2016: a megvalósítás éve Békésben

jan 08, 16 2016: a megvalósítás éve Békésben

Amíg a jelenlegi uniós fejlesztési ciklusban 2015 a felkészülés éve volt, 2016 már a megvalósítás éve lesz, mivel korábban soha nem látott lehetőségek nyílnak meg az önkormányzatok és a gazdasági szervezetek előtt. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) valamennyi intézkedése közvetve vagy közvetlenül a gazdaságfejlesztést, gazdaságélénkítést és ezzel a munkahelyteremtést célozza, így már az idei év első hónapja is mérföldkőnek számít.

A legfontosabb célkitűzés: fejlődő pályára állítani Békés megyét! Ezt segíti az a 2015 végén és 2016 elején megjelent, 18,194 milliárd forint nevesített keretösszegű tíz pályázati felhívás is, melyek minden esetben 100%-os támogatási intenzitással rendelkeznek, és az önkormányzatoktól sem igényelnek önrészt. A TOP keretében Békés megyébe összesen 57,94 milliárd forint érkezhet – adta hírül közleményében a Békés Megyei Önkormányzati Hivatal.

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretösszegének felhasználási megalapozására a megyei önkormányzat a településekkel közösen, szakemberek bevonásával dolgozta ki a projektötleteket, javaslatokat, a pályázatok értékelési szempontrendszerét. A TOP-ról tartott – minden járási székhelyet érintő – fórumsorozat során pedig a települési projektek hatékony kidolgozásának elősegítéséért a hivatal Területfejlesztési Osztályán járási felelősi rendszert alakítottak ki.

A Békés Megyei Önkormányzat ugyanis minden – az együttműködést kérő – településnek segítséget nyújt a pályázatok során, és már nem csak a projektmenedzsmenti feladatokban, hanem a pályázatokhoz kapcsolódó egyéb olyan területeken is, mint az előkészítés, szerződéskötés, végrehajtás, szakmai megvalósítás, nyilvánosság biztosítása stb. A projektmenedzsmenti feladatok ellátására eddig 47 településsel jött létre együttműködési megállapodás.

A 2007-2013-as területfejlesztési pályázatokhoz képest fontos változást jelent az, hogy a mostani pályázatokat megyei szinten, megyei forráskeretből, alulról építkező ötletek alapján valósítják meg.

Az eddig megjelent pályázatok:

Gazdaságfejlesztést és a munkaerő mobilitás ösztönzését szolgáló közlekedésfejlesztésre 3484 millió forintos keretösszeg áll rendelkezésre, ezen belül 4 és 5 számjegyű utak, valamint az országhatárhoz vezető alsóbbrendű utak fejlesztése, felújítása, építése támogatható.

Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztésekre 1920 millió forint keretösszeg áll rendelkezésre. Többek között a belterület védelmét szolgáló vízelvezető-hálózat fejlesztése, rekonstrukciója, a belterületet védő övárok-rendszer, tározó, záportározó fejlesztése, védelmi töltéseinek lokális fejlesztése támogatható.

Fenntartható települési közlekedésfejlesztésre 2500 millió forint hasznosítható, amelyből többek között a közlekedési úthálózat kerékpáros baráttá alakítása, kerékpáros útvonal kialakítása valósítható meg.

Egészségügyi alapellátás infrastrukturális fejlesztésére 1465 millió forint fordítható, amiből rendelők, védőnői tanácsadók építhetők, bővíthetők, újíthatók meg. A beruházáshoz kapcsolódhat – már meglévő és működő praxisok, védőnői szolgálatok – eszközbeszerzésének, udvarfelújításának, parkoló-férőhelyének bővítése stb.

Megyei szintű foglalkoztatási megállapodások, foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések keretösszege 1000 millió forint. Ebből főként foglalkoztatási megállapodások (paktumok) támogathatók, másodlagosan a munkaerőpiaci programokhoz, a célcsoport képzéséhez, foglalkoztatásához kapcsolódó tevékenységek és bértámogatások.

Helyi foglalkoztatási együttműködésekre 2000 millió forint fordítható: foglalkoztatási megállapodások (paktumok) létrehozása, bértámogatás, valamint munkaerőpiaci programokhoz, célcsoportok képzéséhez, foglalkoztatásához kapcsolódó programok valósíthatók meg.

Szociális alapszolgáltatások infrastruktúrájának bővítése, fejlesztése pályázat keretösszege 1165 millió forint. Itt szolgáltatások infrastrukturális fejlesztése (férőhely bővítése, új szolgáltatás létrehozása, stb.) valamint eszközbeszerzés valósítható meg.

Leromlott városi területek rehabilitációjára 1580 millió forint áll rendelkezésre. Többek között lakófunkciót erősítő tevékenység támogatható (pl. energiahatékonyság-javítás, modern szociális bérlakások kialakítása stb.).

Zöld város kialakítására 1980 millió forint fordítható. A fő cél az épületek energiahatékony üzemeltetésének megvalósítása.

Barnamezős területek rehabilitációjára 1100 millió forint hasznosítható, ami által a település városi zöld infrastruktúra-hálózatába történő integrálás, a terület rekonstrukció vagy az új zöldterület kialakítása valósítható meg.

Csomós Éva

Fotó: palyazat.info

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>