A mezei szil az év fája

jan 20, 16 A mezei szil az év fája

Döntöttek a voksolók – 2016-ban Az Év Fája címet a mezei szil nyerte el, mely az egyik legsokoldalúbban felhasználható fa. Az év fafajtája kezdeményezés célja olyan fajok előtérbe helyezése, melyeknek erdészeti jelentőségük van, de a figyelem elterelődött róluk.

1989 óta Németországban minden évben megválasztják az év fáját, mely jó alkalom arra, hogy az adott fafajról ismeretterjesztő és tudományos cikkek, népszerűsítő kiadványok jelenhessenek meg, ezzel közelebb hozva a szakemberekhez és a laikusokhoz a kevésbé ismert fafajokat. Ennek mintájára 1996-tól évről évre hazánkban is megválasztják az év fáját.  A szavazás elsősorban azokat a fajokat helyezi előtérbe, amelyeknek erdészeti jelentőségük is van, de az utóbbi időszakban a figyelem elterelődött róluk – derül ki Az Év Fája oldalon olvasható tájékoztatóból.

Az Országos Erdészeti Egyesület és az Év Fája Kuratórium 2015-ben ismét lehetővé tette, hogy az egyesület ágazati hírportálján és az Év Fája weblapon online szavazhassunk, és eldöntsük, melyik legyen a következő évben az „Év Fája”. Egy hónapon keresztül zajlott a voksolás, amelyen összesen 3428 érvényes szavazat érkezett. Az összesítés után kiderült, 2016-ban az év fafajtája a mezei szil.

A mezei szil magas, vastag törzsű lombhullató fa, melynek ágai legyezőszerűen állnak. Koronája ritkás lombozatú, ezért az alatta levő növényzetet csak akkor nyomja el, ha nagy tömegben, zárt állásban nő. Az alacsonyfekvésű sík vidékek és az alacsonyabb hegyek fája, főleg az agyag vagy vályog talajt szereti. A mezei szil március végén, április elején virágzik, a pirosas színű virágok az ágak végén jelennek meg, majd megtermékenyülés után zöldessárga, hosszúkás-kerekded, felül becsípett termést hoznak.

A szil az egyik legsokoldalúbban felhasználható fa, hiszen kiválóan alkalmas víz alatti építéshez, de száraz helyen beépítve is sokszor használják tartóssága miatt. A hajóépítők a tölgyfával egyenlő értékűnek tartják, sőt annak elébe helyezik. A kocsigyártók is szívesen dolgoznak szilből, illetve a kádárok is jó minőségű abroncsokat készítenek belőle. Ezen kívül a mezei szil fájából készülnek a legjobb ágyútalpak, harangtengelyek, prések és erjesztőkádak.

Kiss Anna

Fotó forrása: www.azevfaja.hu

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>