A Magyar Királyi Főgimnázium értékei a megyei múzeumban

márc 01, 13 A Magyar Királyi Főgimnázium értékei a megyei múzeumban

„A természet egy évszázada” nevet viselő időszaki kiállítás az Arad Megyei Múzeumban látható, és felvonultatja az egykori Magyar Királyi Főgimnáziumban őrzött értékeket.
A kollekció 164, kiválóan konzervált darabból áll (madarak, halak, hüllők), amelyek értéke felbecsülhetetlen, hisz bepillantást engednek Arad egy évszázaddal ezelőtt természeti világába. A kitömött állatok korát bizonyítják az eredeti címkék, magyarázatok, amelyeknek zöme mai napig megmaradt. A hajdani Magyar Királyi Főgimnázium – ma Moise Nicoară Főgimnázium
– kollekciója, a múzeum természetrajzi tárgyaival együtt pontos és részletes képet mutatnak Arad egy évszázaddal ezelőtt növény- és állatvilágáról. A kollekció rendkívül gazdag, hisz 1870-1900 között a királyi főgimnázium adományként nagyon sok értékes tárgyat kapott olyan ismert személyiségektől, mint Atzél Péter polgármester, főispán, Lejtény Sándor, báró Wenkheim Frigyes, s ezeket az adományokat végig megfelelő körülmények között tárolták. Sok madár, mint például a pelikán, daru, kék kövirigó mára eltűnt Arad megye állatvilágából, de a múzeumban látható gyűjtemény tartalmaz apró egzotikus madarakat, hús- és növényevő emlősöket, más érdekes példányokat, mint a remekül konzervált egzotikus halak, hüllők, páncélosok, s még sorolhatnánk a kiállított állatokat. S már csak azért is érdemes ellátogatni ide, mert sok példány sajnos Magyarországon is csupán szigorúan felügyelt rezervátumokban csodálható meg, mert élőhelyeiket itt, a Nyugati Fennsíkon az elmúlt évtizedek alatt tönkretették. Csak egyetlen példa: korábban Nyugat-Románia vizes környezetében a pelikán mindennapos madárnak számított, a kiállításon látható, kitömött példány is erről a vidékről származik. A kihalás fenyegeti egyébként a dunai sólymot is, nem véletlen a LIFE program keretében Románia, Magyarország, Szlovákia és Bulgária összefogott az utolsó példányok megmentése érdekében.
A múzeum természetrajzi kiállításának leglelkesebb gondozói nélkül a kollekciót ma nem tekinthetnénk meg: Angela Ţigan muzeológus, Richard Hoffman biológus, Carmen Bâlc-Ispas konzerváló szakember.

Foto:
Pelican.jpg – Ez a pelikán kétszáz évvel ezelőtt élt Arad környékén

Hagyjon üzenetet

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>