet, a teát, a meleg csirkehús- vagy zöldség erőlevest.

Néhány hasznos házpraktika sokat javíthat az állapotunkon, és megkönnyítheti a gyógyulásunkat. Azt azonban semmiképpen se feledjük, hogy a házi gyógymódok nem helyettesítik, legfeljebb kiegészítik a szükséges orvosi ellátást.

Kálmán-Pócsik Judit

Fotók: illusztráció

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>