Elkezdődött az 500. jubileumi év

okt 31, 16 Elkezdődött az 500. jubileumi év

Ma van a Reformáció Emléknapja, 1517-ben Luther Márton ezen a napon függesztette ki a katolikus vallás megreformálását célzó levelét. Az 500. ünnepi év is megkezdődött, Békés megyében közös istentisztelettel indították a jubileumot, az ünnep alkalmából számos rendezvényt tartanak az elkövetkezendő hónapokban, Tótkomlóson a diákok tanítása is ennek tükrében folyik majd. Szpisák Attila tótkomlósi evangélikus lelkészt kérdeztük az évfordulóról, a reformációról.

Október 31-én ünnepeljük a Reformáció Emléknapját, ugyanis 499 évvel ezelőtt ezen a napon írta meg Luther Márton azt a 95 tételből álló levelét, mely útnak indította a protestáns egyházak elszakadását a katolikus egyháztól. A tótkomlósi Evangélikus Egyházközség életében is fontos évforduló a mai nap, hiszen megkezdődött az 500. ünnepi év, melyet számos programmal tesznek emlékezetessé.

A tótkomlósi evangélikus lelkész, Szpisák Attila a Likefestoonnak elmondta, a Békés megyei evangélikus gyülekezetek különlegesen készülnek az évfordulóra: mivel október 31. idén hétfőre esik, ezért vasárnap, október 30-án egy szarvasi missziói nappal indították el a jubileumi évet. Ennek érdekessége, hogy ezen a napon egyik megyei evangélikus templomban sem volt istentisztelet, mindenki Szarvason ünnepelt. Megtudtuk, a dél-békési településről ötvenen vettek részt az egész napos programon, és nyitották meg közösen az 500. jubileumi esztendőt. Az ünnep alkalmából több egyházközségben is programsorozatot szerveznek a folytatásban is, a lelkész tájékoztatása szerint előreláthatólag jövő ősszel lesz a legtöbb esemény.

Hogy mit jelent a tótkomlósi híveknek a reformáció, és milyen rendezvénnyel készülnek az ünnepre? Erről is beszámolt hírportálunknak Szpisák Attila.

– Számunkra,  protestánsoknak kiemelten fontos a reformáció ünnepe, hiszen a lutheri egyházmegújulás 1517-ben indult el, Luther Márton ekkor alkotta meg az „Ad Fontes!” – Vissza az alapokhoz! gondolatot, mely szerint az egyház tanításainak vissza kell térniük a biblikus alapokhoz, ugyanis Luther úgy vélte, a világi elemek megsokasodtak az egyház életében és az egyházi tanításban is. Számunkra ez azt is jelenti, hogy a tanításunkat, a keresztyén életünket folyamatosan a Biblia értékrendszere szerint kell alakítani.

– Településünkön sok tematikus alkalom lesz. A következő év ifjúsági rendezvényeit is, mint például a táborokat, istentiszteleteket, az ünnep fényében tartjuk meg, sőt, a magyarországi szlovák hittanos diákok számára egy történeti versennyel is készülünk, melynek keretében Cirill és Metód története is szerepet kap. A szlávság számára Cirill és Metód is ún. előreformátorok voltak, hiszen 860-ban már a Balaton mellett szláv nyelven miséztek pápai engedéllyel. Tehát több mint 500 évvel megelőzve a reformációt, nemzeti nyelvet használtak a miséken, ez más területeken nem volt jellemző, latinul miséztek a lelkészek – tette hozzá a tótkomlósi evangélikus lelkész.

Szpisák Attilától azt is megtudtuk, pályázatot nyújtottak be a tótkomlósi evangélikus templom felújítására, bíznak abban, hogy a kérés meghallgatásra talál, és végre újjá varázsolódhat az épület külseje az emlékévre. A lelkész bízik abban, rövidesen megérkezik kérelmük elbírálása, reméli, jó hírrel szolgálhat a híveknek.

Zámbori Eszter

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.