Likefestoon / Aktuális / Harlekinkaticák, sok bosszúság okozói

Harlekinkaticák, sok bosszúság okozói

A hűvös idő közeledtével egyre inkább próbálnak melegebb helyre behúzódni ezek az élőlények. Rendkívül gyorsan elszaporodtak, rengeteg kárt okoznak. Cikkünkkel olvasóinknak szeretnénk segíteni, hogyan léphetünk fel a bosszantó kis élőlények ellen.

Nagyjából 3-4 évvel ezelőtt kezdtek el terjedni hazánkban a harlekinkaticák. Ezek az állatok főleg a levéltetvek és a pajzstetvek legnagyobb ellenségei, ezért Amerikában elkezdtek védekezni a segítségükkel. Azonban hihetetlen mértékben elszaporodtak, 1960 körül megjelentek Európában, először szabadföldön, majd a kis kertekben is egyre többet lehetett látni belőlük. A legnagyobb baj az velük, hogy hihetetlenül el tudnak szaporodni, az ősz közeledtével képesek ellepni az egész házat. A másik problémát az jelenti, hogy mivel levéltetvekkel táplálkoznak, ezek hiányában elkezdik az őshonos katicák lárváit is elfogyasztani, megrágja az almát, a körtét és a málnát is.

A megelőzésről és a katicák elleni védekezésről Farkas Gábort, a Békés Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának növényvédelmi felügyelőjét, növényvédelmi zoológusát kérdeztük.

– Miben különbözik a harlekinkatica a „hazai katicától”?

– A háta nagyon sokféle mintázatú, színű, foltszámú lehet, akár megtévesztően is hasonlíthat a hazai katicafajokhoz (ezek közül leggyakoribb a hétpettyes, a kétpettyes – ezek piros alapon fekete pettyesek – és a huszonkét pettyes katica – apró, sárga alapon fekete pettyes), így ez alapján nehéz megkülönböztetni. A has oldala viszont minden hazai fajnak teljesen fekete, a harlekinkaticának pedig mindig világos, sárgás-vörösesbarna, így ez a legjobb elkülönítési bélyeg. Különbség lehet még, hogy a hazai fajok sohasem jelennek meg olyan nagy tömegben együtt, mit a harlekinkatica.

regioradio.co.rs

– Milyen károkat okoznak a harlekinkaticák, legfőképpen a mezőgazdaság területén?

– Elsősorban ökológiai problémát jelentenek a hazai fajok kiszorításával, továbbá kellemetlenek a lakosságnak, mint óriási tömegű rovar, amely akár a lakásba is ezerszámra behúzódik, és időnként kellemetlenül csipked. Mezőgazdasági kártevőként nincs különösebb jelentősége, mivel ragadozó, elsősorban levéltetvekkel táplálkozik, de hasznos rovarok, így a hazai katicafajok lárváit is ugyanúgy elfogyasztja. Gyümölcsösben ősszel okoz némi kárt az érett gyümölcsök megrágásával, de ez inkább más rovarok, pl. darazsak kártétele nyomán történik. Komoly gazdasági kárt leginkább a szőlősgazdáknak okoz, mivel tömeges, eltávolíthatatlan jelenléte a szüretelés alatt álló szőlőfürtökben erősen rontja a bor minőségét.

– Milyen megelőzési akciót alkalmaznak, mit tanácsol?

– Tömeges őszi megjelenését minden növényfelületre kiterjedő, drasztikus vegyszeres rovarirtással lehetne valamelyest csökkenteni, de ez kivitelezhetetlen és semmiképpen sem javasolt, mert komoly és aránytalan ökológiai katasztrófát okoznánk vele. Az erdőterületektől kezdve az összes kerteken át a szántóföldekig mindenhonnan kiirtanánk vele együtt az összes többi rovart, a hasznosakat is ezzel a módszerrel.  A termesztett növényeken a levéltetvek elleni eredményes védekezés esetén kellő mennyiségű táplálék hiányában a harlekinkatica csak kisebb mértékben tud felszaporodni. A lakásba való bejutásukat szúnyoghálóval előzhetjük meg.

– Mi a teendő, ha már megjelentek? Mivel védekezzenek a mezőgazdaságban, növénytermesztésben dolgozók a katicák általi károkozás ellen?

– Amennyiben a lakásban vagy a ház körül nagy tömegben megjelentek, akkor háztartási rovarirtó szerekkel irthatjuk őket és porszívóval, seprűvel távolíthatjuk el. A mezőgazdaságban nem jellemző a károkozásuk, így a termesztett növény védelme érdekében nem szükséges védekezni ellenük. Kivétel a szőlő, ahol a szőlőmolyok ellen, széles hatásspektrumú rovarölő szerekkel végzett kezelések a jelen lévő harlekinkaticákat is gyérítik. Az érett szőlőt az élelmezés egészségügyi várakozási idő miatt már nem szabad permetezni, pedig a környező területekről ilyenkor repülnek be tömegesen a katicák. Ebben az esetben minden fürtöt külön át kell nézni és kiszedegetni belőle a katicákat.  Kiskertben célra vezető lehet a darazsak ellen egyébként is alkalmazott módszer, a szőlőfürtök egyenkénti, szoros becsomagolása sűrű hálóval.

Kálmán-Pócsik Judit

Szerzőnk: Főszerkesztő

Nézze meg ezt is!

AMIT EGYÜTT FELÉPÍTETTÜNK, NEM HAGYHATJUK, HOGY NÉHÁNYAN LEROMBOLJÁK

ELŐRE ÉN NEM MONDOK ÍTÉLETET EGY BÜNTETŐÜGYBEN, HISZEN AZ ELJÁRÁSBAN MÉG NINCS JOGERŐS VÉGZÉS. A …

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.